ma.gurushealth.ru

Рецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтиња

Видео: Јулија Vysotsky - најдобар рецепт за риба котлети за неколку

Кога воспаление на панкреасот во исхраната на болниот наметнува голем број на строги ограничувања. Вие не може да се јаде свинско месо и други киселини. Но, во исто време, експертите препорачуваме да се вклучат во исхраната на посно месо и го користат во бари на пареа, задушени, варени или пире од форма. Можете да готви befstroganovy, кнедли или парчиња на месо, но здравствените придобивки готви patties бари на пареа или задушени ќофтиња.

Рецепти за ќофтиња со панкреатитис

Котлети со панкреатитисЗа подготовка на некои едноставни јадења треба да се користи:

Видео: Тендер пилешки котлети рецепт од готвач / Илја Lazerson / руската кујна

  • говедско месо;
  • зајак;
  • телешкото месо;
  • пилешко и месо од било птица без кожа.

Многу вкусна и здрава хамбургери се добијат од неколку видови на месо. Може да се комбинира со сочни dryish телешко зајачко месо или повеќе масни месо и бела живина. Ленти на масти и поткожното масно ткиво треба да се отстранат.

Пилешки котлети со панкреатитис

Пилешки котлети со панкреатитисПилешко сад се смета за најкорисен за панкреатитис, како што е во неговото месо содржи голема количина на протеини и хранливи макро и микронутриенти: калиум, магнезиум, витамин Б, железо и витамин А. но најзначаен елемент е фосфор. Овој сет на елементи ќе се одржи на имунолошкиот систем, да им помогне да се справат со болеста и подобрување на здравјето.

Видео: Вкусни и тендерската пилешко cutlets во multivarka како да се готви cutlets # НАШИОТ пилешко cutlets

За кутии може да се користи како сува сланина бело месо и сочна со tibia. Извртени во мелено месо мелница се додава мала количина на петарди или 1-2 парчиња бел леб (само одделение I или II) натопена во малку маснотии млеко и јајца. Сите состојки треба да се измешаат и сол.

Диета со воспаление на панкреасот бара оброци се чести, не е тешка за стомакот. Поради тоа, не е потребно да се формира нив голема. Една порција треба да биде малку повеќе од една лажица. Пилешки плескавици вкус најдобро добиени за двојка. Multivarku може да се користи за нивната подготовка. Садот ќе биде подготвен за 20 минути. Вие не треба да ја претерала, продолжен термичка обработка ќе го убие сите корисни макро и микронутриенти во месото. Садот ќе ја изгуби својата природна арома и вкус.

Видео: Едноставен видео рецепт. Шницли од мелено пилешко

Рецепт пареа котлети со панкреатитис

Рецепт пареа котлети со панкреатитисВо подготовката на пареа котлети може да се користи не само пилешко, но на Турција. Месото е подеднакво корисен за здравјето, а не како сува како пилешко. Сепак, треба да се има на ум дека малку месо Турција-специфичен вкус, така што тие можат да додадете средни кромид.

Мисиркино месо може да се помеша со нежна и телешко, говедско построги во однос 1: 3. Котлети испаднат повеќе тендер и сочни. Рецепт за подготовка е иста. Тоа е само во двојно котел или неколку јадења од тешка и груба месото од добиток вреди да се зачува некаде во 30-35 минути.

Рецепт вкусни ќофтиња со панкреатитис

Рецепт за ќофтиња за панкреатитисТолку брзо како хамбургери, ќофтиња може да се готви. Преиначувањето на овие јадења ќе ви овозможи да се прошири на исхрана на пациентот. За да се подготви ќофтиња со панкреатитис подобра употреба на телешко или говедско месо. Во извртени месо додадете кромид, варен (свежи) ориз (не повеќе од 100-150 грама на 500 грама мелено месо), крекери и 1-2 јајца. Сите состојки се измешаат со сол, но без зачини. Тие се подготвени или бари на пареа или задушени во кисела павлака. време за готвење - 25-30 минути (во зависност од склопот на степен на производот).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Можеме месо за гастритис?Можеме месо за гастритис?
Пареа котлети за гастритисПареа котлети за гастритис
Што може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасотШто може да панкреатитис, правилна исхрана за панкреасот
Рецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум годиниРецепти на јадења од риба и морска храна за деца од три до седум години
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Месо со панкреатитис, што може да биде?Месо со панкреатитис, што може да биде?
Подготовка на месо за деца од една до три годиниПодготовка на месо за деца од една до три години
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Зајакот со панкреатитисЗајакот со панкреатитис
» » » Рецепти котлети со панкреатитис пареа, пилешко, ќофтиња