ma.gurushealth.ru

Симптоми на запек cologenic

Видео: Третманот со пијавици запек

cologenic запекФрустрацијата на стол е еден од заедничките предизвици на нашето време. Околу 40 отсто од населението во развиените земји страда од фактот дека тие имаат cologenic запек. На иста содржина прекршување на дебелото црево се движи полека низ дебелото црево. Најчесто, нарушување влијае на луѓето од напредната возраст.

Во моментов, тоа е тешко да се идентификуваат причините за запек cologenic. Тоа може да се случи како резултат на болест која се јавува во дебелото црево, или во врска со појавата на гастроинтестинални заболувања.

Cologenic запек има следните симптоми:

 • Недостаток стол повеќе од 48 часа;
 • За време на празнење има тешкотии;
 • Волуменот на столицата не е премногу голем;
 • По дефекација постои чувство на нецелосно евакуација;
 • грчеви;
 • Можеби надуеност и гасови.

И покрај фактот дека очигледните причини за одложувањето на дефекацијата не се почитува, тоа е забележано дека пациентите кои страдаат cologenic colostasis, во 85% од случаите кои страдаат и кршење на дефекација.

Третман на запек cologenic

Третман на запек cologenicДенес постојат неколку начини за лекување на запек cologenic. Најчесто, лекарите препишуваат на нивните пациенти лаксативи. Таквите лекови како microlax може да се купи во било која аптека.

Видео: Дел 1 руски народни лекови за третман на срцето, тироидната жлезда лекови, запек

Затоа што тие содржат супстанции, лаксативи омекне столче со лекови cologenic запек и третман оди побрзо. Покрај тоа, сите macrogols во можност да се зголеми износот на бактериски маса, кој се наоѓа во цревата. Повеќето од овие лаксативи се достапни во форма на прав. Треба да се запомни дека microlax нема ефект на перисталтика.

Друг начин да се справи со повреда на дефекацијата е gidrokolonoskopiya. Нормализација на подвижност се случува по бавно полнење, а потоа празнење на дебелото црево. Како резултат на ваквиот метод е намален мускулен тонус слој.

За жал, постојат моменти кога се справат со проблемот не може ниту лек ниту традиционалната медицина. Единствениот начин за борба против оваа болест е операција.

Понекогаш, конзервативен начин да се справи со запек cologenic е неефикасен. Во овој случај, докторот пропишува неговата операција пациентот. Секоја операција може да се разликуваат едни од други, тоа ќе зависи од тежината на болеста и на ниво на патолошки промени на дебелото црево.

Најчестите хируршки процедури се:

 • Генериран сума ресекција на дебелото црево;
 • Ресекција на сигмоиден или ректумот;
 • На десната страна (лево-страна) gemikolektomiya.

Околу 12% од случаите во придружба на колостома. Ако работата не е во согласност со начинот на исхрана може да се развијат компликации и cologenic враќање запек.

Исхрана за запек cologenic

Симптоми на запек cologenicБез оглед на операција или пациентот да користи дрога, мора да се придржуваат кон правилна исхрана се одржа. Пациентот треба да се вклучат во вашата исхрана:

 • Супа од зеленчук или прилично слаб риба супа;
 • Свеж зеленчук и овошје;
 • Путер, но тоа е подобро ако таа се додава во садот;
 • Малку маснотии урда или кисело млеко;
 • Kashi подготвени на база на вода;
 • Производите направени без тесто.

Категорично се исклучат од исхраната:

 • пушеле;
 • Зачинета храна;
 • кондиторски производи;
 • Алкохолни и безалкохолни пијалоци;
 • Масни меса.

Во прилог на соодветна исхрана не треба да заборавиме на бројните пијалок. Поради доволен внес на течност, пациентот ќе биде полесно да се ослободи од запек cologenic. Оброци треба да бидат заедно со вашиот лекар. Така, тоа ќе биде можно да се елиминираат сите фактори кои влијаат на нормалното функционирање на цревата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Клизма со спастична запек, кога назначен?Клизма со спастична запек, кога назначен?
Форми и видови на цревната запекФорми и видови на цревната запек
Болка по запек, болен за да оди во тоалет, како да се отстрани покажува?Болка по запек, болен за да оди во тоалет, како да се отстрани покажува?
Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?
Запек и чешање на анусотЗапек и чешање на анусот
Анализи за запекАнализи за запек
Кои се симптомите (знаци) на цревната запек кај возрасните?Кои се симптомите (знаци) на цревната запек кај возрасните?
Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек
Крв во столицата во колитисКрв во столицата во колитис