ma.GurusHealth.ru

Клиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасот

Видео: Болница. Botkin. операција на црниот дроб и панкреасот

клиника панкреатитКлиниката за хроничен панкреатит не е забележан јасни знаци на воспаление, како што болеста се развива на позадината на болка, која пациентот има долго време се навикнати да. Како по правило, пациентите да побараат медицинска помош за симптоми како жолтица, губење на апетит, губење на тежината, ненадејни напади на болка. Дефинирање на клиничката слика кај оваа болест е појава на болка во горниот десен квадрант. Како прогресија на болката болеста почнува да се движи кон левиот горен квадрант, грбот и скапуларната регионот. Во повеќето случаи, причината на болката е во кршење на исхрана, злоупотреба на алкохол на. Првично, болка синдроми се случи 3-4 пати годишно. Наскоро фреквенцијата на напади забрзува. Времетраење на болка може да порасне и до триесет минути, ако болеста е во раните фази. Во понапредните случаи, остра болка може да трае неколку дена. Карактеристичните клинички симптоми на болеста тука се: гадење, проблеми со стол, надуеност. Често пациентите имаат жолтица. Жолтицата е последица на жолчниот канал е стиснат induratum процес. Во рамките на стомачниот ѕид на лекар да најдете мало болно образование.

Клиничката слика на панкреатитис може да се различни и зависат од сериозноста на болеста. Проѕирни панкреасот се состои од делови кои се одделени со поврзување врски. Структурна и функционална единица на егзокрините панкреасни ацинусот е. Однадвор, изгледа како торба од 100-150 микрони. Се состои од секреторен одделенија и intercalated канал. Резени се одделени со слој на лабава сврзното ткиво, која е опремена со крвта и лимфните садови. Во клиниката, панкреасот е забележан распаѓањето на нејзиниот ткива.

Видео: Рак на панкреасот раните симптоми

Пациентите кои страдаат од панкреатитис, често се жалат на болни сензации кои се јавуваат во стомакот. Болката е редовно, тоа може да биде за сечење и тапи. Во текот на развој на болеста можни напади на акутен панкреатитис може да се случи зголемување на болка. Понекогаш болката може да биде толку тешка што предизвикува болна шок. Типично, се случуваат овие болки "во стомакот", во левиот или десниот горен квадрант. Ако се оштетат целиот панкреас, болката е заокружување карактер.

панкреасот клиникаАко панкреатит е доделен на комплексен третман. Докторот пропишува конзервативната терапија во комбинација со операција. Конзервативната терапија вклучува доследност диета во која доминира протеини. За време на егзацербација доделен употреба на протеолитички инхибитори. Дрога третман на панкреасот група вклучува лекови во насока на сузбивање на панкреасот секреција. За болка назначен антиспазмотици и аналгетици. Ако клинички присутни болест изрази нарушувања на дебелото црево, ензимски препарати се направени. Ако клиничката слика е нарушување на метаболизмот на јаглените хидрати, таа бара симптоматска терапија на дијабетес.

Видео: Тумори на панкреасот: дијагностички тешкотии

Во присуство на хирургија на клиниката се доделени од жолтица и тешко болка. За време на операцијата, под еден пасус од панкреасот сок во црево и отстранување на болна шок. Кога правилно се пропишува третман на панкреатитис прогнозата е поволна. За повеќе превенција на панкреасот се препорачува да се следат начинот на исхрана и навремено лекување на болести на гастроинтестиналниот тракт.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Опструкција на панкреасотОпструкција на панкреасот
Диференцијална (диференцијална) дијагноза на панкреатитисДиференцијална (диференцијална) дијагноза на панкреатитис
Клиника и медицина хроничен панкреатитКлиника и медицина хроничен панкреатит
Хронична повторливи панкреатитис, релапсХронична повторливи панкреатитис, релапс
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Медицинска историја на панкреатитис propaedeuticsМедицинска историја на панкреатитис propaedeutics
Аспиринот панкреатитАспиринот панкреатит
Панкреасот оток во панкреатитПанкреасот оток во панкреатит
Претставките во акутен панкреатитПретставките во акутен панкреатит
» » » Клиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасот