ma.gurushealth.ru

Рецепти за супи риба супа за деца од една до три години

Видео: Како да се готви риба супа

риба супа

риба се сече на мали парчиња - може да биде целосно, измие со ладна вода, се потопува во сад со ладна вода и донесе на вриење.

А потоа отстранете ја пената и се отстранува водата со додавање на вода што врие, намалување на топлина и се вари околу еден час.

30 минути пред крајот на готвењето додадете кромид, морков, магдонос корен.

Подгответе супа е оставен да се кандидира за 20-30 минути, а потоа вирус. Може да се готви на рибниот фонд на филе риба. Во овој случај, тоа не е неопходно да се обидуваат.

риба супа со ќофтиња

Рибини филети пропушти два пати преку мелница за месо заедно со леб, натопени во млеко, додадете малку путер, млеко, тепани јајце. Од добиените маса украсениот ќофтиња, намали ги во врела риба супа и се вари на ниска вари за 10-15 минути. Пред сервирање, посипете со ситно сецкан копар.

Филети - 60 g, ролна - 10 грама млеко - 20 ml, путер - 5 g, јајца - 1/4 единици, супа -. 300 ml, копар - 3 g

Компир чорба со кнедли риба

Во врела риба супа стави ситно компири, braised со путер моркови, магдонос, кромид и варете додека компирот се готви. Потоа го ставаат на супа и продолжи готвење на ќофтиња се додека не плови. Подгответе супа пополни со магдонос или копра.

Риба (филе) 60 гр бел леб - 10 грама млеко - 20 ml, путер - 5 g, јајца - 1/4 единици компири -. 50 g, морков - 15 g, кромид - 10 g, магдонос - 5g, риба супа - 300 ml, копра - 3 g

мукозните супи

Мукозните супи се исклучително погодни за деца на возраст до шест години, со нивните деликатни слузницата на гастроинтестиналниот тракт. А не за ништо што овие супи се вклучени во менито на повеќе строги диети кои бараат максимална поштеда на желудникот и цревата.

Основа за нивната подготовка се decoctions на житни култури. Овие супи не содржат влакна, имаат мека мазна смеса. Житарици за нивната подготовка внимателно да се решат, се мијат во топла вода, се става во врела вода и се варат во тенџере, капакот затворен во ниски врие, во зависност од видот на житни култури за 1-3 часа се додека не заврши готвење на него.

Течноста потоа се затегнати преку cheesecloth (филтер не само гриз супа). Добиени по филтрирање лигави каша се загрева до вриење, отстрани од топлина и додадете јајце-млеко смеса (lezone). За да се подготви жолчки од јајце на измешаат со топло млеко (не повеќе од 70 ° C) се истури во мали делови.

Смесата се загрева на ниски температури или во водена бања додека дебела (вриење не е дозволено), а потоа се става во лигав супа, додава сол, шеќер, добро промешајте. Подгответе супа зачинети со путер.


Полесно и побрзо да се готви супа лигави на земјата житарици. За таа цел, бисти на услуга, се мие, се суши во печка и земјата во конвенционалните мелница.

Супа од овес "Херкулес" лигави

"Херкулес" да се пополнат со топла вода и варете на тивок оган за најмалку 1 час по целосно готвење на вирус преку cheesecloth. Лигави супа донесе до вриење и да ги отстрани од топлина. Од суровини и жолчка од јајце и топла зовриена млеко да се готви мешавина на јајце-млеко, тоа комбинираат со мукозни супа, додадете сол, шеќер, путер.

Овесни снегулки "Херкулес" - 40 g, вода - 300 мл млеко - 150 мл, јајца - 1/2 единици путер -. 10 g, шеќер - 2 g

Јачмен супа лигави

Задница iterate неколку пати да се исплакнат, натопена во вода што врие и се варат во тава, а најмалку 3-4 часа на тивок оган, а потоа вирус низ сито, се вари повторно. Откако ќе се излади до 70 ° C за да се пополни топло млеко, се меша со суровини и жолчка од јајце, додадете шеќер. Пред сервирање, се стави во сад со путер.

Бисер јачмен - 40 g, вода - 400 мл млеко - 150 ml, јајце - 1/4 единица масло -. 5 g, шеќер - 3 g

Супи и чорби, креми

Супи и супи, креми се карактеризира со хомогена конзистентност слични на дебели крем. Тие се многу хранливи и лесно сварлива, толку широко се користат во исхраната на децата и додатоци во исхраната.

Да ги подготви од различни месо и производи од риба, која е варен, задушени или pripuskayut додека готви, а потоа внимателно избрише (пред тоа можете да го прескокнете преку месо мелница несмилаем храна).

Како резултат на каша е во комбинација со супа, млеко или супа, прилагодени да се вари и воведен во смеса од бел сос кој е подготвен на месо или риба супа, зеленчук или житни супа (ако готви супа) или млечен сос (ако подготвени крем супа) . Заедно со сос супа врие за 10-15 минути.

Кога тоа се олади на 65-70 ° C, е обвинет со мешавина од јајца и млеко за да се даде супа деликатна текстура. Служат во супа стави на путер. Крем по врска со сос од млеко се вари за 10-15 минути, филтрира, повторно се загрева до вриење, сол, се додава топла крем или млеко, пред да им служи додадете путер.

Крем од растително

Мијат и излупени компири и моркови се сече на големи парчиња, карфиол расклопуваат во Kocheshkov, компири со карфиол Kocheshkov вриење. Моркови и репа попарени почнаа да растат.

Подготвени зеленчук и загреани грашок фаќа низ сито, се комбинираат со млеко сос, разреден до саканиот конзистентност топла зеленчук супа, донесе до вриење. Подготвени крем супа со сол, сезоната со топла крем и путер, ставете го во сад.

Компир - 25 g, морков - 20 g, карфиол - 20g, репка - 20g, грашок - 5 g Пченично брашно - 2 грама млеко - 150 мл павлака - 30 мл супа од зеленчук - 60 мл масло путер - 5 g

Крем пилешко

Младите пилешко месо исплакнат и натопена во топла вода и да ја доведе до вриење. Додадете моркови, магдонос, кромид, сол, и готви до тендер (50-60 минути). Со варено месо се отстрани кожата и тетива, прескокнете го тоа 2-3 пати преку месо мелница, разредена со мала количина на супа низ сито и потоа се става на бел сос, се промешува и да ја доведе до вриење. Кога супа олади малку, сезона со своите јајце-млеко смеса и кога се применуваат за на маса - путер.

Пилешко - 100 гр морков - 10 g, магдонос - 3 гр пченично брашно - 5 g жолчка од јајце - 1/2 единици млеко -. 75 ml, пилешко супа - 180 ml, путер - 5 g

Кремот на карфиол

Две или три Kocheshkov карфиол и парче компир кора, се мие, се исецка, се посипува врела вода (само за покривање на зеленчук), додадете 1 лажичка путер и се готви на тивок оган, покриени додека тендер.

Варен зеленчук низ сито. Исто така се готви ориз (1 лажичка) и покри го со врела вода. Кога оризот свариш, тоа, исто така, се фаќа и ги комбинира со пире од зеленчук. Како резултат на мешавина беше разредена со топла месо или зеленчук супа (1/4 чаша), додадете малку сол, павлака (10 g), даде повторно врие - и супа е подготвена.

супа од зеленчук

Може да се подготви збир на различни зеленчук. На изми, излупени варен зеленчук, намалување во мала количина на топла вода, топла критикувам или нанесуваат низ сито, се разредува филтрирана супа во која тие се готви, донесе до вриење.

Потоа додадете бел сос, варен во зеленчук супа, се промешува малку со сол. Кул до 70 ° C, поврзани со мешавина на јајце-млеко само пред да им служи да се пополни путер.

Компир - 25 g, морков - 15 g, друг зеленчук (тиквички, карфиол, семе, репка) - 20 g брашно од пченица - 5 g жолчка од јајце - 1/2 единица млеко -. 100 ml, зеленчук супа - 150 ml, путер - 5 g

јачмен супа

Преместен и мијат бисер јачмен свариш во вода се додека тендер, мешајќи често за да се избегне изгорени. Вирус супа, јачмен се фаќа низ сито, се комбинираат со супа, додадете бел сос, додадете сол, се промешува, се стави на оган и се вари. Супа се излади малку, да се воведе во него мешавина на јајце-млеко пред да им служи стави на путер.

Крупа - 30 g брашно од пченица - 8 грама, вода - 250 мл млеко - 100 мл, жолчки од јајце - 1/4 единици путер -. 5 g

Ориз супа со месо супа

Слика одат, се мие, да свариш пире државата во однос супа, низ сито. Со резултат Пире додадете останатите супа, се вари, се излади малку, за да се поврзете со мешавина на јајце-млеко. Подгответе супа пополнете го со путер.

Рајс - 30 g жолчка од јајце - 1/4 единици млеко -. 40 мл супа - 250 ml, путер - 5 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Подготовка на месо за деца од една до три годиниПодготовка на месо за деца од една до три години
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Рецепти за супи риба супа за деца од една до три години