ma.gurushealth.ru

Здравата исхрана: седум добри навики

Видео: Навики за slimness. ИСХРАНА

Тоа одамна е сакаат да одат на здрава исхрана, но тоа не функционира?

Всушност, треба да се создаде здрав начин на живот, а не да се јаде еден дел од салата од случај до случај, по читањето на уште една статија за здрава исхрана.

Ќе миеш забите секој ден од детството, кои тие се здрави.

Ова е за вас, се разбира, тоа е навика. Како природно да стане навики во однос на храната.

Американските експерти ви нудиме 7 навики да помогне во одржување на здравјето на луѓето.

1. Чувајте здрава храна дома

Се согласувам, ние обично имаат закуска дека е дома. Ова значи дека е многу важно да се најде здрава храна на кој ви се случува да се оди. Чувајте ги во близина на тегла на конзервирана рак моркови, јаболка, сливи, јагоди. Купи цели зрна, и други здрава храна - овес, ориз, трици житни култури. Мора куќата треба да биде врз основа на протеини храна, како што се ореви, мисирка, риба, јајца. А што е со редовните вашата кујна? Обидете се да се задржи куќата не имаат слатка вода, бисквити и чоколади.

2. Јадете и седи мирно

Ако јадете додека седите, тогаш, како по правило, не можете да уживате во храната, а како резултат на тоа може да се јаде помалку. Кога ќе јадат стоејќи, вашето тело е помалку подготвени за јадење. Најкорисниот нешто да се јаде во релаксирана атмосфера, седејќи, или уште подобро во добра фирма.

3. Пијте вода, наместо на течни калории

Ограничување на течни калории, вклучувајќи сода и овошен сок - ова е еден од наједноставните начини да се намали на калории и шеќер потрошувачка. Слатка пијалоци имаат хранлива вредност, тоа е само празни калории. Исхрана пијалаци не содржат хранливи материи и, спротивно на популарното верување, не им помогне на телесната тежина. Наместо тоа, тие им даде предност на чиста вода. Тоа им помага да се задржи водата и електролитите рамнотежа, нема калории и не го оштетува забите. Обидете се да пиете една чаша вода пред секој оброк, и ќе јадете помалку.

4. Снек на овошје наместо чипс

Snacking на овошје - тоа е лесно, ако ги секогаш на дофат на раката имаат. Изберете овошје на сезоната и чувајте ги на видно место. За жал, ние обично преферираат торба на чипови (повторно, нема потреба да се мие). Сè ќе се промени, ако се имаат на рака дома, на училиште, во канцеларија, секогаш ќе има некои чиста, готови за јадење јаболка и праски. Овошјето треба да ја придружува вашиот појадок, можете да ги запре пред вечера. Ако јадете јогурт, додадете неколку бобинки.

5. Јадете шарени салата секој ден

Редовното консумирање на салати - одличен начин да се добие многу на хранливи материи, без дополнителни калории. Зеленчук во различни бои обично содржат различен сет на хранливи материи, па на различни бои е корисно. Глоба состојки за такви јадења се зелената салата, кељ, спанаќ, домати, моркови, пиперки, цвекло, печурки, кисели краставички. Ако не сте се подесени на дневна потрошувачка на салати, супа од зеленчук може да се готви. Од тоа може исто така да добијат витамин А, калиум, влакна и многу други хранливи материи.

6. џвакање на храната

Кога ќе јадете, се размислува за вашата храна, џвакање темелно да уживате во секој залак. Нашето тело треба најмалку 15 минути за појавата на ситост. Американците велат дека нашите очи се поголем стомак, па кога ќе јадат брзо, ние се кандидира на ризикот од прејадување и страдаат поради тежина во стомакот.

7. Бидете искрени со нив

Важно е да ја признаете да се што работи, а што не. Д-р Лиза млади (Лиза млади), признати од страна на американскиот нутриционист, вели дека секој човек треба индивидуален пристап. Некои може да си дозволи еден мал дел од чоколадо без никакви последици, како и други тогаш јадат цела парче плочка, и не може да го запре. Бидете искрени со себе. Треба да се сфати дека здравата исхрана - тоа е за вас, а не за вашиот лекар. И вие сте одговорни за сето она што се постигне или не може да се постигне.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е најкорисен протеински производи?Што е најкорисен протеински производи?
Јадете разумно: избор на "точни" јаглехидратиЈадете разумно: избор на "точни" јаглехидрати
Wellness и брза исхрана за жени по 30 годиниWellness и брза исхрана за жени по 30 години
Јадења во dysbacteriosisЈадења во dysbacteriosis
Правилната исхрана е залог на убавината и здравјетоПравилната исхрана е залог на убавината и здравјето
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Исхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасотИсхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасот
Здрав начин на живот, помага да се задржи на меморијаЗдрав начин на живот, помага да се задржи на меморија
Како да заштедите време за подготовка и пари при купување храна, правото закуски, дефиницијата на…Како да заштедите време за подготовка и пари при купување храна, правото закуски, дефиницијата на…
Организација на исхрана за прочистување на крвта. правила тактички готвењеОрганизација на исхрана за прочистување на крвта. правила тактички готвење
» » » Здравата исхрана: седум добри навики