ma.gurushealth.ru

Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?

Видео: Borsch со гастритис - сите тајни за безбедност на храната

Borsch со гастритисСупа и супа се омилени јадења на првиот дел од населението на нашата земја. Но, кога едно лице страда од инфламаторни гастроинтестинални заболувања, вклучувајќи гастритис, традиционалната верзија на секого омилени јадења е забрането, како е направена на овие производи, што може да предизвика уште поголем уништување на воспалени слузница.

Но, од секоја ситуација, секогаш може да се најде начин за излез. Значи во овој случај, како одговор на прашањето на пациент кој страда од воспалителна болест на желудникот, "Може ли да borscht за гастритис?", Е сосема можно да се даде позитивен одговор. Иако не е традиционална верзија на првиот курс, а на пат е изменета малку, но не помалку вкусни и плус повеќе корисни.

Видео: Принципи на подготовка на borscht

Од зелка е строго забрането да се користи за гастритис, како и во основната верзија на ова јадење е што се користи како главна зеленчук, потребно е да го замени со друг вид на воспаление на желудникот патологии. Може да се земе неколку листови од зелка.

Истото важи и за супа. Наместо мрсна свинско месо треба да се телешко месо или пилешко. Да, и топла зачини треба да се замени со копар или магдонос. И од лук, бибер и оцет, се користи во супа, пациентите со гастритис треба целосно да се откажат. Вкус јадења ќе биде малку поинаква, но не и полошо.

Супа за гастритисТука е рецепт за borscht со гастритис:

  1. прилично слаба супа врие да се стави на компири, се сече на ленти и се вари околу 5 минути. Понатаму паѓа ситно сецкани зелка, сите донесе до вриење. Пожар се намалува на минимум и садот се покрива со капак, а потоа на следниот супа;
  2. "Zazharki" подготвена во тоа време. Но, за неа зеленчук се пржи во растително масло, кое е строго забрането во гастритис и чорба. Донесена на груб ренде рендан морков и pripuskayut во мала количина на течност пред мекост. До него се додаваат на варено цвекло (julienne) и домати (исечени);
  3. 5 минути сите задушени заедно, а потоа додава на мешавина на супа. 7 минути низ голема првиот сад е подготвена. Останува само да се излади до саканата температура и се хранат на маса, зачинета или павлака.

Видео: Супа во Урал. Како да се готви традиционални супа во тенџере? Руската кујна. рецепт ТВ

Но, супа, особено кисела, е строго контраиндициран кај гастритис. Затоа, оваа болест е вреди да се гледа во супа од свежа зелка, и го заменува со зелка на Пекинг. Готви ова јадење е, исто така, прилично слаб месо супа, и сите други зеленчук се поставени на рецепт. Служи на супа со гастритис е исто така вреди ostyvshimi на саканата температура, нежно зачинети со кисела павлака или крем.

Маки гастритис?

Видео: Вкусни супа со репка како да се готви

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сладолед за гастритисСладолед за гастритис
Намирници гастритисНамирници гастритис
Пареа котлети за гастритисПареа котлети за гастритис
Кнедли и кнедли за гастритисКнедли и кнедли за гастритис
Грашок за гастритисГрашок за гастритис
Што салати може да биде гастритис?Што салати може да биде гастритис?
Може ли да пифтија за гастритис?Може ли да пифтија за гастритис?
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Садови за Multivarki и на пареа за гастритисСадови за Multivarki и на пареа за гастритис
Исхрана №10 за гастритисИсхрана №10 за гастритис
» » » Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?