ma.gurushealth.ru

Треба да го земам витамини за очи?

Видео: Најдобрите витамини за мажи / жени / деца / beremennyh- додатоци во исхраната за имунолошкиот систем, очите, ноктите, кожата, раст на косата

Никој не се сомнева дека недостаток на некои витамини може да доведе до проблеми со видот.

Но, дали е потребно да се витамини за очите на просечен човек?

Тоа е прашањето.

"Ако вашата исхрана не е доволно клучни витамини и хранливи материи кои телото треба, или ако страдаат од медицинска состојба која го зголемува ризикот од недостаток на витамини, вашиот лекар ќе ве советуваме да се витамини. Но, повеќето луѓе не треба да пијат витамини за здравјето на очите, "- вели д-р Ричард Ханс, офталмолог од Институтот име очи Кол во Охајо, САД.

Д-р Ханс апсолутно сигурни, дека просечен човек може и треба да ги добиваат сите потребни витамини и минерали од храната. Покрај тоа, науката се уште не располага со доволно докази за ефикасноста на витамини во болести на окото, со неколку исклучоци. Меѓу овие исклучоци возраст поврзани макуларна дегенерација (AMD).

"Ако страдате од возраст поврзани макуларна дегенерација, вашиот офталмолог ќе ви понуди соодветен витамин комплекс око. AREDS студија (возраст поврзани со болести на очите студија) покажаа дека одредени витамини се корисни за луѓето кои страдаат од AMD, "- вели д-р Ханс.

До денес, САД продава комерцијален производ наречен AREDS 2 формула, која содржи избалансиран сет на супстанции кои се корисни во оваа болест:
  • Витамин Ц: 500 mg
  • Витамин Е: 400 IU
  • Цинк: 80 mg
  • Бакар: 2 mg
  • Лутеин 10 mg
  • Зеаксантин 2 mg

Видео: Најдобрите мултивитамини за жените и мажите: витамини за очите, кожата, зајакнување на косата и ноктите, имунолошкиот систем


Се разбира, никој од нашите сограѓани не ќе бидат нарачување оваа формула во САД, но на фармацевтскиот пазар на секој пост-советска земја ќе може лесно да најдете слични производи во составот.

Овој состав, како на резултатите на студијата велат, е во состојба да ја забави прогресијата на AMD. За жал, за да се спречи оваа болест со помош на витамини нема да работи.

Д-р Ханс предупредува дека земајќи дури и како навидум безопасни средства бара претходна консултација со лекар. Тој се сеќава дека секој додаток во исхраната има одредени несакани ефекти и контраиндикации, според тоа, не советува да ги земе само како тоа, "за секој случај".

Додека остатокот - Нивни

Како и за другите болести на очите, научните докази се уште е многу ограничен. Пред многу од овие истражувачи, исто така, едноставно "не стигнат до рацете", па можно е дека во иднина ние ќе слушаме сензационални извештаи.

"Во текот на споменатата студија AREDS јас истрага за улогата на витамини за катаракта, но резултатите беа неубедливи. Ако зборуваме за глауком, тогаш е обично многу малку надеж дека витамини некако влијае на оваа болест. Сепак, со голема синдром на суво око некои пациенти носи олеснување на редовна доза на омега-3 масни киселини, "- вели д-р Ханс.

Добиете витамини за очи со храна!

"Генерално, мислам дека најдобра опција да се добијат сите неопходни витамини и хранливи материи од храната. Добрата исхрана е неопходна не само за вашите очи, туку и за целото тело, "- вели офталмолог.

Следниве се производите кои се најмногу корисни за визија:
  • лиснат зеленчук
  • Семиња и лешници
  • треска масло од црн дроб
  • моркови

Видео: Што е подобро да се земе витамин комплекси, зошто не ни се потребни витамини за да го избере најдобриот мултивитамини


"Моркови се богати со витамин А, кој е вклучен во нормалното функционирање на ретината. Ова е исклучително важен производ за очите: bunnies никогаш не носат очила "- на шега топи неговата последна совети д-р Ханс.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?
Витамини и минерали за бебетоВитамини и минерали за бебето
Aevit панкреатитAevit панкреатит
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
Како да го задржи вашето видот во старостаКако да го задржи вашето видот во староста
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Како да се зачува витамините во хранатаКако да се зачува витамините во храната
Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…
» » » Треба да го земам витамини за очи?