ma.gurushealth.ru

Месо со панкреатитис, што може да биде?

Месо со панкреатитисКако што покажува практиката, борбата со панкреатитис може да биде исклучиво со строга диета се состои од ограничена листа на дозволени производи. Дали е можно во оваа болест се на диета од месо, а некои видови се најдобро да се даде предност на оние кои се измачувани од таква болест?

Се разбира, на товар на панкреасот, што е особено важно кога панкреатит е минимална, само ако се јаде само не масни меса. Така, во исхраната треба да се: зајакот, говедско месо и пилешко - сите од нив се безбедни за панкреатитис.

Постојат голем број на барања директно во процесот на готвење. На пример, месо со панкреатитис треба пред се мијат добро, ги тргнеме неговата кожа, доколку ги има, внимателно отстранете сите масти, коските и вените - само тогаш таа е подготвена за продолжување на процесот.

Важно е да се разбере дека панкреатит во секој случај не може да се јаде пржено месо и треба да се напушти, дури и чорба. Најдобра опција, овој производ се вари, па тоа ќе биде навистина нежно, и соодветно на тоа, варење неговата нема да се вчита на панкреасот.

Идеална опција за панкреатитис - месо подготвени во двојна котел. Не помалку важно, како и фактот дека садот е подготвена во овој случај, апсолутно без додаток на масти, и е исто така станува значајна предност на оваа диета.

Но, од масни месо: свинско, патка и јагнешко месо се категорично одби. И сите, бидејќи, дури и ако на тоа се готви за долго време, тоа ќе биде премногу "тешки", дека панкреатитис може да заврши многу лошо, имено транзиција кон акутна форма на болеста, како и силна болка, и затоа е подобро да не го ризик и целосно се откаже од ваквите производи.

Непотребно е да се каже, дури и за панкреатитис месо наметна строги рестрикции за не само на видот и содржината на масти, но исто така и процесот на готвење. И тоа е многу важно да се придржуваат до строг, иако, но диета е толку важно - и тогаш болеста ќе биде многу помалку проблеми и избави непријатност. Покрај тоа, посно пилешко, зајакот и говедско месо - е месо, со што се овозможи не само во панкреатитис, како и за многу други болести поврзани со работата на гастроинтестиналниот тракт, и затоа е подобро да се држиме до толку здрава исхрана без да му наштети на вашето сопствено тело, и обратно само му носат добро.

Месо суфле со панкреатитис

Суфле со панкреатитисМесо Суфле јадење е дозволено за панкреатитис. Меѓутоа, за да неговата подготовка и погодна само мора да се потпреме nezhilistye без дополнителни филм и да најде решение партиции (Турција и пилешко, излупени од кожата и вени на масти, посно говедско месо). Суфле со панкреатитис може да го користи само во варено месо, кој е земјата погодно за вас начин (блендер или месо мелница со парична казна мрежа).

Рецепт №1. Суфле месо, бари на пареа. Состојки: еден мал дел од претходно варени говедско месо (околу 150 g), 75 гр сирење (со мал процент на масти), 1 јајце, путер за подмачкување форма, парче леб, 30 мл млеко, малку од малку маснотии сирење и билки (прскање јадење врвот ), малку сол.

Парчиња леб и млеко се истури резервирани за 15 минути. Протеини уредно одделени од жолчки, се испратени до печка-сува, неметални сад и брзо движење во бујна пена (можете да додадете малку сол). Месо и сирење се земјата. Притоа е додаден кутии натопен леб и жолчка од јајце, сол и се меша добро. Потоа внимателно помеша во тепани белка од јајце, се промешува маса мора да биде строго дното нагоре. Само во овој случај Суфле "паѓа" во текот на готвењето. Тави внимателно намачкани со путер, се шири на кутии веднаш посеан со мешавина од зеленчук и рендан кашкавал. Готвење потребата за вода бања за 20 минути.

Рецепт №2. Суфле, печени од посно говедско месо (Хроничен панкреатитис, ремисија фаза). Треба: 200 гр варено месо, 1 јајце, 50 мл млеко, 1 лажичка брашно и путер и сол.

Месо суфле со панкреатитисПрво подготви сос од млеко. Во тава се топи путерот, пржете го брашното до светло кафена боја и додадете млеко. Сос добро промешајте за да се избегне грутки, и се готви 5 минути, го постави настрана. Варено месо, двојно пресврт во мелница за месо. Жолчка беше одвоена од протеини и испратени до кутии. Протеини размахване. На млеко е додаден мелено месо сос (сега ладење) и солта се меша нежно шлаг протеини.

Подмачкан сад за печење и се шири маса. Рерната мора прво да се загрева до 220 степени. Време за готвење Суфле 25 минути.

Овие рецепти - само мал дел од она што може да се готви во панкреатитис од посно месо, туку затоа што дури и на строга диета може да се јаде не е само корисна, но, исто така, многу вкусна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да Скара во панкреатит?Може ли да Скара во панкреатит?
Може ли да pilaf со панкреатитис?Може ли да pilaf со панкреатитис?
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Можно да печурки во панкреатитис и проблеми со панкреасот е тоа?Можно да печурки во панкреатитис и проблеми со панкреасот е тоа?
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Можно за панкреатитис пилешко месо, пилешко воденички и срца е тоа?Можно за панкреатитис пилешко месо, пилешко воденички и срца е тоа?
Зеленчук чорба со панкреатитисЗеленчук чорба со панкреатитис
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?
» » » Месо со панкреатитис, што може да биде?