ma.gurushealth.ru

Почеток и норми на исхрана за деца од една до три години

Видео: Архива Објава видео мускулите тренингот рамо ротатор мојата коса Собрани Симнување на рамената

Еден од најпознатите корисни производи за деца е на млеко.

Децата првите месеци од животот се целосно млечна храна за да им даде на еден ден до 1 литар на мајчиното млеко или адаптирана формула млеко.

По одбивањето на износот на млеко е намалена до 700-800 ml во sutki- на возраст од 1 до 3 години на дневна количина на млеко (вклучувајќи млечни производи) Може да се намали до 600 ml.

Деца од предучилишна и училишна возраст се препорачува најмалку 500 мл млеко (млечни производи) на ден.

урда здрави деца почнуваат да 4 месеци во мала количина (5-10 g) за 5-6 месеци нејзината потрошувачка беше прилагодена на 40 g на ден од годината и понатаму - да '50 Така, тоа е подобро да се даде на ден (100 грама ) или 2 дена (150 g).

Меѓутоа, ако детето е млеко или други протеински производи помалку од препорачаните норма, износот на сирење соодветно зголемени. Крем дава на деца по една година (до една година, може да се даде на крем, доколку е потребно) во износ од 10-15 грама на ден.

Деца под 3 години урда во својата природна форма може да се даде само на храната добиени од градите или готви дома од свеж јогурт, вклучувајќи калциниран. Со сирење, продавница-купи може да се користи само за готвење различни јадења: пудинзи, изварка, кнедли и други.

Месо, внатрешни органи и живина почнуваат да се даде на детето од 6 месеци до една година, тој може да се добие 50-70 грама месо дневно, на возраст од 1-3 години - 80 g, 3-7 години - 100 g, на училишна возраст до 150 g

Салами, колбаси, особено пушеле и пуши, тоа е препорачливо да не се даваат на своите деца до 5 години, како што додаде сол на азотна киселина (Нигрита), што создава многу чувствителни децата хематопоетски систем метхемоглобинемија Зад менталниот и физичкиот развој.

риба се воведува во исхраната на децата со 9-10 месеци, почнувајќи со мали количини и да ги доведат до една година до 20 грама на ден, на возраст од 1-3 години - до 25 грама на ден, 3-7 години - 50 g, од 7-14 години - 60-70 g во овој случај, подобро е да се даде на риба 2-3 пати неделно со соодветно поголема сума.

јајца почнуваат да се покажуваат на почетокот (од 3 месеци до една година само на жолчка -. и 1/2 парче на ден). На возраст од 7 години, просечната стапка на јајца е 1/2 единици. на ден, 7-14 години - 1 компјутер.

масна храна како дете е подобро да се даде во форма на путер и растително масло. Вкупниот износ на путер, земајќи ги во предвид употребата на и во физичка форма и за подготовка на храна за деца под една година (5 месеци) е 4-6 грама на ден, на возраст од 1-3 години - 15-17 g, 3-7 години - 25 g, 7-14 години - 45 g, растително масло, соодветно 3-6, 6-7, 9-10 и 15 грама дневно.

Зеленчук и овошје вклучуваат детско мени во првите месеци од животот. Во првите 50 години (на возраст од 4-5 месеци) до 100 ml (до крајот на годината), овошје, бобинки или сок од зеленчук, до 50-80 грама овошје и зеленчук Пире 150-200 грама. На возраст, препорачана количина на зеленчук е: за деца 1-3 години - 350 g (вклучително компир 150 g), 3-7 години - 470-500 g (компир 200-220 g), 7-14 години - 750 g (компир 350 g).

Број на свежо овошје (јагоди, сокови) за деца постари од една година може да достигне до 150-300 грама на ден, на училишна возраст - до 500 g Во отсуство на свежо овошје се заменува со соодветен број на конзервирана или суво овошје.

број шеќер, житарки, брашно, пекара и кондиторските производи во исхраната на децата треба да биде ограничена со следните правила. Така, износот на шеќер за деца на возраст од 1-3 години треба да биде не повеќе од 50 грама на ден, 3-7 години - 55 g, од 7-14 години - 60 g, но тоа е подобро да се 10-15 грама помалку. Дел од шеќер што е пожелно да се замени ксилитол, фруктоза или џем, мед и други производи кои содржат, заедно со шеќер и корисни компоненти.

Бројот на зрна, заедно со тестенини треба да биде соодветно 30, 45 и 60-65 гр брашно - 15, 25 и 40 g, пченица леб - 50, 100 и 150-200 g на 'ржан леб - 30, 60 и 100 g, кондиторски производи производи - 5, 10, '15

Со зголемување на користење на било кој од овие производи се намали износот на други, така што нема да преоптоварување исхраната на детето со јаглехидрати.

Стандардите на производите се примерни, фокусирајќи се на кој може да обезбеди повеќе или помалку рационален исхраната на децата.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Млечни алергија кај детеМлечни алергија кај дете
Нетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причиниНетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причини
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!
Труење со храна во Togliatti: 29 деца во болницитеТруење со храна во Togliatti: 29 деца во болниците
Млеко и млечни производи во текот на бременостаМлеко и млечни производи во текот на бременоста
А малку за млечни кујниА малку за млечни кујни
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Кога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајцеКога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајце
» » » Почеток и норми на исхрана за деца од една до три години