ma.gurushealth.ru

Дали е можно да брокула панкреатит?

Видео: Крем супа од брокула. Рецепт од готвач

Брокула со панкреатитисБрокулата има многу лековити својства, која е предизвикана главно богат неговиот состав, меѓу кои има витамини Ц и А, Е, ПП, H, K, и минерали - калциум, калиум, бакар, магнезиум, калциум, јод и хром. Присуството на Б витамини се зголеми ефектот на сите компоненти на овој зеленчук.

Содржи меки влакна, брокула со панкреатит е најкорисен зеленчук, поради тоа што не преоптоварување на панкреасот, тоа благотворно смирувачки ефект рендерирање. ниската содржина на калории, бидејќи на мала количина на масти го прави овој производ неопходен за панкреатитис, со цел да се задоволат медицински исхрана.

Видео: Пире супа со брокула и компир. домашни рецепти

Брокулата да ги задржи сите на нивните хранливи материи, тоа не треба долго време да се готви, неколку минути по водата врие. Сулфорафан - супстанца присутна во брокула, има анти-воспалителни и смирувачки ефект во заболување на панкреасот.

Во третманот на панкреатитис може да се користи како зрел зеленчук, и младите пука. За време на егзацербација на панкреатитис и гастричната hyperacidity брокула контраиндициран, па период на воспаление подобро да се исклучат од исхраната. Овој зеленчук често се користи за целите на превенција на болести.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Калина панкреатитКалина панкреатит
Ленено масло панкреатитис панкреасотЛенено масло панкреатитис панкреасот
Моркови со панкреатитис, дали суровини, сок од морков, пире од компири кога панкреасот?Моркови со панкреатитис, дали суровини, сок од морков, пире од компири кога панкреасот?
Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…Цвекло со панкреатитис и холециститис, без разлика дали во заболување на панкреасот варен (варени),…
Вегетаријанска супи панкреатитис, рецептиВегетаријанска супи панкреатитис, рецепти
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?
Краставици со панкреатит, тоа е можно да се јаде свежо?Краставици со панкреатит, тоа е можно да се јаде свежо?
Бугарската бибер во панкреатитБугарската бибер во панкреатит
Пилешко супа со панкреатитисПилешко супа со панкреатитис
» » » Дали е можно да брокула панкреатит?