ma.gurushealth.ru

Првиот супа за бебето.

Видео: Enter за да се намами риба! супа пире риба за деца. Воведување на дохрана на риба

C детството гледаме на првиот сад, како составен дел од нашата исхрана. И поради некоја причина тешко некој се прашува за вистинската корисноста на супи или чорби. Неговите деца, ние, исто така, им се влее "љубов" првиот сад, и често ги користат сите видови на трикови и убедување да се осигура дека вашето дете секогаш ќе јаде. Па вреди да се стави огромен напор и да се обиде да го нахрани бебето супа?

Видео: Готвење леќата супа со месо од 7 месеци. прв солидна храна

Првиот супа за бебето.

За разлика од главни јадења, првата вредност е многу пониска. Но, тие не се од мала важност способноста да се стимулира лачењето на желудечната сокови, па повеќето од кујни на светот секогаш служи како прв курс супа, borscht, или супи. супи храна за бебиња поделени во три категории: бензин (borscht, житарици, зеленчук) - Транспарентен (зеленчук, риба, пилешко) - супи. Повеќето од нив се високи калории супи, како што многу често додадете павлака, путер или сирење. Како резултат на тоа, дел од тие супа обично се служи во помал обем од конвенционалните супа. Секое супа - тоа е, прво, супа. Тоа е само за деца супа готви за обезкостено месо или риба. Уште го користат зеленчук. На пример, ако возрасни пилешка супа или супа е изготвен врз основа на пилешко месо на коските, потоа детски оброци треба да се потпреме филе или пилешки гради. Истото се однесува и на рибниот фонд, кој се користи риба месо без глава, опашка и перки. Ова се должи на фактот дека во текот на животот на животното сите штетни супстанции го депонира во коските, а доаѓаат во супа за време на готвењето, кои не се потребни од страна на телото на детето. Тоа е причината зошто понекогаш педијатри препорачуваат да се семејства кои живеат во еколошки неповолни области, да се ограничи исхраната на децата или вегетаријанска зеленчук супи. Но, ако супа е направен од високо-квалитетни и свежи производи, се разбира, тоа не е неопходно да се одбиваат од него. Млеко супи за деца под 3 годишна возраст и постари, исто така, се охрабруваат да се вклучат во исхраната. готвач Првиот супа за бебето лесно. Тоа може да се готви и од природни и од конзервирана млеко, со додавање на житарици, зеленчук или тестенини. Состојки во супа, прво, најдобар готвач на вода, како што ќе биде во млекото подолго време да се готви, и млекото ќе ја изгуби својата вредност во долго готвење. Откако производи се подготвени, се отстранува водата, и да додадете топло млеко. Пан е подобро да се користи дебел дното, претходно испирање со вода. Како пополнување на млеко супа стави путер. Важно е да се запамети дека кога готвење супи деца не може да се користи зачини и зачини кои содржат вкус засилувачи, и други неприродни супстанци. Ова е особено точно Бујон коцки и разновиден вкус зачини. слични "брзо" Додатоци не се препорачува дури и за возрасните. Друга работа - сецкани суви или замрзнати билки и корени - целер, parsnip, магдонос, копар, коријандер. Домашна супа - одличен начин да се всели кај децата навика на природни производи. Пилешка супа со ориз и карфиол (8 месеци) Пилешко - Зелка 200g - 100 гр морков - кромид половина - 1/3 главата Слика - 1 лажица Копра Солт Пилешко сече на мали парчиња. Во тавата истурете 1 литар ладна вода и се потопува месо. Кога супа доаѓа до вриење, се исцеди водата и потоа се прелива вода што врие над месото веќе. Следно, се готви на месо додека тендер во солена вода. На готовиот месо се отстранува од тавата и во супа да се пополни измиениот ориз. Готви за околу 10 мачкам, се додека не отекува оризот. Карфиол florets во за расклопување, големи - сече. Кромидот ситно се исецка. Моркови решетки. Зеленчук натопена во супа со ориз. За 5 минути додека готви во супа испрати варено месо и сецкани свежи билки (факултативно). За деца, може да мелење супата во блендер пире. Супа од зеленчук со брокула (8 месеци) Компири - 1 компјутер. Брокулата - 50 g морков - 1/2 парче. Домат - 1/2 ЕЕЗ. Кромид - ЕЕЗ. Растително масло сол Исецка на кромид и пржете во растително масло. Брокула во florets да ја размонтираат. Моркови и компири сече на коцки. Во тенџере се става 1,5-2 чаши вода и намалување на компири и моркови. Се вари 6-7 минути, а потоа ја спушти темен кромид и брокула. Зеленчук се готви до тендер. 10 минути пред крајот на готвењето додадете супа излупени домати и сол. За деца супа блендер мелење. Тиква Пире (8 месеци) Тиква - 100 g Кромид - 1/4 единици. Морков - 1/2 парче. Целер корен путер сол кора на коренот од целер и моркови се сече на парчиња со средна големина. Натопена во вода што врие и готвење под капакот затворен додека готви. Ситно исецка на кромид и пржете во путерот во тенџере. Потоа, тука сме да додадете сецкани парчиња тиква и соте за уште 3 минути. Супа од целер и морков се прелива кромид и тиква и се готви за 15-20 минути на тивок оган. На крајот на готвењето на зеленчук со сол по вкус. Кога тиквата е подготвена, го отстраните од чорбата, со морков и целер мелено во блендер додека не се добие хомогена пире. Пире разреден до саканиот конзистентност на супа. Пред употреба на супа да се загрее. Супа од кнедли (10 месеци) Мелено говедско месо - 150 грама Компири - 1-2 парчиња. Морков - 1/2 парче. Бел леб - 1 парче кромид - ЕЕЗ. Зелка - 50 g сол Копра леб натопен во вода што врие. Кромид решетки и да додадете на мелено говедско месо. Ова, исто така, да додадете на исцеди натопен леб. Сезона со сол, се промешува и форма ќофтиња. Моркови и компири излупени и се сече на коцки. Зелка размонтираат во florets. Во тавата истурете 700 ml вода и да ја доведе до вриење. Фрли ќофтиња во вода што врие. Се вари 3-4 минути, отстрани и исцедена ќофтиња. Потоа се става во тава повторно вода, донесе до вриење и потопете го во ќофтиња и сецкан зеленчук. Посолува по вкус на супа и варете 15-20 мачкам. На крајот на готвењето, можете да додадете копар. Млеко супа со компири (10 месеци) млеко - 200 г компири - 150 г вода - 200 гр путер - 15 гр пченица леб - 30 g сол - 5 g компир чисти, да се исплакнат и се сече на тенки ленти. Во тава да врие вода, ја стави во компири и сол. Готви за 25-30 минути. Потоа додадете топло млеко и се готви за уште 3-4 минути. На готовиот супа да се стави на тост бел леб и путер. Супа со тиквички и компири (1 година) Тиквички (може да биде замрзнат) - 150 g на компир - 2 парчиња. Домат - половина кромид - 1/4 ЕЕЗ. Моркови - половина месо супа или вода - 500 мл растително масло копар, магдонос морков решетки и ситно сецкан кромид. Измијте ги доматите, попарени со врела вода, да ги тргнеме неговата кожа и се сече на коцки. Сите зеленчук СРЈ на тивок оган во тавче со мала количина на растително масло, околу 3-4 минути. Тиквички и компири сече на коцки. Во врела вода или супа од компири и стави го готви за 5 минути, а потоа додадете тиквички и се уште се готви на истиот. Следно, додадете темен зеленчук, се промешува и се готви за уште 5-7 минути. Подготвеност да бидат утврдени од страна на мекост на зеленчук. На крајот на готварска сол и билки (факултативно). Подгответе супа може да се зачини павлака.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?
Мукозните супи панкреатитМукозните супи панкреатит
Додатоци во супи и чорби за гастритисДодатоци во супи и чорби за гастритис
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…
Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)Исхрана за панкреатитис кај децата (воспаление на панкреасот кај деца)
Уво (риба супа) панкреатитисУво (риба супа) панкреатитис
Исхрана помлад студент, отколку да се хранат ученициИсхрана помлад студент, отколку да се хранат ученици
Што да се готви супа исхрана за гастрични: супа, пилешко месо, грашок или зеленчук?Што да се готви супа исхрана за гастрични: супа, пилешко месо, грашок или зеленчук?
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
» » » Првиот супа за бебето.