ma.gurushealth.ru

Супи за месо супа за деца од една до три години

Видео: Рецепти за мали деца од една година

Супа од зеленчук за супа од месо

Во врела супа спуштената ситно рендан зелка, се сече на мали коцки компири, темен во путер сечка на ситно моркови, кромид, магдонос корен.

За 5-10 минути додека готви додадете исечени домати.

Хранење на маса, пополни супа путер.

Зелка - 20 g компири - 50 g морков - 10 g, кромид и магдонос - 5 g на свежи домати - 20 g, месо супа - 250 ml, путер - 5 g

Овес супа (јачмен, ориз) зеленчук со месо супа pureed

Таа се подготвува на ист начин како и супа на овесна каша "Херкулес", со pureed зеленчук на супа од месо. Преместен и изми жито готвење во мала количина на вода додека не омекне, а потоа нанесуваат низ сито. Pureed зеленчук се поврзете со јачмен и супа, се вари неколку минути, сезоната со сол и да се пополни со нафта.

Јачмен супа (овес, ориз јачмен, јачмен) во месо супа

Таа се подготвува на ист начин како што е опишано погоре овес супа "Херкулес" месо супа. Преместен и изми задница да се прелива во врела супа и варете додека сите на готвење. За 10 минути сварен додадете ситно сецкани и задушени со путер моркови, магдонос корен и кромид.

Krupa - 20 g, морков, кромид и магдонос - 5 g, месо супа - 250 ml, путер - 5 g

Супа со тестенини со пилешко супа

Вари пилешка супа, стави во неа излупени, измиена, исечени морков, магдонос и кромид корен малку очи со путер, донесе до вриење, а потоа се прелива тестенини и готви за 15 минути. Потоа додадете сол, пред да им служи истурете сецкан магдонос или копра.

Нудли - 15 g морков - 10 g, магдонос корен и лак - 5 g, супа - 300 ml, зелена - 3 g

Супа со грав на супа од месо

Пред-потопено грав, се вари во вода се додека тендер. Во врела супа да се стави на компири, исечени, лесно пржени во путер, кромид и рендан на груб ренде моркови, се готви за уште 15-20 минути. Потоа додадете варен грав, сол и варете уште 10 минути.

Грав - 30 g компири - 40 g, морков - 10 g, кромид - 5 g, месо супа - 250 ml, путер - 5 g

Зелка супа со свежа зелка на супа од месо

Исечени зелка да се стави во врела супа. Кога тој повторно врие, додадете компири, исечени, и се готви за 20 минути, а потоа се стави изгаснат до половина во мала количина на супа морков, кромид и магдонос корен.

8-10 g на рудникот пред крајот на готвењето, да додадете исечени свежи домати или доматно пире. Кога маса павлака. За деца до шест години за да се подготви зеленчук се отстранети од супа, избрише и повторно да се поврзете со Него, тогаш солени и е дозволено да се вари уште еднаш.

Зелка - 70 g компири - 50 g морков - 20 g, кромид - 10 g, магдонос - 5 g, домати - 10 g, месо супа - 250 ml крем - 10 g.

Вегетаријанска супа pureed

Прочистена цвекло и кисело јаболко решетки, истурете малку вода и чорба со растително масло или путер во затворен сад за 15-20 минути. Потоа додадете сецкани компири, моркови, кромид, домати, магдонос корен и варете уште 10 минути, а потоа се намали на рендан зелка, додадете вода и продолжи да се готви за 8-10 минути. Варен зеленчук нанесуваат низ сито, се комбинираат со зеленчук супа, нека зоврие, додадете павлака.

Репка - 50 g, јаболка - 20 g компири - 40 g, домати - 20 g, зелка - 40 g, вода - 200 ml морков - 15 g, кромид и магдонос - 5 g, од путер - 5 g павлака - 10 g

Pureed супа со месо супа

Цвекло, моркови, кромид сека, се стави во тенџере, додадете путер и малку супа и го стави на чорба покриени. По 15-20 минути, додадете рендан зелка, исечени компири, домати (доматно пире), малку шеќер и сите врие уште 20 минути. А потоа се фаќа зеленчукот и се прелива супа, додадете малку сол и варете уште 20 минути.

Репка - 30 g морков - 10 g, кромид - 5 g, зелка - 30 g компири - 20g, домати - 20 g, шеќер - 3 g говедско месо супа - 100 ml, путер - 5 g, крем - 10 градот

Супа од овес "Херкулес", со pureed зеленчук, месо супа

Овесни снегулки заспие во врела вода и се вари на тивок оган за готвење да се заврши и потоа се нанесуваат низ сито. Излупени и изми компири и моркови грубо се исецка и се готви во месо супа до тендер. Варен зеленчук се отстранети, се фаќа низ сито, се комбинираат со рендан зрна и го стави во супа. Кога повторно доаѓа до вриење, додадете сол, сезона со путер.

Овесни снегулки "Херкулес" - 20 g компири - 70 g, морков - 50 g, месо супа - 250 ml на вода - 150 ml, путер - 5 g

Слично на тоа подготвен од било житни супа pureed зеленчук (јачмен, ориз и др.).

Супа од зеленчук со месо супа pureed на

Компири, зелка, моркови чистат, перат, се сече, се става мала количина на ладна вода и варете на тивок оган додека не се подготвени. Варен зеленчук низ сито, се стави во врела супа, се вари неколку минути и се зачинува со путер.

Компир - 50 g, зелка - 40 g, морков - 30 g, месо супа - 250 ml, путер - 5 g

Глупак супа со пилешко супа

Во зовриена пилешко супа се става на тестенини, се посолува и се готви за 15-20 минути. На готовиот супа да се стави сецкан копар и магдонос.

Нудли - 15 g пилешки бујон - 200 ml, зелена - 3 g

Зелена супа pureed месо супа

Различни лиснат зеленчук (спанаќ, цвекло лисја се млади, млади коприви) Исплакнете и се вари во малку солена вода, а потоа се фаќа низ сито. Исто така, мала количина на вода да го изгаснат на капакот, а потоа се фаќа за компир парчиња, моркови, кромид, магдонос корен.

Тие додаваат пире од лисја, се прелива супа, додадете сол и го стави на оган за уште 8-10 минути. готовиот супа зелена пад на хард-варени и исецкани јајце и павлака.

Компир - 40 g, морков - 15 g, кромид - 5 g, магдонос - 3 g, раштан - 50 g, месо супа - 200 ml, јајце - 1/4 единици, крем -. 10 g.

VG Ливонија, В.В. Zakrevskii
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти зеленчук супи со природна хранаРецепти зеленчук супи со природна храна
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти за супи риба супа за деца од една до три годиниРецепти за супи риба супа за деца од една до три години
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Супи за месо супа за деца од една до три години