ma.gurushealth.ru

Супа и супа со панкреатитис и рецепт

Borsch со панкреатитисАко панкреатитис болест, клиничката исхрана е еден од главните компоненти на брзо закрепнување. Правилно избалансирана исхрана може да спречи прогресијата на болеста, се минимизираат нарушување на гастроинтестиналниот систем функционира и да стане најдобар превенција.

Можеме да кажеме дека borscht и зелка супа со панкреатитис може да се користи, но тие мора да бидат подготвени за одреден рецепт.

Видео: Дневен зелка супа

Рецепт за borscht со панкреатитис

За пациенти со панкреатит е одлична опција вегетаријанска супа. Вие исто така може да се готви на месо и супа. Ова бара пре-впие говедско месо или живина за неколку часа, на тој начин, тоа е можно да се намали дејството на протеин токсини. По треба да се вари месо и мозоци. Готви јадење е на вториот супа.

Сите љубители borscht знаете како да се готви вистински супа, но за жал, во овој олицетворение, тоа не е погодна за човечки пациенти. Адаптивно верзија, рецепт мора да биде повеќе точни. Бидејќи не може да се користи традиционалната зелка, тоа е подобро да се избере Пекинг. Па, пржени зеленчук (кромид, моркови и цвекло), треба да се замени со задушени цел.

За подготовка на borscht за пациенти со панкреатит потреба:

  • polkochana зелка;
  • 3 средни компири;
  • 1srednyaya репка;
  • 1 голем морков;
  • неколку средни домати;
  • кромид;
  • билки (магдонос, копар);
  • 300-400 грама на посно говедско месо (може да се земе телешко, пилешко, мисирка, зајак).

Супа со панкреатитисИсто така, треба 3-4 литри вода и неколку spoonfuls на рафинирано сончогледово масло.

Видео: Barshchou гориво (гориво за украински borscht) рецепт

Подготовка се состои од неколку фази. Прво месо е подготвена. Како да го прават тоа правилно, што е опишано погоре. Тогаш можеме да продолжи со зеленчук. Се што треба да кора и се исецка.

Pekinku компири и ставете го во тава со месо, стави останатите зеленчукот во тавата и оставете protushivaem околу 7 минути. По 10 минути игра, се комбинираат сите состојки и додадете билки. Кога супа има ладење и конфигурирање на себе може да се хранат во форма на топлина.

Супа со панкреатитис

Според горенаведените рецепт, може да се готви супа, ако го отстраните од цвекло. Многу луѓе го прават тоа бидејќи традиционалните супа не се препорачува за панкреатитис.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?
Мукозните супи панкреатитМукозните супи панкреатит
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Уво (риба супа) панкреатитисУво (риба супа) панкреатитис
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Дали е можно да брокула панкреатит?Дали е можно да брокула панкреатит?
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти Говедско панкреатитРецепти Говедско панкреатит
Вегетаријанска супи панкреатитис, рецептиВегетаријанска супи панкреатитис, рецепти
Аспен кората за панкреатитисАспен кората за панкреатитис
» » » Супа и супа со панкреатитис и рецепт