ma.GurusHealth.ru

Исхрана Исхрана за панкреатитис

Видео: Исхрана за панкреатитис, кои се потребни за храна во pankreotit, исхрана е најдобар во pankreotit

слабеењеГлавната разлика помеѓу панкреатит од други болести е недостатокот на симптомите. Граѓаните 30% повеќе подложни на напад од селаните. слабеење исхрана може да се користи во сите други случаи, не само во панкреатитис. Болести (особено егзацербации) се карактеризира со два - три дена на целосна глад и остро намалување на калории период на опоравување. Нормализиран мени хранлива вредност само по еден месец на нискокалорична храна. Исхрана за панкреатитис забранува следниве производи, кои обично се забрани здрави луѓе за губење на тежината:
 • сладолед - вишокот на бел шеќер, ароми, бои, емулгатори, стабилизатори, зголемени маснотии
 • печиво, леб, печиво - присуство на скроб, големи количини на јаглехидрати, да доведе до ферментација, што резултира гасови под притисок во цревата и панкреасот
 • масти овчо, говедско и свинско масти - холестерол, вишокот на масти
 • зачинета, пржена - е исклучена од сите диети за слабеење
 • живина, месо, риба богата со нафта, чорби на овие производи

Видео: Исхрана за панкреатитис. Рецепти за панкреатитис?

Така, хранење на препораките гастроентеролог пациент со панкреатитис постои ризик да се добиваат на тежина на сите. Затоа, проблемот на изборот на диета за губење на тежината пред тоа не може да издржи на сите. Менито се состои од јадења да се вклучат бари на пареа или варени производи:

 • посно риба, зајакот, пилешко, мисирка, телешко, говедско
 • чаеви, желе, билни инфузии и овошје
 • житарици - леќата, ориз, овес
 • мал дел од масло и путер
 • тестенини
 • ниско-масни млечни производи (склопот на хомогенизирана)
 • пареа омлети, јајце јадења, како дел од
 • само супи вегетаријанска супа
 • бајат леб (само пченица)

Од таква диета логично следува дека правилна исхрана за панкреатитис (2, 5N, 5a) се што ви треба да изгубат тежина. Панкреасот не им овозможи на телото да се добиваат на тежина во случај на неправилности во своето работење, покрај тоа, пациентот е сериозно дехидрирани кога се опоравува од нападот. Затоа, два и пол литри е потребно на ден за телото во било кој начин.

Многу од јадења во вашата исхрана за губење на тежината и исхраната во панкреатит се слични. Разликата е во тоа што на заболените органи со панкреатитис принудени да јадат овој начин за зачувување на ремисија, додека, како диета за губење на тежината не се почитува од страна на сите. Лекови, вклучувајќи и фолк начини, познат лек. Хронична фаза подразбира почитување на клиничка исхрана во текот на животот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спречување на акутен панкреатитСпречување на акутен панкреатит
Скроб панкреатитСкроб панкреатит
Протеини панкреатитПротеини панкреатит
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Јаглехидрати со панкреатитисЈаглехидрати со панкреатитис
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)Сурова храна панкреатитис (заболување на панкреасот)
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Желатин со панкреатитисЖелатин со панкреатитис
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
» » » Исхрана Исхрана за панкреатитис