ma.gurushealth.ru

Што салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецепти

салати чирДодатоци во салата со гастричен улкус лекувањето може да се прошири на маса, да стане вкусна прилог на вечера, ужина или полноправно независна јадење за вечера.

Како да се подготви салата на чир? Диететски ладни јадења се намали од производи одобрени терапевтски исхрана. Состојките се вклучени во нивниот состав, често се подложени на термичка обработка за да се намали товарот на гастроинтестиналниот тракт.

Најпопуларните компоненти на ладни јадења се:

 • Компири, цвекло, моркови (печени или варени);
 • Карфиол (варени);
 • Целер и сквош (podpechennye);
 • Зрели слатка домати и јаболка без кожа;
 • Магдонос, копар, целер, млад пред попарени коприва, глуварче во форма на ситно сецкан зеленчук;
 • arugula;
 • Суво грозје и чистење (presoaked во вода);
 • Варени јазик, пилешко и црниот дроб;
 • Низок-масти урда;
 • Не повеќе од 15 грама маслиново масло или павлака (15%) за полнење на гориво.
 • Мед, павлака, млеко исто така се користи за полнење.

Рецепти за салати со чир на желудникот

"Овошна салата со урда"Исхрана за чир на желудникот, салата рецепти

Со слатка јаболка (2 ЕЕЗ.), Отстранете кора и решетки. Мелење свежо кисело сирење (15г) со мед (10 g), додадете рендан јаболка и се меша добро. Тој ќе биде голем снек во попладневните часови пред вечера.

"Морков и крем салата"

А неколку варени и ostuzhennoy моркови решетки. Пополнување на крем (20g) и шеќер (2 h / l). Студената вкусна чинија совршен додаток во исхраната појадок.

Зеленчук салати со чир на желудникот, рецепти

Диететски салата со чир на желудникот"мезе репка"

Вари средни цвекло, малку ладно и се фаќа на медиум поголема, пред расчистување. Сол и да се пополни маслиново масло (10 ml). Топол дом салата за ручек.

"Компири и цвекло салата"

Видео: Вкусна салата од школки од Петр де Cril'on.DIETIChESKY НАШИОТ вкусна салата со школки

Варен или бари на пареа компир (1 парче) и репка (корен четвртина) јасно, сека стапчиња, сол, масло пополни (10 ml). Ситно исецка на копар и магдонос, додадете малку зелена боја на врвот.

Месо и риба диета оброци

рецепт рендан пилешка салата:Додатоци во салата со чир

1.Varenoe skinless пилешки месо (100 g) и варен излупени компири (клубенот 1) мелење до мешалка или мелница;

2. Во резултат на маса се прелива млеко (половина чаша) и изгаснат две минути;

3.Snyat со чинија, додадете путер (15g) и се меша додека не се добие хомогена маса, се стави на плоча ладење.

"Диететски риба паста"Гастричен улкус

Рецепти исхраната салати чир1.Otvarnoe филети треска или ослиќ во блендер и бланширан вари за некои неколку минути (100 гр.);

2. Варени рендан морков (1 ЕЕЗ.) Се меша со кајмак (15 грама) и мелење до Дрес на конзистентност;

3. Поврзете морков-кајмак маса со риба, сол и мешавина;

4. служат ладни. Риба салата со чир на желудникот одличен додаток на пире од компири.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за салати со природна хранаРецепти за салати со природна храна
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
Ефективна диета за жените после 30 годиниЕфективна диета за жените после 30 години
» » » Што салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецепти