ma.gurushealth.ru

Лек за запек за постари лица

Лек за запек за стари лицаСо возраста, пациентите често се соочуваат со таков проблем, како дефекацијата задоцнување. Се меша не само со нивниот начин на живот, но, исто така, предизвикува многу проблеми. Во повеќето случаи, пациентите на возраст треба да се земе лек за запек кај постарите лица, брзо да се справи со проблемот.

Пред да започнете со процесот на лечење, најдобро е да се јавите на експерти за да се тестираат. По објавувањето на резултатите од анализата на стари лица ќе бидат отпуштени таблети од запек.

Видео: запек лек и лек за запек

За да се утврди каков вид на лек за запек кај постарите подобро, тоа е потребно да се испита некои од најчестите средства. Некои супстанции не може да биде соодветен, бидејќи тие имаат несакани ефекти.

Таблети на запек кај постарите лица

Таблети на запек кај постарите лицаНајчесто, лекарите препишуваат лекови за пациенти на возраст, кои влијаат на слузницата на дебелото црево, со стимулација. Таквите препарати за запек кај постарите лица нормализира и подобрување на перисталтика. Предноста на овие лаксативи лекови е дека тие ќе помогнат да се донесе на измет, дури и во креветот остарените пациентите.

Најчесто, лекарите препишуваат овие лекови за запек кај постарите лица:

  • Бисакодил. Лаксатив дела преку 5 часа по употреба. Совршен за приковани за кревет пациенти. Во прилог на запек, бисакодил се справува со столици повреди, што е последица на операцијата. Таа мора да се запомни дека прекумерната употреба на лекот може да предизвика дехидрација. Се препорачува да се земе пилула во текот на ноќта и да го измивам со мал волумен на течност. Ако позитивен резултат за долго време не е присутен, дозата се зголемува два пати;
  • Pikolaks. Значи во форма на таблети. Се препорачува да се користи во текот на ноќта. Ова е лек за запек за постари лица треба да се преземат за една недела. Треба да се запомни дека тоа е доволно силна, така назначи лекар;
  • Laktusan. Ова е лек за запек кај постарите луѓе е подобро да се земе во процесот на јадење. Позитивен ефект се појавува по околу 24 часа. Ако сакате брзо да го елиминира запек, тогаш треба да се разгледа и други лекови;
  • Рицинусово масло во капсули. Таквите лек за запек кај постарите лица да предизвика иритација на дебелото црево. Така да предизвика движења. Позитивен резултат не започне порано од 4 часа по потрошувачка.

Ако има тешка констипација кај постарите лица, третманот треба да се зајакне, мора да се земе 2 таблети во исто време. Тоа е најдобро да се користи на лекот 2 пати на ден. Во повеќето случаи, лаксативи да предизвика надуеност во првиот ден од третманот.

Треба да учат на инструкциите на било кој лек, дури и ако тоа е регистрирана специјалист. Лекови како што се Laktusan забрането да се користи ако пациентот има дијабетес. Овие контраиндикации може да бидат многу.

Видео: лек за запек и запек третман

Лекови за запек кај постарите лицаПонекогаш, здравствените работници, пациентите пропишува своите bulking агенти. Кога проголтан, таблетите влијае на цревниот ѕид, нивно проширување. Така, столицата ќе биде полесно да се движите низ цревата и запек нема да се мачи пациентот.

Предуслов за преземање на такви лекови е прекумерно внесување на течности. На ден треба да се пие најмалку 2 литри вода. Позитивен резултат се јавува во рок од 10-12 часа по земањето на таблетите. Поради неговиот состав, тоа значи дека делува на телото за 3 дена. Така, третманот ќе биде брз, и запек кај постарите лица не е трага останува, со оглед на дрога брзо да се справат со задачата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Анализи за запекАнализи за запек
Ендокрини симптомите на запекЕндокрини симптомите на запек
Лаксативи за запек за постари лицаЛаксативи за запек за постари лица
Исхрана и исхрана груба мени за запек кај постарите лицаИсхрана и исхрана груба мени за запек кај постарите лица
Супозитории лаксатив за запек кај постарите лицаСупозитории лаксатив за запек кај постарите лица
Ненадејна акутна запек, што да правам?Ненадејна акутна запек, што да правам?
Што да се земе за запек, кој може да се земе?Што да се земе за запек, кој може да се земе?
Третман на запек Vitafon, дебелото црево vibrosoundtouchТретман на запек Vitafon, дебелото црево vibrosoundtouch
Симптоми на запек cologenicСимптоми на запек cologenic
Запек. Механизми на развој на запекЗапек. Механизми на развој на запек