ma.gurushealth.ru

Рецепти за слаб имунитет

Видео: 35 популарни рецепти за зајакнување на имунитет

супи

цвекло ладно

Бара: 80 g на репка, 70 g на свежо краставица, 50 g на компир, 10 g на зелена кромид, копар 5 g, 1/4 јајце, 10 гр шеќер, 30 g на крем, лимонска киселина, 2 g на сол.

подготовка

Намалување на компир во мали парчиња, се става 1,5 чаши вода, и кул да се заваруваат заедно со течност. Откако супа има ладење компири, пополнете го со мали парчиња од варено цвекло, додадете шеќер, сол и лимонска киселина.

Потоа го ставаат на супа на ладно место. Исецка краставица, тврдо варени јајца, кромид, сезоната со овие цвекло и да додадете вкус малку кисела павлака. Пред да се применуваат ова јадење на маса, посипете со сецкан копар цвекло.

Ориз супа со тиквички

Бара: 20 грама ориз, 200 гр тиквички, 1/4 јајце, 150 гр обезмастено млеко, 10 гр масло, сол.

подготовка

На прочистена основни тиквички сече, се исецка нив да се готви во мала количина на вода и потоа ги избрише. Добар користење ориз брашно или бланширан ориз во мелница за кафе. Бланширан ориз се вари во вода, се промешува со пире од тиквички, донесе до вриење, додадете загреан мешавина јајце-млеко, масло и сол.

Супа од киселица

Бара: 500 гр говедско месо, 400 гр киселица, корени 200 g, 200 g на кромид.

подготовка

Вари супа. Кромид, со корени чисти, се исецка и да додадете супа сад. Киселица оди, се мие, се стави во друга тава, додадете малку вода, покријте и оставете на тивок оган 10 минути.

Потоа киселица мелени користење мелница за месо или сито, се меша со корени, се прелива супа, додадете сол и да се спречи врие за 15-20 минути. Пред поднесување на јадење на маса, можете да додадете супа плоча да вкус малку павлака и разни зеленчук.

супа од зеленчук

Бара: 500 гр говедско месо, 500 гр компири, 200 гр свежа зелка, 200 g на домати корени 200 g, 200 гр кромид, 2 лажици. l. растително масло, 100 грама спанаќ или зелена салата.

подготовка

Вари супа. Зелка се сече на мали плоштади. Ситно исецка на корените и кромид, се стави во тенџере супа и чорба во растително масло. Потоа во тавата исклучите топлина, се стави во неа исечени зелка, истурете филтрирана супа, уште еднаш го стави на оган, донесе до вриење, додадете сецкани компири и готви за 30 минути.

10 минути пред крајот на готвењето стави рендан спанаќ листови (марула), домати, ловоров лист, сол. Да ги вкусите супа, можете да додадете павлака. Како основа за подготовка на супа, можете да го користите зеленчук или печурки супа.

компир чорба

Бара: 500 гр говедско месо, 800 гр компири, корени 200 g, 200 гр кромид, 2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Вари супа. Ситно исецка на корените и кромид, се стави во тенџере супа и чорба во растително масло. Исечете компирите на коцки и се меша со зеленчук и кромид во врела супа, додадете ловоров лист, сол, се вари 30 минути. Послужете посеан со разни билки (магдонос и копар). Како супа може да се користи како габични и риба супа.

грав чорба

Потребно: 1,5 чаши грав, 1 магдонос корен, 1 кромид, 2 лажици. l. растително масло 100 гр крем.

подготовка

Потопете грав за 4 часа. По тоа отекува, се вари. Фино сече корените и кромид, ги стави во растително масло. По 45 минути по почетокот на готвењето, да додадете на супа со кромид корени, ловоров лист, сол. Да се ​​прошири на супа, можете да додадете сецкани компири. Послужете со зелена и павлака.

главни јадења

Строганов варено месо

Бара: 100 гр говедско месо, 50 g на млеко, 5 g брашно, 20 гр крем, 15 гр сок од домати, сол.

подготовка

Варен телешко исецка ситно во форма на тестенини, се стави во тенџере, се посипува со бел сос, чии компоненти се млекото и брашното, додадете сок од домати, сол и се готви на тивок оган 15 минути, додадете павлака.

Морков суфле со сирење

Бара: 100 гр морков, 50 g сирење, 50 грама млеко, 10 г шеќер, 1/2 јајце, 5 г путер, 10 г гриз.

подготовка

Моркови се сече на мали коцки, се прелива млеко и варете додека тендер. После тоа, се фаќа, се меша со рендано сирење, додадете гриз, жолчки од јајце, шеќер и се меша добро. Протеини камшик до дебел пена и се меша со подготвената маса. Во тава со масло за следните готвење на пареа.

Суфле на леќата со сирење

Бара: 40 грама на леќата, 50 грама млеко, 50 гр урда, 1/2 јајца, 10 г шеќер, 5 g путер, 1/2 чаша вода.

подготовка

Пред-мелење и готви леќата од истата густа каша во вода. Во pureed урда додадете шеќер, млеко и жолчка од јајце. Каша мешавина со кајмак, камшик протеини да даде слатка пена, а потоа се поврзете со подготвената маса. Стави резултат на смесата во калап, подмачкан, потоа на готвење на пареа. Пред да ги подметне како резултат се ставаат на маса, да додадете павлака по вкус.

Суфле ладна пареа во растително масло

Бара: 100 гр говедско месо, 50 g на млеко, 5 g брашно, 5 г путер, 10 g на растително масло, 1/2 јајце.

подготовка

Варено телешко чудак преку месо мелница. Направете сос со млеко и брашно, кул, тоа се поврзете со резултат месо, жолчка од јајце и растително масло, додадете сол, се меша добро. Протеини камшик до дебел пена и се меша со подготвената маса. Да се ​​постават на мешавина на тава подмачкан со путер, потоа на пареа готвење.

риба кнедли

Бара: 100 грама риба, 15 грама леб, 15 г путер, 30 грама млеко.

подготовка

Риба филе меша со натопени во млеко, 'ржан леб и критикувам. Како резултат на мешавина беше измешаат, додавајќи сол по вкус, се стави на тава подмачкан со тенок слој на масло, посипете ги со топла вода, готвење за 5 минути. Отстранете ја заврши кнедли и лесно посипете ги maslom.B.Yu. Lamikhov, С.В. Glushchenko, Д.А. Nikulin, Соединетите Американски Држави Podkolzina, МВ Bigeeva, EA Matykina
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на дигестивниот системГотвење за болести на дигестивниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
Рецепти за болести на дигестивниот системРецепти за болести на дигестивниот систем
Рецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садовиРецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садови
» » » Рецепти за слаб имунитет