ma.gurushealth.ru

Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?

Видео: SDC: На децата на косата. Децата floristry. Столче. Родителството во Бразил. готвење плескавица

Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?

медицинската индустрија нуди широк спектар на различни "витамини за бебиња" во последниве години.

Обично оваа слатка овошје "Siropchik" дека дури и најмалите деца го пијат со задоволство. Сепак, тоа треба да се напомене дека ако детето е доено (барем 6-7 месеци) ќе биде повеќе корисно ако витамини ќе пијат мајка ми.
Се витамини деца под една година треба да биде само по препорака на лекар. Ако бебето е намален имунитет, постојат нарушувања на нервниот систем (перинатална енцефалопатија), дијатеза, рахитис, анемија, витамин комплекси како тоа ќе биде многу корисно.

Видео: Дали вашето дете се потребни витамини? Што витамини изберете за вашето дете

Тоа е потребно за да ги предупреди родителите на децата кои имаат цревни проблеми (како што гушавост). Доколку се прекрши на апсорпција и асимилација на витамини, овие лекови не може да донесе очекуваните резултати, како само ќе "излезе" од телото непреработена. Затоа, тоа ќе биде подобро ако ние прво се третираат на малапсорпција на дебелото црево, и само тогаш се изврши утврдување разбира.
Треба да се напомене дека некои витамин комплекси не се наведени во фенилкетонурија, разни болести на бубрезите и црниот дроб.
Хипервитаминоза опасно не помалку, од недостаток на витамини. Затоа витамини треба да се врши во согласност со инструкциите дадени на мултивитамински комплекс. Тоа е подобро да се даде на витамини во мали дози во текот на денот.
Некои деца исто така може да се доживее алергиски реакции на различни состојки витамин комплекс. Најчесто предизвикуваат алергии "засладувачи", кој му дава на витамини сладок вкус и овошна арома.
Витамини за деца обично се раствора во чај или сок и се даде на детето шише. Витамини се раствораат во млеко или јогурт не е потребно (освен ако не се препорачува во упатството). Подобро е да се даде витамини на храна (ако нема посебни барања).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Како да се зајакне имунитетот на децатаКако да се зајакне имунитетот на децата
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. PolivitavinyМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Polivitaviny
Витамини и минерали за бебетоВитамини и минерали за бебето
Треба да го земам витамини за очи?Треба да го земам витамини за очи?
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
Недостаток на витамин Б2 (рибофлавин). Хипо или ariboflavinoz случува кога недостаток на витамин Б2…Недостаток на витамин Б2 (рибофлавин). Хипо или ariboflavinoz случува кога недостаток на витамин Б2…
Мени Храна за бремени жени.Мени Храна за бремени жени.
» » » Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?