ma.GurusHealth.ru

Основа на бебето исхрана

Веднаш по спиење, додека стомакот на детето не се вклучени во работата, треба да го или било билен чај со лажица мед или свеж природен сок даде.

појадок

Појадок е да се хранат себе подобро по 20-30 минути по будењето.

Најдобар појадок вклучува млечни производи, по можност овошје или зеленчук (морков, тиква, јаболка, сливи, кајсии, суво грозје и сл.), Јадења од кајмак (сирење колачи, мрзливи кнедли), јајце јадења (омлет, пржени јајца).

Зеленчук јадења се исто така корисни од хигиенски аспект, но нивната подготовка одзема повеќе време, тоа не е секогаш можно во утринските часови (зеленчук чорба, пире од компири, моркови во млеко сос, парен зеленчук, салата, разни зеленчук јадења). Училиште за деца срдечна појадок во прилог на јадења може да се вари топли кучиња или колбаси, се готви варени или пржени риби, додадете сирење, урда, итн ..

За иста храна, освен месо, може да се користи за вечера. Посебно се препорачува за садови вечера сирење (разни јадења со кајмак, мрзливи кнедли, изварка). Како пијалок за доручек житни обично даваат кафе со млеко (цела или половина), млеко чај, млеко, а за вечера - млеко, јогурт, барем - чај со млеко. Пожелно е во за појадок и вечера вклучуваат салати и свежо овошје.

Ручек и вечера

Ручек, генерално треба да се состои од стартер, прв и втор курс јадења и пие или овошје.

Тоа е многу важно за детето како мезе беше јадење на свеж зеленчук и зеленчук со плод. Свеж зеленчук имаат sokogonnym ефект, подготовка на гастроинтестиналниот тракт на перцепцијата на други повеќе високо-калорична храна.

При користење на зеленчук и овошје е во голема мера ја подобрува смилаемост на протеини и други хранливи материи. Закуски (најчесто салати) се користи кај деца угостителските и здрав и се опоравува од заразни болести, како и хронични болести да продолжите со значително намалување на апетитот поради недостаток на лачењето на дигестивните сокови.

Многу болести на гастроинтестиналниот тракт се карактеризира со зголемување на излачувањето на гастрична киселина, така што употребата на закуски во овие случаи е контраиндицирана.

Салата за деца има некои посебни карактеристики. Така, наместо мајонез е подобро да ги пополни со кисела павлака, растително масло, овошје или Бери сок. Подготви салати со свежи или варен зеленчук, исто така е корисно да додадете на нивните свежо овошје. Салати треба да бидат подготвени веднаш пред оброк и полнат пред сервирање. И за деца до една и пол до две години закуски треба да бидат подготвени од рендан или мелено зеленчук и овошје.

Салата е подобро да се користи свеж морков, зелка, краставици, домати, кромид, марула, слатка пиперка. Салатите обично се додава магдонос, копар, кои се многу богати витамини Ц и фолна киселина, железо. Во зимскиот период за салати што се користат специјално за деца конзервирано овошје и зеленчук со мали количини на сол (домати, кисели краставички, грашок, боранија, кромид, итн.) Повеќето од свеж и конзервиран зеленчук може да се комбинираат со јаболка, боровинки, грозје.

Салати, vinaigrettes и други закуски се дадени во мали количини: за деца до 3 години - 30-35 g, 3-7 - 50-60 g, 7-14 години - 80-100 g

првиот курс

Првиот курс за деца под 3 години се најдобро подготвени врз основа на месо, риба, зеленчук супа и млеко за кои се додаваат во различни пропорции на различни зеленчук, житарки, тестенини. Употребата на коски и месо и коска чорби непожелно, бидејќи тие содржат многу голема количина на азотни extractives кои изразија речиси како кафе, стимулирачки ефект на нервниот систем.

За истата цел по месо, пилешко или риба варени, таа прво треба да се исцеди супа и месо се посипува врела вода и готвење супа на вториот супа. Првиот супа напушти не само extractives, но мнозинството на хормони и пестициди и соли на тешки метали.

Во исто време, како и деца на возраст до шест години, а во некои болести погоден pureed супи, кои, во зависност од начинот на подготовка се поделени во мукозните, супи, чорби, креми.

Обемот на првиот сад не треба да надминува препорачаните стандарди: за деца од 1 до 3 години - до 150 ml, од 3 до 7 - до 200-250 мл, ученици - 300-400 мл.

главни јадења

Да се ​​подготви за вториот сад е обично поминува најголем дел од секојдневниот норма на месо, пилешко или риба, од кои може да се готви на котлети, ќофтиња, ролни, јадења, како и им даде варени, задушени, пржени. Како гарнир на главната курсеви се направи подобра употреба на зеленчук (варени, задушени, печени форма), како и на различни свежи житарки, тестенини, тестенини, ориз и така натаму. Тоа е добро да го додадете во последните свеж зеленчук (краставици, домати), пиперки (слатка) како и свежи билки.

Сепак други јадења

На третиот најдобро одговара на свежо овошје или сок, свежо овошје. Во отсуство на свежо овошје произведуваат конзервирана сокови, овошје и зеленчук пиреа наменети за храна за бебиња, задушени овошје, овошни пијалаци, конзервирана, супа колковите, желе брусница, лимон, свежо и суво овошје, млеко.

Наместо шеќер кога готвење е пожелно да се 2-3 пати неделно да се користи ксилитол или фруктоза. Вие исто така може да се готви различни желеа, десерти, пијалоци. Употреба и смрзнато овошје и бобинки. На обемот на третиот курсеви се: деца 1-3 години - 150 ml, 3-7 - 200 ml, 7-14 години - 250 ml.

Богата со протеини храна, особено кога се комбинираат со масти, кои остануваат подолго во стомак да издржам и бара значително поголем износ на дигестивните сокови. Затоа, месо, риба, јајца треба да се користи во првата половина на денот, а тие велат скратено работно зеленчук јадења кои се вари многу полесно - за вечера, бидејќи за време на спиењето на органите за варење треба одмор во текот на ноќта.

Снек обично даваат лесно: млеко или ферментирано млеко пијат (кефир, acidophilus, итн) И пунџа, кои повремено може да се замени со печење или брашно сад (мафини, палачинки), како и слатки (колачи, крекери, обланди, итн.) . Тоа е препорачливо да се користи свежо овошје или бобинки попладне чај.

Следниве се на менито и јадења од храна за бебиња. Изгледот на производи се дадени за 1 дел за деца од 3 до 7 години. За деца на возраст од 3 и повеќе од 7 години потребно е соодветно да се зголеми или да се намали бројот на производи, фокусирајќи се на препорачаната количина на оброци во оваа возрасна група.

Пример мени за деца од една година до три години

Од година во година и пол

Од половина до три години

Во утринските часови по спиење

Свеж сок или овошно пире

Свеж сок или овошно пире или овошје

појадок

Леќата каша млеко

Ориз каша со јаболка

Чај со млеко

млеко

Пченица леб со путер

леб, пченица

Видео: Воведување на првата хранење. Webinar за vegans и суровини foodists

ручек

Кавијар од цвекло со јаболко

Салата од моркови и јаболка

млеко супа со компири и моркови

Компир чорба со кнедли риба

ќофтиња од месо

Црниот дроб, задушени во павлака

Пире од компири со pureed грашок

пире од компирикомпот

Пијалок од колковите

'ржан леб

'ржан леб

попладне закуска

Урда со крем и шеќер

Видео: Буџет бодибилдинг: исхрана за тој ден + vkusnyashka💪. серија

кефир

Pureed овошје (конзервирано овошје за деца)

Торта со суви кајсии


јаболко

вечера

Зеленчук пире (префабрикувани)

Урда и морков тепсија

млеко

Чај со млеко

леб, пченица

Леб пченица (жито)

Во текот на ноќта во рана вечера

100-150 g на кефир

150-200 гр јогурт или сок или овошје

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана помлад студент, отколку да се хранат ученициИсхрана помлад студент, отколку да се хранат ученици
Подготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум годиниПодготовка на зеленчук јадења за деца од три до седум години
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниРецепти јадења од урда за деца од една до три години
Што салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецептиШто салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецепти
» » » Основа на бебето исхрана