ma.gurushealth.ru

Рецепти Говедско панкреатит

Говедско месо со панкреатитисдијагноза "панкреатитис" - не е казна. Само од тој момент вашиот живот ќе се промени. Главните промени влијаат на секојдневна исхрана. Строго следат начинот на исхрана број 5 ќе мора прво месеци по егзацербација на болеста, и се држи до тоа - за животот.

Посно говедско месо со панкреатит е еден од дозволените видови на месо. Трикот е во тоа како да се готви: го забрани зачинета, мрсна, пржена храна и месо. Месо по можност бари на пареа или варени, јаде мелење или фино поделени форма. Таквиот начин штедат енергија е соодветно за време на акутна болест. Во фаза на ремисија во исхраната има олеснување во вид на чорба и скара месо во мали парчиња.

Популарни рецепти Говедско месо јадења

Исхраната за панкреатит е важно да се следи едно правило: месото треба да биде чиста, без тетивите, рскавицата и видливи вени.

Видео: Рецепт Суфле govyadiny.mp4

Рецепт Суфле од говедско месо со ориз во панкреатит

Суфле Говедско панкреатитСостојки (во g.):

 • Посно говедско месо - 300.0
 • Млеко - 100.0
 • Рајс - 10.0
 • Јајце - 40.0 (1 ЕЕЗ.)
 • Путер - 10.0
 • Сол - да вкус

апарати за готвење:

 • подготвени говедско месо супа и кул. Во сад на месо додадете жолчки од јајце, сол и путер 5.0. Производи мелење во блендер стандардна маса (прескокнете двапати преку месо мелница);
 • јајца, месо сос меша со ладни (варени) ориз чорба и шлаг на ладно пена белки од јајца;
 • како резултат на мешавина беше ставен во калап, со масло, и пече на 220 ° т за 25-30 минути.

PS: Суфле подготвени во multivarka во соодветен начин, многу тендер и вкусни.

Рецепт quenelle Говедско бари на пареа со панкреатитис

Кнедли од говедско месо со панкреатитисСостојки (во g.):

 • Говедско месо - 500.0
 • Млеко - 150.0
 • Батон - 50.0
 • Јајце - 40.0
 • Путер - 10.0
 • Сол - да вкус

апарати за готвење:

 • месо, ослободени од вените и тетивите, меле во мелница за месо, примајќи два пати;
 • додадете мелено месо пре-натопени во млеко, леб и потоа движете се во мелница за месо;
 • разредува тежината на топло млеко и тепани јајце, сол;
 • готви кнедли може да биде на "вода бања" на гас или multivarka 15-20 минути.

PS: како гарнир за quenelles може да се хранат варен ориз, зеленчук, пире од цвекло, моркови и braised зелка.

Бон appetit и добро здравје!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да Скара во панкреатит?Може ли да Скара во панкреатит?
Рецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтињаРецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтиња
Можеме месо за гастритис?Можеме месо за гастритис?
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Месо со панкреатитис, што може да биде?Месо со панкреатитис, што може да биде?
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?
» » » Рецепти Говедско панкреатит