ma.gurushealth.ru

Како да се третираат децата запек. Лекар советува. Третман на запек кај децата. Како да се избере лек за запек за дете

Запек - проблем кој може да се појави на било која возраст: новороденче, preschooler, ученик или млад човек. Се верува дека запек - најчестиот патологија на гастроинтестиналниот тракт кај децата. Запек - ова тешкотијата на дефекацијата (движењето на дебелото црево - Процесот на дебелото црево евакуација) или отсуство на независна движењето на дебелото црево за некои - на тој период. Во зависност од периодите од возраста на детето во текот на кој мора да биде независна стол, се менува. Новороденче се доени, "има право" на голем број на движења на дебелото црево, бројот на пати се хранат. Ова - идеална опција, но за денешните деца на возраст од 2 - 3 месеци е прифатливо да се има еден стол најмалку 2 пати на ден. За децата кои се хранети со шише, да го запек е недостатокот на независна стол за тој ден.
Како да се третираат децата запек. Лекар советува. Третман на запек кај децата. Како да се избере лек за запек за дете

Што се смета за запек. Запек - ова тешкотијата на дефекацијата (движењето на дебелото црево - Процесот на дебелото црево евакуација) или отсуство на независна движењето на дебелото црево за некои - на тој период. Во зависност од периодите од возраста на детето во текот на кој мора да биде независна стол, се менува. новороденчето бебе, се доени, "има право" на голем број на движења на дебелото црево, бројот на пати се хранат. Ова - идеална опција, но за денешните деца на возраст од 2 - 3 месеци е прифатливо да се има еден стол најмалку 2 пати на ден. За децата во вештачко хранење, до една година запек е недостатокот на независна стол за тој ден. За деца под 6 месеци, запек се смета не само отсуство на независна движењето на дебелото црево во текот на денот, но, исто така, појавата на цврсти измет издадени. Нормално столче конзистентност во оваа возраст се смета за "паста", кој е неформиран (но не и течност) Трошните. Ако дете кое е под шест месеци, измет - во форма на "колбаси" или "топки" - тенденција на запек. На возраст од 6 месеци до 1,5 години како измет може да биде каша и декорирани. За деца од предучилишна и училишна возраст запек - недостатокот на независна стол за тој ден.

Така, конзистентноста на столицата не може да биде цврст. Често детето е отсутен дефекацијата повеќе денови, можеби дури и 2 - 3 дена, а потоа бебе Тој оди во тоалет "чорба" или течност, но тоа е, сепак, - запек. Ако детето сами на себе, односно, без помош на возрасните, движења на дебелото црево еднаш или неколку пати на ден, но многу напрегање, плаче, и калории - многу цврсти во форма на "ореви" (т.н. "овци измет"), во мали делови, често се испрскани со крв - тоа е, исто така, запек. Присуството на запек кај постарите учениците, родителите може да се замисли, ако детето оди во тоалет со една книга, и не излезе. Во овој случај, треба да се разговара со него, бидејќи адолесцентите често се срамат да се каже нејзините родители за нивните проблеми со стол. За некои луѓе (според различни проценки 3-10%) е нормално движења на дебелото црево еднаш на секои 2 - 3 дена. Во исто време, тие имаат - непречено чин на дефекацијата, измет од нормалното конзистентност и одложување столче не предизвикува никакви непријатни субјективни чувства (како што се летаргија, чувство на тежина или полнота во пределот на стомакот, болки во стомакот, губење на апетит). Нормално такви карактеристики се наследни. Ако вашето дете му припаѓа на група на луѓе, тогаш ритамот на движења на дебелото црево обично се поставува на 7 - 10 години, и тој мора да оди "за - големи" до тоа време, како и другите деца: најмалку еднаш на ден. Кои се заклучува. Запек може да биде предизвикана од вродени анатомски дефекти на дебелото црево и ректумот (вродени aganglioz - болеста на Хиршпрунг, ахалазија на ректумот, итн.) Повеќето од овие држави се манифестира недостиг на движења на дебелото црево од раѓање. Тоа може да се стекнат анатомски запек: по хируршки интервенции во ректумот или во абдоминалната празнина се должи на лепило болест.

Запек анатомски природата се нарекуваат органски. Овие брави се вклучени во детски хирурзи, ние треба да се направи итна операција во некои случаи. Во повеќето случаи, децата не ги исполнуваат органски и функционална констипација. Функционална констипација не е предизвикана од структурните лезии во цревата (сите формирана правилно, без анатомски дефекти не цревата), и повреди на механизми за регулирање на моторна активност на гастро - интестиналниот тракт (GIT дисфункција). Како резултат на различни причини, кои ќе се дискутира подолу, промена на тонот на цревниот ѕид. Запек може да биде спастична, кога тонот на - област улкус зголеми, и столче не може да добие повеќе од ова место. Тоа се манифестира во форма на многу густа, "овци" измет. Друг вид на функционална констипација - хипотонија или атонични запек. Во овој случај одложување дефекацијата може да биде 5 - 7 дена, измет може да биде голем обем flaking. Причините за функционална констипација. Кај бебињата, важен фактор за правилно функционирање на цревата е храна. Обично децата во вештачко хранење, стол двојно помалку отколку кај бебињата примаат мајчиното млеко. Таа мора да се запомни дека детето уште не е формирана на дигестивниот механизми за регулација и адаптација можности. Затоа, секоја промена во начинот на исхрана може да доведе до дисфункција на цревата, една манифестација на која е запек. Пожелно е дека бебето најмалку 6 месеци за да се дои, несаканите воведување на дополнителна храна (сокови, пире од компири, житарици, млечни производи, сирење) и со 5 - 6 месеци, не е пожелно честите промени во храна, особено база (ако детето добива што - на вештачка мешавина , не се обиде да го замени со друг, освен ако не е експлицитно се бара). цревни dysbiosis често придружени со запек. Повреди како дел од нормалната цревна флора се случи поради различни причини. Никакви проблеми за време бременост, како што се ризикот од спонтан абортус, токсемија, инфекции, антибиотици и хормонски лекови, скриени индолентна болест кај бремените жени може да предизвика развој на dysbiosis кај децата.

Други причини се: царски рез, предвремено породување, инфекции и несоодветна исхрана бебе (побрз трансфер на вештачка мешавина хранење ненавремено администрација, нема стабилност на власта). Енергија, како регулатор на моторната функција на цревата, ја задржува својата улога и за постари деца. Појава на запек може да резултира со долгорочна употреба механички и термички нежни храна (pureed храна, пиреа, желеа, житарици - чорба, итн), во отсуство на диететски производи кои содржат груби влакна, или диететски влакна. Употребата на високи калории, храна со мал капацитет (јајца, чоколадо, брашно производи), исто така може да придонесе до појава на запек. Постојат производи кои имаат за фиксирање ефект. Тоа - силно кафе, чај, какао, сирење, ориз, калинка, круша, дуња, плетење производи и чоколадо, брашно споменати погоре. Друг важен фактор за развој на запек се мускулна хипотонија (мускулна слабост) и физичката неактивност (седентарен начин на живот). Кај бебињата, мускулна слабост може да се развие на позадината на малнутриција (потхранетост деца) или рахитис. Хипотонија на постара возраст е последица на неактивност.

Голема улога во обликувањето на функционална констипација на детето игра на психо-емоционален стрес. Секое траума може да доведе до појава на запек дете отпорни. Тоа може да биде смртта на своите најблиски или омилени животни, премногу тешка казна за престапот, страв, конфликти со колегите, неуспехот на училиште, итн Учениците често почнуваат запек поради потребата волја за да се потисне на поривот да рафинирам од страв да се земе време надвор со лекција или двоумете се да оди во тоалет "на - големи" во училиштето. Запек може да предизвика неконтролирана употреба на одредени лекови (смектитна, Imodium, bifidumbacterin, ензимски препарати). Честата употреба на клизма и лаксативи угнетува своја рефлекс на столче. Конечно, запек често ја придружува други болести: ендокринопатија (шеќерна болест, хипотироидизам, итн), психијатриски и невролошки нарушувања (депресија, мултиплекс склероза, менингитис, итн), цистична фиброза, мијастенија гравис, чир на желудникот, итн запек во овие. тешка болест е еден од симптомите на виделина сите излез клиничката слика на болеста. Во болести на дебелото црево (пукнатини, хемороиди) често се формира функционална констипација. Често, запек придружени црв наезда (helminthes), и запек може да биде практично единствениот симптом.

Како да се третираат децата запек.

Со оглед на важноста на правилната исхрана и начин на живот, во многу нешта зависи нормалното функционирање на гастроинтестиналниот тракт на детето од родителите, а како последица на тоа, присуството или отсуството на неговата запек. За да се спречи развојот на запек кај доенчиња дете родителите треба да се обидат да се придржуваат кон следниве принципи на добра исхрана на децата: што е можно подолго да се задржи доењето мајчиното млеко. Заразените бактерии мајчиното млеко не е контраиндикација за доење, што е секогаш можно да се третираат мајка без запирање хранење grudyu- можно да се стабилизира на моќта на дете до 6 месеци. За храна за бебиња, секоја промена носи ризик од неуспех на адаптација, така што често е проблем дете со стол се зголемуваат кога родителите почнуваат да трескавично се менуваат од една мешавина на друг. Ова исто така важи и за медицински смеси, кои не се секогаш соодветно да се воведе polugoda- не треба да се воведе цврста храна на 5 - 6 месеци. Дете е доволно за нормален развој на хранливи материи содржани во мајчиното млеко или прилагодени мешавини - замена на мајчиното млеко. Предвремено воведување на комплементарни храна може да предизвика бебето запек, како и други проблеми со дигестивниот тракт. Единствен исклучок на тенденцијата на детето на запек може да биде воведувањето на банана и (или) чистење (каша, сок, пире) или овошје (зеленчук) пире, но не порано од 4 - 4.5 months- било кој нов производ треба да се воведе постепено почнувајќи со минимални износи (помалку од постепено воведување на нов производ е, толку е помал ризикот на дисфункција на цревата). Нема потреба да се воведе повеќе нови производи. Време за адаптација на нов производ е поголем помладите бебето, и е, во просек, 7 - 10 дена, при што може да се администрира само еден нов производ. За доенчиња како превенција и корекција на запек, тоа е многу важно да се напие. Течноста е "полнење" на цревото на моментот кога детето не добие солидна храна која содржи влакна и растителни влакна.

ограничување на детето пијалок нема да се (да "колку пијалок"), во исто време не се обиде насилно да ги внесе течноста во бебе. Како пијалок може да се користи: зовриена вода (засладено со шеќер или фруктоза) - бебе чаеви анасон, копар вода- romashkoy- 3 - 4 месеци - слабо концентрирани чорби од сливи, кајсии, суво овошје (1: 5 во однос на нормална компот) , Бери овошје пијалаци (10 бобинки на чаша вода). Кај деца помали од 6 месеци се уште е слабо развиена рефлексните движења на дебелото црево, кои имаат тенденција на запек. Во овој случај, детето му е потребна помош, го стимулира рефлекс за дефекација. Ова е направено како што следува: непосредно пред секое хранење да се спроведе нежна масажа (5 - 7 минути), што вклучува и галење стомакот стрелките на часовникот, tucking нозете на стомакот, плукање на стомакот. По бебето јаде, да го поттикнува и во неговиот анус, кој е иритација reflexogenic зона. Ако независна стол детето има околу еден ден, а потоа по можност во исто време постојано се преземат мерки за да се стимулира рефлекс за дефекација, на донесувањето на следниот тип на активност, ако претходно не доведе до движењето на дебелото црево: Масажа, што е опишано погоре, но поинтензивна и долготрајни (20 -30 минути) - Механички иритација на анусот како не-трауматски движења објекти translational бара со вазелин или крем (myltse, се држи со памук, крајот вентилатор, итн) - Ставете пареа -ти цевка (на пр со запчеста гума торба врвот) за 10 - 20 минути, нозете се наведнуваат за да стомакот. Заедно со гасови може да биде еден стол. Само во случај на неуспех на сите овие настани, а не повеќе од еднаш во 36 часа, може да се направи вашето дете чистење клизма со вода на собна температура. Децата со тенденција на запек покажува масажа потпора. Особено важна е масажа за деца со оштетен вид (предвремено родени деца, интраутерина инфицирани, антибиотски третман, деца со невролошки нарушувања или дисфункција, деца со рахитис). Овие деца најчесто мускулна хипотонија и го одложи формирањето на рефлекси, што може да доведе до појава на запек. Масажа зајакнува мускулите на абдоминалниот ѕид и да се забрза формирањето на рефлексите.

По воведувањето на исхраната на цврста храна на детето за да се спречи запек е потребно детето добива производи кои содржат целулоза (билни производи) и диетални влакна (леб, neprotertye месо, ореви). Храната не смее да биде механички и термички нежни, напротив пожелно е дека детето јаде суров зеленчук и овошје, салати, vinaigrettes, свежи житарици, зеленчук супи, јадења од месо и живина подобро парче. Од големо значење за спречување на запек се точниот режим и поволна психолошка атмосфера. Вие мора рационално промена на работата и слободното време, избегнување на непотребно стрес. Важно е дека детето има доволно моторна активност, не се избегне ситуации кога син или ќерка да поминат неколку часа гледајќи телевизија или компјутер. Немојте да бидете премногу груби за казнување на децата за грешки, бидете сигурни дека казната е соодветна прекршочна избегне траума во дете. Исто така е важно дека родителите имале контакт доверба со детето во време за да се запознаат со своите проблеми и да се обиде да ги решиме заедно. Ако, пак, детето има запек, не е пожелно да се користат лаксативи. Во прилог на опресијата на нивните рефлексот на столче, тоа е полн со малапсорпција, развој на dysbiosis и воспаление во стомакот.

Запек треба да се обиде да се врати на нормалната функција на цревата поради моќта. Производи кои имаат slabyaschim акција: суровини зеленчук, овошје, дињи (лубеница, диња), алги, камен овошје (слива, цреша, кајсија), банани, млечни производи (јогурт, јогурт, сирење), свежи житарки (овес, леќата, пченка, јачмен), леб од пченично брашно ( 'ржан леб со трици), растително масло. Можно е да се даде предност на овој производ, додека намалување на потрошувачката на храна има прицврстување акција (урда, чај, кафе, какао, ориз, чоколадо, брашно). Можете да ги користите на контрастот на температури: за еден оброк дете добива оброци во различни температури, на пример, се јаде топол оброк, а потоа ќе се напие чаша ладна течност (сок, минерална вода, сок). Исто така, потребно е да се нормализира режим мотор на детето, а особено да се спроведе вежби за зајакнување на стомачните мускули. Корисни пешачење, трчање, возење велосипед, скијање, уметничко лизгање, пливање. Ако родителите не можат да се справат со констипација дете горенаведените методи, тогаш ви треба да помине на фекална цревни dysbiosis и консултирајте се со лекар - гастроентеролог. третирање на функционални запек кај децата - тешка работа, често се бара доста долго време. Колку помалку има дисфункција, толку е полесно да се третираат, па ако вашето дете има запек или тенденција на запек, не треба да го одложи посети на лекар повеќе од еден месец.

запек

Ќе почнеме со дефиниција земени од "Енциклопедиски речник на медицински термини". Така, "Запек - бавно, работеле или систематски недостаток на движења на дебелото црево". Се утврди обидете се да се разбере проблемот во суштина, за илјадници луѓе од сите возрасти е многу важна.

Пиењето запек - тие се опасност по здравјето и интензитетот на терапии - тоа е во голема мера определена од возраста на лицето. Суштински важно е фактот дека сериозни причини - вродени нарушувања на цревната структура или метаболизам, се откриени, обично во раното детство. Ако некое лице е повеќе од три години и, барем на површината, изгледа здраво - не Дистрофични, без сериозни дебелината, на иста возраст менталниот развој - веројатноста дека причината за запек се поврзани со било вродени аномалии е исклучително низок.

Главниот заклучок од претходниот став е дека запек во детството треба да се третира многу полошо отколку за остатокот од животот на човекот, бидејќи тоа е во овој момент точка, бидете сигурни дека не постојат сериозни причини за загриженост.

Од страна и големи, на првата година од животот е само една болест е сериозна и опасна причина за запек - е болеста на Хиршпрунг. Суштината на болеста - не се развиваат нервните клетки во еден од деловите на цревата. Причината - повреда на ембрионски ткиво, и зошто ова се случува, никој не знае. Јасно е дека, ако одреден дел на тенкото црево не е правилно функционирање на нервните клетки, и овој сајт не функционира правилно. болеста на Хиршпрунг "неправилност" манифестира во фактот дека на погодените дел на тенкото црево е во постојана состојба на контракција - над него се акумулира на столче и, сосема природно, има запек. Третман на болест на Хиршпрунг само оперативна. Значењето на операцијата - отстранување на неработни дел на тенкото црево, како и комплексноста на интервенцијата е евидентна, особено со оглед на фактот дека има рачка за доенчињата. Но, човекот е осуден без хируршка интервенција.

За среќа, болеста на Хиршпрунг не се случува многу често (еден случај по 2 - 5000 деца). Поради тоа, 99% од детството запек и запек е речиси 100% кај возрасните не претставува опасност за животот, иако тие навистина може да ја засени овој живот.

Секогаш се сеќавам дека, преку самовработување, т.е. без помош на лекар за да се утврди причината за запек е тешко. На крајот, запек многу често не е независна болест, туку симптом на друга болест - пептичен улкус, хемороиди, панкреатитис, холециститис, дисфункција на тироидната жлезда, итн Во исто време, а тоа се случува доста често, повеќето темелно испитување не се открие причината за запек. Патем, ова е причина многу често не се појави, што се откриени. Но, земајќи терапевтски обиди да се елиминира запек - без разлика дали тоа е посебна диета, клизма или лаксативи - е секогаш да бидете сигурни дека нема ништо посериозно. Оттука, логичен заклучок: жалба до специјалист (гастроентеролог) секогаш ќе биде излишно.

Очигледно е дека, доколку испитувањето откри одредена болест, лекувањето и главните напори треба да бидат насочени да не спаси од запек, и за лекување на одредена болест. Но, ако ништо не се најде, тогаш може да биде корисно за вас, ова поглавје - па ако одлучат да се само-лекувам, обидете се барем не прават глупави работи и знаат како голем пролетерски поет користат да се каже, "она што е добро а што е лошо".

1. Запек - тоа е лошо. Тоа не е важно, не е трагедија. Проблеми. Себе или за вашето дете тоа е можно да им помогне. Но, како?

2. Постојат две важни услови за нормално функционирање на цревата. Обезбедување на телото, прво, доволно количество на течност и, второ, доволно ниво на калиум. Ако едно лице го губи многу течност, нарушена цревни сокови. Можеби овој пример, кога топлината на телото, поради некоја заразна болест или во врска со сувост и високи температури на околината. Во прилог на тоа, генерирани од страв да не бидат заразени, и отров, навиката на пиење зовриена вода. Никој не тврди - зовриена вода подобро од вода од чешмата, но не смееме да заборавиме дека во зовриена вода не е минерални соли. Калиум за црево - и за автомобил бензин. Со недостиг на калиум цревната контракција (наречен перисталтика) драматично ослабен и тоа може да биде причина за запек. Најмногу калиум - со суво грозје, суви кајсии, сливи, смокви. Ако ги пијат зовриена вода - јадете овие производи, и уште подобро, се готви на компот и пие за здравјето. Родителите треба да се запамети и да се разбереме: прегревање и врела вода - од главните причини за запек кај бебињата.

3. принципи на исхрана терапија се како што следува. Несакани протеини богати јадења - чоколадо, сирење, ореви. Пожелно - јогурт, кефир и кисело ден. Црн леб е подобро од бело. Сок од јаболко е подобар од цело јаболко. Генерално запек вегетаријанството - многу добар. Патем, употребата на ноќта една чаша јогурт + 20 парчиња на пареа сливи ви овозможува да се ослободи од запек во 25% од случаите, без какви било други лекови. Во секој случај, не заборавајте: не постои запек може категорично и апсолутно не може. Тоа секогаш е препорачливо да се реши проблемот, но не ја расипам со себе или за вашето дете да живее во вечни диети. Значи, ако навистина го сакате, можете да.

4. Од лаксативи дозволено да се користи без совет од лекар, ние се напомене две групи на лекови. Прво, течни масла (рицинусово масло, бадемово, маслиново, вазелин) и, второ, благ лаксатив содржи сена (сена лисја, senadeksin, Senade, Glaxo, regulaks). Суштината и правила за примена на овие лекови се како што следува:

· Потребно е да се осигура дека столот беше барем еднаш во денот и во одредено време. Најдобро од сите - наутро пред појадок и воопшто на сите останати. На кратко, тоа е подобро да се започне денот - да излезат од креветот и да седне на нокшир (опција - да одат во тоалет);

· Bedtime ви даде вашето дете (се земе вашата) 1/2 таблети, на пример, senadeksina. Можно е дека оваа доза ќе биде доволно за вас. Ако во утринските часови има вообичаените проблеми - зголемување на дозата. Задача - да се најде на минималната доза која наутро да оди во тоалет не е за вас да се тестираат. Веднаш да се направи резервација: ако се во согласност со горенаведените принципи на исхрана терапија, не се прегрее, и консумираат соодветни количества на калиум производи кои содржат, и добредојде на ноќта два senadeksina таблети за три дена не води кон елиминирање на запек - сите обиди на авто-лекови мора веднаш да се прекине и сакам да нарачате или јас не сакам да, но да се оди на лекар. Во секој случај, не ги надминуваат дозата на две таблети во текот на ноќта;

· Да се ​​прилагоди дозата, чувајте го за 10-14 дена. Тоа е важно не само за да се постигне редовна стол, но, исто така, да се формира рефлекс на телото на столче во одредени времиња. Потоа, полека, полека почнуваат да се намали дозата (во четвртини таблети на секои 3-4 дена), во секој случај не запира веднаш добредојдени. Ако намалување на дозата имаат проблеми - назад на претходниот количина на дрога.

5. Не заборавајте фактот дека третманот на запек, како и, и лекување на секоја болест, треба да биде сеопфатна. Тоа не се учи во популарни книги, научи ова во медицинско училиште. Арсенал на алатки кои може да назначи лекар за запек, оди многу подалеку од само добивање на лаксативи - дека лекови кои го намалуваат тонот на цревата, и ензимски средства и eubiotics и многу повеќе.

6. Често, причината за запек е хемороиди и пукнатини во анусот кога сте подготвени да одат во тоалет најмалку три пати на ден, но толку страшно што се стави до последен. Во оваа ситуација, во прилог на одреден третман, имаат многу добри свеќи ефект со глицерин и свеќи со морето buckthorn масло. Патем свеќи со глицерин - еден од повеќето достапни и најсигурниот начин за борба против запек кај бебињата. Во најмала рака, пред да се стави на детето клизма, треба да се користат овие свеќи.

7. Во прилог на проблеми со процесот наведени во ДИК. 6, најчесто постојат проблеми со местото каде што се случува во процесот. самата тоалетот - неговата локација, температура, присуството на редици, канализација, мириси и повеќе - може да биде причина за запек, но не и на ниво на цревата, но на ниво на главата. Се разбира, ние не секогаш имаат на рака, само под задникот, топла столица во една изолирана соба, но барем само треба да се земе тоа во предвид пред да брзаат во аптека за рициново масло.

Суштината на ова поглавје е како што следува.

Запекот е многу честа патолошка состојба предизвикана, најчесто, не се сериозни нарушувања во телото, и основните недостаток на разбирање на она што не оди во тоалет за три дена, тоа е во ред и дека зачестеноста на столот треба да го следат. Запек - болест на цивилизацијата, неговите компоненти - стрес, недостаток на брутална храна исхрана, зовриена вода, непривлечна тоалети. Но, за разлика од многу други болести, запек, во повеќето случаи, добра идеја е да се третираат, а средствата кои се користат за оваа намена се безбедни.

Третман на запек кај децата

Пред да започнете со третман на запек, треба да бидете сигурни дека вашето дете е заразена од запек и да се обидат да се утврди причината. Третман на запек кај децата зависи од причината на запек и возраста на детето. Само-лекување на запек кај дете може да се врши само во случаи кога запек е ретка и не имаат тенденција да се хроницитет.

Третман на запек кај бебињата и децата во првата година од животот

Третман на запек кај децата со алергии на храна
Имајќи предвид дека една од главните причини за запек кај доенчињата е алергија на храна, главниот третман на запек кај овие пациенти е отстранување на причината за алергии и корекција на исхраната на детето (и мајката ако детето е доеле).
Главната причина за запек и алергии на храна кај доенчињата е кравјо млеко и производи врз основа на кравјо млеко. Во поретки случаи, не се алергични на козјо млеко. Во овој поглед, главен третман за алергии на храна и запек кај доенчињата е да се елиминира од исхраната на целата кравјо млеко дете (козјо млеко) и нивни производи. Ако детето е доеле, тогаш исхраната на мајката треба да се елиминира јајца, ореви, глутен, риба, морски плодови и други видови храна можат да предизвикаат алергии кај детето.

Запек кај децата со дефицит на лактаза
дефицит на лактаза се карактеризира со намалена продукција на, или целосно отсуство на ензимот лактаза, одвојува млеко шеќер (лактоза). Без ензимот лактаза телото на детето не е во можност да се вари лактоза, кој е распаднат од микроорганизми на цревата.
Основниот метод на лекување на запек кај децата со дефицит на лактаза е лактоза превод дете на вештачки мешавини, мешавини со намалена лактоза или смеси врз база на соја (Nutrilon-соја, Enfamil, Хумана SL).

Во сегашната фаза во третманот на запек кај децата е широко се користи пребиотик лактулозата (а Duphalac, Laktusan, Prelaks). Лактулозата не е проголтана од цревата ензими детето, туку служи како извор на храна за лактобацилите и bifidobacteria - главните претставници на здравата цревна флора на сметка на лактулоза помага да се врати на нормален состав на цревната микрофлора во dysbacteriosis. Исто така, Лактулозата промовира задржување на водата во столицата, при што омекнат измет, и своето повлекување од црево е олеснета. Пребиотик својства Duphalac особено корисни во лекување на запек кај децата, како честа причина за запек кај доенчиња, во прилог на алергии на храна и цревни лактаза дефицит е гушавост. Детали за третман на цревата dysbiosis кај децата, види го делот dysbacteriosis, нашите ресурси.

Третман на запек кај децата од предучилишна и училишна возраст
Третман на запек кај децата од предучилишна и училишна возраст да се започне со корекција на исхрана и да се создаде режим на заштита на децата. Важно е да се научи детето да го користат тоалетот дома, на училиште или градинка, тој не треба да се издржи. Ако детето се појави капс, обидете се да дознаете токму она што беше причина. Кога зборуваме со вашето дете треба да бидете свесни дека тој може да биде непријатно да зборуваат за тоа. За третман на повремени запек кај децата се користат лаксативи.

Лекови за лекување на запек кај децата (лаксативи)
Во третманот на запек кај децата, различни групи на лаксативи. Дали некогаш сте сакале да се нагласи дека лаксативи (барем повеќето од нив) не се отстрани причината на запек, но само олеснување на издавањето на измет, во прилог, честата употреба на лаксативи можат да му наштетат на бебето. Затоа, во третман на запек кај децата на лаксативи може да се применува само по отстранувањето на сите можни причини за запек (види. Над) и само како решение на краток рок (еден ден). Ако детето има запек се случуваат често и ќе мора да се повеќе се впуштат во лаксативи - консултирајте се со вашиот лекар.

Третман на запек кај децата клизма
Претходно во текот на третман на запек кај децата клизми се користи многу широко, и често се администрира раствор клизма или сапун кој силно ја иритираат цревата и предизвикува болка.
Денес, со доаѓањето на нови, безбедни и ефикасни лаксативи, клизма треба за деца значително се намали.
Најчесто клизма се користи како прва помош за дете кое не може да се ослободи од акумулираната во цревата на цврсти столче. Во такви случаи, со цел за ублажување на столче, се препорачува да се направи дете microclysters.
За microclysters користат 10-15 мл млака вода или камилица. Клизма стави, преку вентилатор по слој на врвот со вазелин или крем. Клизма треба да се стави многу внимателно, така што нема да му наштети на ректумот на детето. Вие не може да се стави принудени клизма дете - тоа може да ја влоши запек.

Исхрана за лекување на запек кај децата
Често причина за запек кај децата може да биде кршење на исхраната, јадење одредена храна или лекови (јагоди со семиња, на пример, рибизли, додатоци на железо), кои придонесуваат за развој на запек.
Во такви случаи, запек обично се одржи по режимот на нормализација и составот на храна за бебиња или престанок на употребата на лекови кои предизвикуваат запек.
Во сите случаи, запек кај децата од предучилишна и училишна возраст (особено во случаи кога запек тенденција да хроницитет) се препорачува да ги следат препораки за исхраната, опишани во статијата: Се за запек и нејзиното лекување.

Кога запек е итен случај?
Деца од сите возрасти (почеста кај доенчиња) разви акутна запек може да биде симптом на интестинална опструкција и други држави директно го загрозува животот на детето. Една од главните карактеристика на интестинална опструкција кај децата е недостатокот на стол и емисија на гасови, повраќање, прогресивно влошување на состојбата на детето.
Затоа, ако не сте во состојба да се справи со сопствените бравата или ако на позадината на долго одложување на стол состојбата на детето беше влошува, веднаш повикајте брза помош!

Главните причини за запек кај бебиња и доенчиња

Неправилна исхрана или промена на вообичаениот начин на храна за бебиња: замена на мајчиното млеко или адаптирано млеко смеса unadapted мешавина од кравјо или козјо млеко, алергија на кравјо млеко, алергични на козјо млеко
дефицит на лактаза доведува до намалување на цревата pH, мускулни спазми, иритација на дебелото црево и анален зона. Сите овие нарушувања резултира со одложување на измет во цревата.
иритација на кожата во аналниот област, како последица на пелени дерматитис, употребата на големи количини на ниско-квалитетни производи за нега на бебе кожата.
Пукнатини ректумот причина рефлекс спазам на анусот и детето наметне страв од дефекација. Еден од симптомите на анален пукнатини кај децата е појава на траги од свежа крв во столицата, крв дамки на листовите, анксиозност и бебе плаче за време на дефекација.
Задолжителното образование на деца во тенџере може да предизвика психогена запек.
Вродени аномалии на цревата

Главните причини за запек кај децата од предучилишна и училишна возраст

Отсуството или лоши санитарни услови во градинка или училиште, конфузија на детето се должи на присуството на другите деца во тоалетот. За да се надмине овој проблем, треба да се научи детето да "одиме во голема мера" во одредени часови, кога тоа е обично дома.
Преселба на ново место на живеење, патување, продолжена изложеност на забава во странска околина за детето
Воспаление аналниот отвор (анусот) и соседните ткива (апсцес), анална фисура, хемороиди, фистули - направи чин на дефекацијата исклучително болна и да доведе до психогена запек. Анусот апсцес често придружена со треска.
Неправилна исхрана - недостаток на вода и други течности, храна лесно сварлива храна (слатки, тестенини, брза храна), недостаток на внес на овошје и зеленчук детето.
Одредени лекови (на пример, препарати на железо се користи за третман на анемија).

Дијагностицирање на запек кај децата
(. Патување, се движат на ново место на живеење, итн), освен во оние случаи каде што запек кај детето е јасно психогена и има тенденција да хроницитет (епизоди на запек се случуваат често и не одат без лаксативи) треба да се одржи преглед на детето, која вклучува:

Детални испитувања и испитување на детето
Ултрасонографија на абдомен
Горна ендоскопија,
анализа на измет
анализа на урината
X-зраци испитувања на цревата

Препорачана

Склоноста да спастична запек треба да се исклучи остар, возбудливи јадења, храна кои предизвикуваат надуеност: грав, зелка, спанаќ, јаболко и грозје soki- одбие зеленчук богати со етерични масла од репка, ротквица, кромид, лук, ротквица.
Со прехранбени и вообичаено запек во многу случаи тоа е можно да се справат сами на себе,
промена на исхраната и начинот на живот.
За итни случаи лек за запек - мали голтки, без леб, да пијат половина литар свежо млеко. Сливи натопена во топла вода се варат и се јадат во вечерните часови на празен стомак, и салата од рендан варен цвекло, зачинети со растително масло, помош е речиси исто толку добри.

Лаксативи (вклучувајќи природни, билни) се препорачува да се користи само повремено, во оние случаи кога не можете да направите и без нив. Зависност води до фактот дека независна стол не се јавува.

Сите брави, без оглед на нивното потекло, се поделени во две големи групи - атонични и спастична. Во атонични запек намален контрактилност на цревните мускули. Таквите запек често страдаат од оние кои ја водат седентарен начин на живот, се движат малку постарите лица.

Спастична запек, обратно, цревни тонусот на мускулите се зголемува до појава на грчеви, која го спречува напредокот на цревната содржина. тогаш Cal е дадена од страна на овци или тенки ленти. Може да има болка во текот на цревата, особено во столицата, абдоминална дистензија. Спастична запек може да биде поврзана со дигестивниот болести (холециститис, колитис, пептичен улцер), карличните органи (циститис, простатитис, аднекситис). Кај луѓето, нерв, може да се случи сензорни спастична запек во невро-ментален напор.

Како да се избере лек за запек за дете

Како да се третираат запек кај дете, и современ и ефикасен лек за запек може да се даде малку без никаква штета на здравјето? За тоа што да прави и како да се избере вистинскиот лек за запек за вашето дете и ќе се дискутира во овој материјал.
Секое десетто бебе страда од запек. но и оние бебиња, кои се хранат исклучиво на мајчиното млеко, речиси се соочи со таков проблем, ако нема раѓање дефекти во гастроинтестиналниот тракт. Бебињата движењето на дебелото црево треба да се одржи на секои 12 часа. Ако не може да дои и применети вештачко хранење, тогаш тој испразни се одвива во 2 пати помалку. Пред изборот на лек за запек, или за вашето дете, треба да се консултирате со педијатар. Можно е да се реши проблемот ќе биде доволно за да се нормализира функцијата на цревата со соодветна исхрана и режим на исхрана.

Мајка не треба само да се погледне на фреквенцијата, но исто така и на квалитетот на стол на дете. Измет треба да бидат водени, пред да се појави на првата мамка. Кај децата, по 28 недели, тој може да стане повеќе густа, во форма на колбаси, но не ја изгуби својата мекост.

Идејата за појава на запек кај детето може да стане: храна содржи многу протеини, недоволна количина на течност во него, претпочитаат храна со хемиски елементи, како и недостаток на природни производи. Запекот често страдаат од невропатија, деца со физичката неактивност, газење врз најчистите рефлекс да дефекација се случува кога менување на животната средина, климатските услови.

Правилно избрани исхрана ќе му помогне на детето да се заборави за запек - се потребни само во екстремни случаи, лекови за лекување на болеста. Забавува перисталтика и адстрингентно дејство на ориз и гриз каша, желе, овошни пијалаци, супи, чоколадо, кафе и силен чај. Нормализира перисталтика помош зеленчук, црн леб и трици, овошје, млечни производи, овес, мед, сок, зеленчук и овошје, разни џемови и житни култури груб конзистентност.

Не проектот за лекување на дете од запек, пред да се увери за постоење на проблемот не е во врска со исхраната. Дознајте што ја предизвика проблем во земјите во развој организмот (да бидат ограничени само на преглед на бебето со педијатар), а потоа изберете тактиката на третманот се фокусира на возраста на детето.

Најчесто се појавува кај доенчиња запек поради нетолеранција на одреден производ. Откако ќе се разбере каков вид на храна предизвикува запек, само да престане да му дава нејзиното бебе. ако бебе користи млеко на мајката, таа ќе мора да ја преиспита својата исхрана.

Во недостаток на лактаза во телото на детето е отсутен (или присутни на многу низок волумен) ензим лактаза кој мора да се ослободи лактоза. Млеко шеќер бебе едноставно не може да го апсорбира. Според совет на лекар назначен од страна на вештачка исхрана без лактоза, што е на базирана на соја.

Кога запек често се дава на деца Laktuvit која содржи синтетички дисахариди - лактулоза. Таа содржи фруктоза и галактоза честички кои им помагаат на база на материјал да ги положи сите делови на цревата и да започне да дејствува во дебелото црево.

Што да правите ако вашето дете има запек, не е невообичаено за еден лек за запек најефективниот и безопасни за телото на детето? Подолу, ние се опише во детали како да се третираат болести кои предизвикуваат чести запек, лек за запек е безопасен за повеќето мали деца и како да се организира соодветна исхрана за децата кои страдаат од чести запек. Пред да им даде на вашето дете лек за запек, треба да се консултирате со педијатар која ќе ви помогне да ги организирате комплекс третман и ги направат потребните исхрана.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болка по запек, болен за да оди во тоалет, како да се отстрани покажува?Болка по запек, болен за да оди во тоалет, како да се отстрани покажува?
Запек и чешање на анусотЗапек и чешање на анусот
Лек за запек за постари лицаЛек за запек за постари лица
Espumizan запек кај новороденче, ви помага?Espumizan запек кај новороденче, ви помага?
Дали Primadofilus за запек кај децата?Дали Primadofilus за запек кај децата?
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек
Хроничен запек кај бебињата, децатаХроничен запек кај бебињата, децата
Симптоми на запек cologenicСимптоми на запек cologenic
Запек. Механизми на развој на запекЗапек. Механизми на развој на запек
Запек по клизмаЗапек по клизма
» » » Како да се третираат децата запек. Лекар советува. Третман на запек кај децата. Како да се избере лек за запек за дете