ma.gurushealth.ru

Мукозните супи панкреатит

Мукозните супи панкреатитКако и со акутен панкреатит, и за време на акутно воспаление на панкреасот карактеризира со зголемување на гастричната секреција, што тоа е императив да се намали специјална диета. Целта - да се намали обемот на работа на заболените органи. Оброци треба да биде хемиски и механички нежни и се претпочита да се зголеми протеини (панкреасот одговорен за јаглени хидрати и метаболизмот на мастите). Покрај тоа, акутни манифестации на болеста треба да има јадења мукозните конзистентност.

По завршувањето на дводневниот глад на минерална вода во исхраната дава на мукозните течност супи врз основа житарици. Тие постепено се намалува мукозна панкреасот и гастроинтестиналниот тракт во целина, што дополнително збогатување на минерали во телото. Исклучок - просо. Мукозните Супа со панкреатит имаат општата шема подготовка, што е долго pulping проследена со проекција на житни култури и Леќата каша lezone и неговата нафта. време за готвење може да се намали ако житарици за претперење, исушени во рерна и мелење. На готовиот сад треба да биде еднолична, без грутки, да бидат флексибилни кремаста текстура, со пријатен мирис на млеко, јајца и житни култури.

Мукозните рецепти за супи панкреатит

Особено корисни овес супа, овес ензими се наоѓаат во нејзиниот ефект сличен на ензимот pankreatinovogo сок - амилаза се распаѓа јаглехидрати.

Херкул снегулки става во врела вода за еден час и омекнување почнаа да растат. Во следниот чекор, без триење, филтрирани низ сито (cheesecloth). Во каша додадете сол, малку шеќер и да ја доведе до вриење. Кул до 70 ° C, воведен во мешавина од јајца и млеко. Ако гориво производи на повисока температура јајцето ќе подквасвам, и се чини дека грдите снегулки. Кул до 60 ° C, супа се става путер и се хранат на пациентот. Пропорции според №5P исхрана: овес - 40г вода - 350 грама млеко - 150g јајце - ¼- парчиња, масло -. 10 g шеќер - 2 g.

Рецепт ориз супа со панкреатит. Во слаба супа започне ситно рендан морков, кромид, магдонос корен, се вари половина час и се филтрира. Во посебен сад во мала количина на вода се вари додека половина од изми ориз. Потоа се става во тава и се подготвени лушпа tomyat Сл под капакот да се заврши готвење (до 3 часа). По се протегаат додадете малку сол и се стави масло. Сервирање: ориз - 40г вода - 200 г, месо супа - 300g, моркови - 10 g, кромид - 7г ..

Мукозните супи панкреатитис, рецептиМлеко ориз супа со месо сос со панкреатитис. Подгответе се лигави каша од ориз. Истовремено пренесување на варено месо мелница со парична казна решетки (тоа е подобро да го направи тоа неколку пати) и избришете. Комбинираат месо со пире супа, сол и даде врие. По ладење на искусни lezone и путер.

Јачмен. А лушпа од кршен јачмен има огромна моќ. Обвивна мукозните мембрани, тој ги отстранува грчевите и воспаление, а истовремено чистење и целиот организам поздрава.

На технологијата на изработка на оваа супа со ориз е сличен на панкреатитис. Готвење јачмен никулци го 2-2,5 часа. Вода до 1 g дел од 40 се уште неколку - 300g, и супа е помалку - 200g.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Овес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасотОвес (овес) панкреатитис, каша (каша) панкреасот
Може ли да јачмен панкреатит?Може ли да јачмен панкреатит?
Октреотид панкреатитОктреотид панкреатит
Вегетаријанска супи панкреатитис, рецептиВегетаријанска супи панкреатитис, рецепти
Kashi панкреатит, ако тоа е можно просо, пченица, јачмен, просо, грав, гриз (гриз), јачмен, грашок?Kashi панкреатит, ако тоа е можно просо, пченица, јачмен, просо, грав, гриз (гриз), јачмен, грашок?
Исхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасотИсхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасот
Можеме да магдонос панкреатит?Можеме да магдонос панкреатит?
» » » Мукозните супи панкреатит