ma.gurushealth.ru

Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години

закуски

Салата со ротквица

Ротквица исплакнете темелно, се прелива преку врела вода и се фаќа за груб ренде, додадете ситно сецкани зелени кромид, сецкани копар и магдонос, сол. Сезона со растително масло.

Ротквица - 50 g, кромид - 5 g, копар и магдонос - 2 g, растително масло - 5 g

Ротквица салата со сирење

Ротквица чисти, се мие и ситно се исецка или решетки, да додадете сирење, павлака, шеќер и промешајте. Посипете со сецкан копар.

Ротквица - 40 g, урда - 30 грама, павлака - 30 g, шеќер - 5 g, копра - 2 години

Салата ротквица со јајце

Мијат и излупени корен сече на тенки парчиња, додадете зелена салата, исечени тврдо варени јајца, малку сол, измешајте. Павлака, посипете со ситно сецкан копар.

Ротквица - 50 g, зелена салата - 30 g јајце - 1/2 единици, крем -. 10 g.

Салата од ротквица и краставица со јаболка

Мијат и излупени ротквица решетки, да додадете сецкани излупени јаболка julienne, исечени краставица, сецкани зелени кромид и копар, малку сол. Кисела павлака.

Ротквица - 40 g, јаболка - 30 g, краставици - 30 g, кромид - 5 g, копар - 2 g, крем - 10 g.

Салата од ротквица и морков и јаболка

За да ротквица не беше горчливо и остар мирис, тоа е неопходно во прочистена форма да се одржи во ладна вода за 30 минути, а потоа решетки, да додадете рендан морков и јаболка, сецкани лук. Павлака и сок од лимон.

Ротквица - 40 g, морков - 20 g, јаболка - 20g Лук - 1 чешне, павлака - 10 g сок од лимон - 3 ml.

Цвекло салата со рен

Готви и чисти цвекло решетки, да додадете рендан на ренде рен. Сезона со сок од лимон.

Репка - 100 g, рен - 5 g сок од лимон - 5 g

Зеленчук салата со месо

Варен излупени компири и варено месо се сече на мали коцки, додадете исечени излупени јаболка, свежи или кисели краставици, конзервирана грашок, се промешува. Наполнете го со растително масло, посипете со ситно сецкани, тврдо варени јајца и сецкани зелени кромид.

Месо - 25 g компири - 25 g јаболка - 20 g, краставици - 20 g, грашок - 10 g, јајца - 1/4 единици, зелена кромид -. 5 g, растително масло - 5 g

првиот курс

риба супа со компири

Сецкан кромид малку spasserovat во путер, а потоа се стави заедно со исечени морков и магдонос корен. Зеленчук натопена во зовриена риба супа, додадете исечени компири и готви за 20-25 минути, сезоната со путер. Кога маса во сад се стави на варена риба, истурете супа, посипете ги со копар.

Риба - 70 г компири - 100 гр морков - 10 g, кромид - 10 g, магдонос - 5 g, риба супа - 250 ml, путер - 6 g

уво

Риба да се чисти, се мие, се покрива со ладна вода и го стави да се вари. По врие, отстрани пена, се стави на кромид и продолжи да се готви за 1 час. Ако увото е направен од мали коскени риби, потребно е да се исцеди на супа, донесе до вриење, намалување на сецкани компири и готви за уште 20-25 минути. Пред сервирање, посипете со ситно сецкан копар и магдонос.

Риба - 100 грама, на вода - 200 ml, кромид - 5 g, компир - 50 g, копар и магдонос - 2 g

Супа од овес "Херкулес" лигави месо супа

Врие слаба супа пониски овесни снегулки и се готви на нежна рефлукс за 1-2 часа, а потоа отстранете од топлина, вирус. Лигави супа донесе до вриење, додадете сол, при аплицирање за на маса за да се пополни супа путер.

Овесни снегулки "Херкулес" - 20 g, месо супа - 300 ml, путер - 5 g

Овес супа лигави

Овес одат, се мијат со топла вода, пополнете во врела вода, се вари над средна топлина додека не се направи, а потоа вирус преку парична казна сито, без триење. Лигави супа да зоврие, додадете јајце-млеко смеса, шеќер, малку сол, измешајте. Пред сервирање, се стави во сад со путер.

Овесни гриз - 40 g, вода - 200 мл млеко - 150 ml, јајце - 1/4 единица масло -. 5 g, шеќер - 3 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Рецепти за болести на дигестивниот системРецепти за болести на дигестивниот систем
» » » Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години