ma.GurusHealth.ru

Клиниката за акутен панкреатит, клиничката слика

Видео: болест, симптомите, клиничката презентација, ендоскопија Кронова © Кронова Кронова

Клиниката на акутен панкреатитАкутен напад на панкреатит е обично клиника, која се состои од некои од класичните симптоми. Основа на клиничката слика на болеста во акутната период од болка. Болката обично се влече или сечење својства започнува во десно или лево hypochondrium, но со раст на панкреасот ткиво повреди болката се зголемува и станува ќерамиди карактер. Овој синдром се особено изразени во периоди на егзацербација и на неколку чекори назад во ремисија. Таквата карактеристика на акутна форма на болеста е предизвикана од воспалителен процес во панкреасот, како и многу истовремена причини, како што се воспаление на перитонеумот и опструкција на притисок на панкреасот тракт, стегајќи регионот во кој се наоѓа дуоденумот и многу повеќе.

Следниот знак на акутна форма - диспепсија. Овој оддел манифестации на акутен панкреатит е предизвикана од организмот интоксикација вкупно ензимски природа, што е последица на егзацербација на болеста. Затоа, во клиничката панкреатит има сите симптоми на труење. Друго објаснување за овие симптоми во клиника такви болести како акутен панкреатит е дека за време на егзацербација на воспалителниот процес се случува истовремена губење на некои делови на желудникот и цревата, што придонесува за целокупната слика на болеста.

Само клиника акутна форми на панкреатитис вклучува карактеристики на егзокрините и ендокрините инсуфициенција. Во многу случаи, егзацербација на болеста е придружена со остар губење на телесната тежина на пациентот, на Клиниката симптоми на акутен панкреатит е поврзан со губење на апетит или губење на тежината предизвикани од недостаток на инсулин, како и развој на дијабетес.

Во некои случаи, на Клиниката за оваа болест се модринки и болка во коските, кои се предизвикани од недостаток на витамини растворливи во масти природата во форма на акутен панкреатит кај луѓето.

Клиничката слика на акутен панкреатит

Модерна медицинска класификација на клинички форми предвидува распределба на овие опции на акутен панкреатит:

  • едематозни (оток на ткивата на рак доминира без некротични и хеморагични промени), почесто се јавува кај младите возрасни лица;
  • хеморагичен апоплексија или панкреасот (доминирана од страна на некротични процеси и крварење во жлезда и околните ткиво), се карактеризира со тешка и голема веројатност на смртта;
  • гноен форма (секундарна бактериска флора предизвикува развој на гноен воспаление на ткивата), често се јавува кај постарите лица.

На прво и главен симптом на акутен панкреатит - болка. Различни луѓе имаат прагот на болката е значително различни, но факт на болката во почетокот на болеста се карактеризира со сите пациенти. Интензитетот на болката варира од непријатност во горниот дел на стомакот на неподнослива болка. Локализацијата на болката исто така може да бидат различни: најчесто во горниот дел на стомакот или во горниот десен квадрант, барем - градна болка слична на ангина.

Видео: Петар Иванович Pustovoyt - "акутен панкреатит" 21 Мај, 2015

Клиничката слика на акутен панкреатитКлиничка слика покажува колку општата состојба на пациентот. Во првите неколку часа на болеста постои општа слабост и замор. Можеби мало зголемување или, обратно, намалување на температурата на телото. Со остриот пораст на температура до 38 ° C и погоре покажува гноен развој форми на болеста или средно гноен компликации во таков случај на висок ризик од смрт. Бледа кожа на пациентот, а во потешки случаи - со цијанотични сенка.

На почетокот на акутен панкреатит, пациентот не се чувствува глад, апетитот е остро намалена до негово целосно отсуство. Обидувајќи се да се јаде нешто со сила може да предизвика повраќање. Горенаведените симптоми е забележано кај сите пациенти, можно е една епизода, но почесто - повтори. Често постои неконтролирано и нон-стоп икање.

Промени состојба стомакот ќе бидат целосно истражени од страна на лекар, сепак, пациентот може да забележите дека некои работи на сопствените. Првично, постои оток на горниот дел, а потоа - на целиот абдомен. Постои тензија на стомачните мускули и недостаток на респираторните движења на абдоминалниот ѕид. Највидливиот од овие клинички симптоми на врвот на акутен панкреатит, кои ќе бидат инсталирани во текот на физички преглед лекарот на пациентот.

Неопходно е да се обрне внимание на клиничката слика на акутен панкреатит со респираторниот и кардиоваскуларниот систем, како одраз на значајни промени не само на панкреасот, но, исто така, реакцијата на целиот организам. Како резултат на тоа, битни повреди на жлезда развие тешка синдром интоксикација. Во таков случај, постои намалување на крвниот притисок и отчукувањата на срцето забавување. Со зголемување на клинички брадикардија тахикардија се заменува со слабите резултати на пулсот. Сето ова е во комбинација со недостаток на воздух и периферна цијаноза.

Потврди дијагноза на акутен панкреатит во медицинска лабораториска дијагностика им помага на некои биохемиски параметри на крвта и урината, во особено тешки случаи - ревизија на абдоминалната празнина, според тоа, го именува и третман.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Акутен хеморагичен панкреатитис: Причини, СимптомиАкутен хеморагичен панкреатитис: Причини, Симптоми
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
ЕКГ панкреатитЕКГ панкреатит
Buscopan панкреатитBuscopan панкреатит
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Клиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасотКлиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасот
» » » Клиниката за акутен панкреатит, клиничката слика