ma.gurushealth.ru

Смокви со панкреатитис

Смокви со панкреатитисСмокви (смоква, смоква) се многу убави на тоа, каде што расте, и далеку надвор од границите на својата татковина. Ова овошје е многу вкусна и неверојатно богата со хранливи материи и минерали. Во Сл месести плодови многу калиум, масти, протеини, каротин, диететски влакна и скроб. Во народната медицина, плодот се користи за лекување на бронхитис, гастритис и запек. Се јаде свежи, сушени, варени надвор од неа компоти и џемови. Но, тоа е можно да се јаде смокви во оваа болест е панкреатит?

Смокви - производ со многу висок калории. 100 g на ова овошје содржи 240 калории. Во прилог на растителни масла, има многу јаглехидрати и шеќери. Затоа, ако панкреатит е контраиндициран смокви - како свежи и како метеж. Суво овошје на смоквата содржи истите хранливи материи и има истото дејство како свежа, но тие се содржани во повисока концентрација. Затоа, тоа е невозможно да се користи смокви во панкреатитис Сушен (сонце сушена). Овој производ може да се зголеми на шеќер во крвта и да предизвика надуеност, панкреатитис што може да ги влоши симптомите на болеста.

Покрај тоа, смокви содржат многу растителни влакна, па во болести на желудникот и панкреасот, тоа е контраиндицирана.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Psoberan (rsoberanum). Препаратот содржи furokumariny псорален, bergapten (м.), Добиени од смокви…Psoberan (rsoberanum). Препаратот содржи furokumariny псорален, bergapten (м.), Добиени од смокви…
Скроб панкреатитСкроб панкреатит
Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?Дали е можно датуми за панкреатит (воспаление на панкреасот)?
Црна цреша и вишна со панкреатитисЦрна цреша и вишна со панкреатитис
Праски на панкреатитисПраски на панкреатитис
Може ли да имаат семе за хемороиди?Може ли да имаат семе за хемороиди?
Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Суви кајсии, сливи, грозје, морето buckthorn: некои плодови и сушено овошје може да биде на чир на…Суви кајсии, сливи, грозје, морето buckthorn: некои плодови и сушено овошје може да биде на чир на…
» » » Смокви со панкреатитис