ma.GurusHealth.ru

Рецепти за сосови деца од три до седум годиниВидео: Malyshariki - образовни цртан филм за деца - сите серии по ред - колекција 3

Сосови придонесе за вкусот на храната, може да се прошири својата палета на производи, подобрување на изгледот, го прават тоа повеќе апетитот и здрави.

млеко сос

Пченично брашно да се исуши во рерна во тава без масти, така што не се промени својата боја, оставете го да се излади.

Вари млеко, четвртиот дел од тоа да се излади и се разредува суво брашно во него.

Како резултат на мешавина беше филтрира и се прелива, мешајќи постојано, а остатокот од млекото да се вари 5-8 минути.

Подготвени да се пополни со путер сос. Во зависност од планираниот млеко сос може да биде со дебелина (за врзување мелено), со средна густина (печење) или полуцврсти (топла житни или зеленчук јадења). Ако е наменет за налевање пудинзи, јадења, тоа е потребно да се додаде шеќер во него.

Млеко - 100 ml, дебел сос брашно - 12 g, просечна густина за сос - 8 g за semiliquid - 5 g, од путер - 5 g, шеќер - 3 g

бел сос

Се користи кога употребата на млеко е контраиндицирана. Predried во брашно печка разредена во дел од ладење месо или риба или зеленчук супа или ориз вода, додадете го остатокот од супа или супа врие и се вари за 15-20 минути.

А потоа се исцеди, сезоната со сол и нека се вари повторно, сезона со путер и малку сок од лимон или лимонска киселина.

Бујонски или супа - 100 ml, јадење - 4 g, путер - 5 g сок од лимон - 3 ml, лимонска киселина - 0.1 g

павлака сос

Таа се подготвува во крем или со додавање на супа (супа дама). Половина вари крем, разредена со останатите брашно, однапред predried во рерна. Смесата се поврзани со топла крем, добро се меша, да се вари додека не се дебели, вирус, сол и да ја доведе до вриење повторно.

Ако сос е подготвен во супа или супа, суво брашно дел ладна разредена супа (супа), истурете ја полека во супа врие или супа, додадете павлака, сол, се вари над средна топлина за 10 минути, а потоа се исцеди повторно и донесе да зоврие. Сезона со путер.

Кисело - 50 g, Бујон или супа (вода) - 50 ml, брашно - 5 g, од путер - 5 g

Сос од домати павлака

Доматно пире разреден со мала количина на Бујон, супа или вода да се прелива во топла супа (супа, вода), стави павлака, сол, донесе до вриење, додавајќи ладна разредена супа (супа, вода) predried брашно. Сите се вари 10 минути, на мозоци, се вари повторно, сезона со путер.

Кисело - 50 g супа (каша, вода) - 50 ml, брашно - 5 g Томато паста - 5 g, од путер - 5 g

кромид сос

Ситно сецкан кромид пржени во путер до светло жолта боја. За таа се додава брашното, и пржена до светло жолта боја. Потоа, со постојано мешање, се прелива супа или вода се вари неколку минути, по што на сол и павлака.

Кромид - 20 g, супа - 120 ml, путер - 5 g брашно - 10 грама, крем - 15 g.

Овошен сос од свежи јаболка

Излупени, исечени јаболка натопена во вода што врие, додадете шеќер и готви до тендер. јаболка потоа се нанесуваат низ сито, да се донесе на каша до вриење и се прелива тоа во разредена ладна зовриена вода, скроб од компир, донесе до вриење повторно.

Јаболка - 100 g вода - 50 ml шеќер - 25 g, скроб - 3 g

Сос од суво овошје

Суво овошје биста, promp, се посипува врела вода и се остава да се издува во затворен сад за 2-3 часа. А потоа се готви во истата вода, вирус супа, овошје низ сито, се комбинираат со супа, се вари, се прелива во разредена ладна варени компири скроб вода и да ја доведе до вриење.

Сушено овошје - 20 g, вода - 100 ml шеќер - 16 g, скроб - 4 g
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Готвење со крв болестиГотвење со крв болести
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Рецепти со трици за дебели децаРецепти со трици за дебели деца
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три годиниРецепти зеленчук јадења за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум годиниРецепти тесто производи и слатки јадења за деца од три до седум години
» » » Рецепти за сосови деца од три до седум години