ma.gurushealth.ru

Правилна исхрана на деца од три до седум години

Основа за исхрана на децата во овој период е, исто така, различни видови храна во текот на денот, недела, месец.

Оптимална исхрана за живот - еднократен 4.

Оваа диета вклучува 4 главните оброци (доручек, ручек, попладне чај и вечера), со овошје или сок во утринските часови, како и јогурт пред спиење не се вклучени во овие јадења.

мени на децата, по три години не се прошири толку многу се должи на вклучување на нови прехранбени производи, како што преку поголема разновидност на методи за готвење. Во ова полу-слатка каша замени трошлив, мелено месо и риба јадења - месо и риба парчиња, итн

Хранење дете после три години од доаѓањето на исхраната за возрасни и деца на оваа возраст, за разлика од децата веќе не мора да се готви одделно.

Сепак, треба да се почитуваат основните правила на децата готвење:
1. детски оброци треба да биде 2-3 пати помалку сол, а некои јадења (салати, слатки житарици, сирење колачи, итн) не треба да додадете сол. Затоа, подготвувањето заеднички сад треба да го dosalivat само откако ќе се стави својот дел на детето.

2. исхраната на детето 3-5 години треба да бидат исклучени, и 5-7 години нагло да се ограничи пржени, пуши, конзервирана, со сол, зачинета храна и јадења, колбаси.

3. За подготовка на супи, житарици, пијалоци користи прочистена (одделени) вода (за возрасните исто така ќе имаат корист).

4. Користете "средно" супа кога готвење месо, риба супи.

5. Не го цвекло, која јачината на друг зеленчук се акумулира нитрати.

Поголемиот дел од децата посетуваат предучилишни установи и, се разбира, за појадок, ручек и попладне закуска таму.

Затоа, домашна храна треба да се надополнуваат храна во градинка. Да го направите ова, родителите треба да се запознаат со мени објавена на институцијата и да се обиде за вечера не даде храна за бебиња од производи кои се во ден за појадок или ручек.

Вие не треба да се хранат вашето бебе цврсто пред градинката, затоа што тоа ќе доведе до намалување на апетитот и детето не заврши јаде доручек и премногу гладни пред ручек. Во исто време, овошје или сок во мали количини веднаш по спиење, напротив, подобрување на апетитот на детето за време на ручекот во градината.

Пример мени за деца од три до седум години

Во утринските часови по спиење

Свеж сок или овошно пире или овошје

Видео: здравје на деца 0-7 години Степанова Марина Maltseva

појадок

Овес каша со крем сирење

бело кафе

Леб и путер

Видео: моќност 2 годишно дете

ручек

витамин салата

Вегетаријанска супа со кисела павлака

Пржена риба со пире од компири

компот

попладне закуска

кефир

Торта со суви кајсии

свежо овошје

вечера

Омлет со задушени зелка

кефир

свежо овошје

Видео: Неделен менито на дете 2 години. Дел 1. Детето готви книга

Во текот на ноќта во рана вечера150-200 гр јогурт или сок или овошје

Исхрана на деца од три до седум години, можете да го користите сите претходно споменати јадења за деца до три години. формулирање на голем број на јадења ќе бидат обезбедени на нашата веб страница, која не е пожелно да се користат децата на возраст под три години, а посебно означени храна која е подобро да се започне да се даде не порано од пет години, како тие или треба иритирачки ефект врз гастроинтестиналниот тракт, или возбуди на нервниот систем.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана помлад студент, отколку да се хранат ученициИсхрана помлад студент, отколку да се хранат ученици
Карактеристики готвење за деца 3-6Карактеристики готвење за деца 3-6
Диета мени за хемороидиДиета мени за хемороиди
Исхрана за dysbacteriosis кај децатаИсхрана за dysbacteriosis кај децата
Правилната исхрана на децата со уролитијаза. фосфатуријатаПравилната исхрана на децата со уролитијаза. фосфатуријата
Измени во менито за време на бременостаИзмени во менито за време на бременоста
Основа на бебето исхранаОснова на бебето исхрана
Можеме ли да дознаам панкреатитис, ориз каша?Можеме ли да дознаам панкреатитис, ориз каша?
» » » Правилна исхрана на деца од три до седум години