ma.gurushealth.ru

Исхрана помлад студент, отколку да се хранат ученици

Исхрана помлад студент, отколку да се хранат ученици

Видео: "На исхрана на ученици и моќност режим"

Исхрана за еден ден - што да се хранат на учениците?

Квалитативниот состав на помладите ученик исхраната не е значително различен од исхраната на постарите децата на предучилишна возраст. Иако детето е дозволено на сите производи, одредени видови генерално треба да се исклучи или ограничи во менито на децата. Основа на исхрана уште треба да бидат природни производи, износот на полу-готови производи и конзервирана храна треба да се сведе на минимум.
Вкупниот износ на зголемување на храна, како и калории. Сега детето треба секој ден околу 2300 калории (по 10 години - 2500 калории).
Нахранете млад студент станува малку полесно од предучилишна возраст. Во 6-7 години почнуваат да имаат голем апетит, дури и најпознатите претрупан деца кои секогаш се вознемирени мама.

помлад студент исхрана


Главни јадења во децата од основните училишта се уште пет - појадок, училиште појадок, ручек, попладне чај и вечера (за оние кои се ангажирани во прва смена). Ако детето е ангажирана во втората смена, почесто дете успева четири оброци (појадок, ручек, ужина и вечера во училиштето).
Интервали помеѓу оброци од 3 4,5 часа.
Приближно исхрана е како што следува:

Видео: ABC здравство - Распоредот


Кога ќе студираат во првата смена.

7,00-7,30 првиот појадок;

11-12 часа ручек (школа за ручек);

15 часа вечера;

Видео: Дневниот студентски денови 3 "на" Класа 22 училиште област pos.Dubovaya Grove Ramenskoye, MO

Снек 17 часа;

19-20 часа вечера.


Кога учење втора смена:

09:00 појадок;
13 часа вечера;
Школа за ручек 16 часа;

19-20 часа вечера.


ученик појадок обично се состои од главно јадење, пијалок и еден сендвич или печени производи. Тоа може да се хранат бебето за појадок? Главно јадење - често е хаос (особено за оние кои се ангажирани во прва смена), пролет ролни (сирење, месо, зеленчук), мрзливи pierogi или изварка, пудинг, колбаси со тестенини, салати. Појадок Проблемот е во тоа што треба да бидат подготвени доволно брзо - тоа не е само на вашето дете да оди на училиште, но мајка ми да одат на работа. Понекогаш, за да се реши овој проблем помага да се подготват житарици, мусли (од кои ги опишуваат подолу), брзо готвење овесна каша. Не заборавајте за вообичаените житарици (леќата, ориз, овес, гриз). Kashi може да се снабдува со суво овошје. Исто така доста брзо или може да се готви со изварка мрзливи кнедли, тепсија или салата. Повеќето мајки граници ученици појадок сендвичи, колбаси со тестенини, пржени јајца. Но, таквите појадок брзо досадно дете, згора на тоа, тие не се многу корисни. Сендвич леб со путер и сирење (стопи или цврсти) леб пунџа со паста или желе може да биде добар додаток на главно јадење. Се препорачува да се пијат наутро нешто топло - чај со лимон или млеко, кафе со млеко, какао. Понекогаш детето може да се даде сок од овошје или јогурт. Житарици и мусли може да се дава 2-3 пати неделно, особено во "работна" денови, и за време на викендите може да се подготви вашето дете повеќе софистицирани и вкусни појадок - овошна салата, пролетта ролни, пудинг или тепсија.


ручек повеќето релевантни за децата кои се вклучени во првата смена. За појадок јадат во училиште во прекин. Иако повеќето училишта децата добиваат топол појадок може да се следи - што е за јадење стр вашиот * А дете во училиште и да се обиде да го поправи на храна во домаќинството "ssoboykami". Имајте на ум дека менталната активност бара одреден вид на храна - гликоза храни мозокот. Сепак, детето гликоза треба да добијат не чоколади и слатки, и овошје, суво овошје. Детето може да се земе на училиште торба на суво овошје готви дома (суви кајсии, суво грозје, сливи и разни захаросани овошје), ореви. Не заборавајте за конвенционалните семиња - "црни" и "бели", го бирате во училиште може да се излупени само сурови семки. Тоа е корисно да ги понесете со вас, училиште во овошје - јаболка, банани, портокали, киви, круша и persimmon. Горенаведените производи може да се даде на дете во училиште, без оглед на тоа дали станува таму појадок или ручек. Тоа е корисно да се има мал шише минерална вода, сок торба. Но, газирана шеќер вода е подобро да не се даде на вашето дете.


дете студент ручек обично се состои од три јадења и пијалоци.
Салати - пожелно компонента на вечера. На повеќето достапни и корисни салати: салата од зелка со моркови, морков салата со лук и сирење, салата со јаболко и морков салата со тиква и јаболко салата од зелка со зеленчук, репка салата со лук и се стопи сирење, салата со суво цвекло, краставица салата и домати салата, ротквица, целер салата со јаболко и морков, салата со билки. Еден - два пати неделно, може да понуди дете салата на конзервиран зеленчук: тиквички салата, салата од кисела цвекло, краставици, домати, сквош и модар патлиџан кавијар. Кисела зелка е корисно да се даде во текот на зимата на есента период. Исто салати, како za-" парчиња може да се хранат полнети домати или краставици, пиперки или јаболка (мелено свеж зеленчук, сирење или сушено овошје, јаболка). А многу корисно салата, сецкани харинга, харинга mincemeat.
Иако супи не се популарни во многу странски земји, ние сме, по традиција - задолжителен дел од вечера. Покрај супи се многу корисни. Постави супи за ученик детето е многу разновидна - оваа каша (пилешко, говедско месо) со тост, или со ќофтиња, со торти или пржени јајца, супа од свежи или кисела зелка, borscht - студено и месо супа, грашок и грав супа, супа од зеленчук месо супа и млеко, житарици супи, супа од кнедли (пилешко и млечни производи), супа со кнедли, супи (пилешко месо, компири, месо, карфиол, моркови), млеко супи со жито, хаш. Тоа може да биде испорачана дури и овошје супи (со гриз или кнедла).

За второ дете е студент добива е обично месо или риба разбира со гарнир. Месото е пожелно да се даде на детето-ученик 4-5 пати неделно, еднаш или два пати, може да се даде на риба, понекогаш палачинки со урда, шпагети со зеленчук и сирење, или други не-месо. Изборот на месо е многу широк - тоа е за сите видови на хамбургери (мелено и рифови), говедско Строганов, гулаш, скара месо, чорби и печено месо, ориз, зелка ролни. Цели парчиња месо треба да се даде на детето барем 2-3 пати неделно. Риба хранат печени, задушени или печени во тестото, полнила или понекогаш полнети. Од страна на јадења за месо и риба јадења - тоа не е само варени и печени компири и тестенини, и многу повеќе здрав зеленчук и житарици. Во дополнение на традиционалните зелка, моркови и цвекло може да се направи од страна на јадења на карфиол, брокула, спанаќ, карфиол и аспарагус.
Па, ако може да се готви мајка и десерт (крем, овошје салата или други деликатеси). Сепак, десерт може да се поднесе и подготвени слатки - marshmallows, алва, овошни желеа, овошни суфле или бонбони, но само малку, ова е сосема доволно по срдечна ручек.
Вечера пијалок може да биде компот или желе (ако компот со парчиња овошје - тоа може лесно да се замени и десерт). Овошје пијалаци со свеж сок, овошни и зеленчукови сокови исто така се многу корисни. Понекогаш, наместо на пијалок се служи лубеница или диња, свежо овошје или бобинки.


попладне закуска може да се направи приближно исто како и ручек (ако детето е учење втора смена и време за да имаат појадок и ручек на училиште).
Ако детето е ангажирана во прва смена и вечера во 2-3 часа на ден, а потоа во попладневните часови (околу 5:00), можеме да ви понудиме овошје, јогурт или кисело млеко, урда или чај со пекарски производи. Попладневниот чај не треба да биде премногу богата 2-3 часа дете ќе добие вечера.


За вечера, училишна возраст детето добива една главно јадење и пијалок со еден сендвич или ролна. Пред спиење не се препорачува да се јаде месо, па затоа е најдобро да им понуди на детето урда или со зеленчук, житарици или тестенини полнети со парен зеленчук (тиквички, модар патлиџан, домати, краставици или мрзливи зелка ролни), овошје pilaf, сите видови на crepes и палачинки, кнедли и сирење колачи, понекогаш каша и
зеленчук котлети, рибја чорба или риба колачи - овие опции за вечера.


Пред спиење. Ако вечера се служи 6-7 часот и спиење детето оди во околу 10 часот, пред спиење може да даде јаболко или чаша јогурт, ниско-масен јогурт. Сето тоа зависи од апетитот, не сите деца сакаат да се јаде пред спиење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Карактеристики готвење за деца 3-6Карактеристики готвење за деца 3-6
Исхрана №10 за гастритисИсхрана №10 за гастритис
Здрави деца исхрана. исхрана и индекс на развој на владатаЗдрави деца исхрана. исхрана и индекс на развој на владата
Почеток и норми на исхрана за деца од една до три годиниПочеток и норми на исхрана за деца од една до три години
Храна за бебиња: дома против pushdownХрана за бебиња: дома против pushdown
Менување на бебето исхрана по една годинаМенување на бебето исхрана по една година
Согласност со начинот на исхрана за време на бременостаСогласност со начинот на исхрана за време на бременоста
» » » Исхрана помлад студент, отколку да се хранат ученици