ma.gurushealth.ru

Хроничен колитис со запек

Хроничен колитис со запекМеѓу знаци за развој во пациент од хроничен колитис често е можно да се исполнат долг и болен запек. Таквите нарушување стол еден од најкарактеристичните симптоми на болеста. Таа се карактеризира со значително ослободување тежината на столче, да имаат положено најмалку нецелосни дебелото црево движења, силни обиди се бара од пациентот. Во хроничен колитис, запек столче оди многу мали делови и често покриени со белузлава слуз или крвави дамки.

Запек кај хроничен колитис, спастична тип често, но постојат атонични. Овие непријатни симптоми на оваа болест е предизвикана од спазам на присуство на дебелото црево, како и нејзините пропусти и слабеење. Таа се карактеризира тоа е висока густина на измет и многу мала количина на дефекацијата (2-3 недели). Како резултат на придружните хроничен колитис, може да се јави запек последиците се од оваа патологија како внатрешни хемороиди и анален пукнатини. Главните карактеристики на истовремена болести, повреди тече столици, се:

  • Непријатност и непријатни болки во абдоминалната празнина;
  • надуеност;
  • Болка придружните процесот на дефекација.

Третман на хроничен колитис со запек

Третман на хроничен колитис со запекВо случај кога болеста се јавува на позадината на таква повреда на еден стол, во изборот на поединецот специјалистичко лекување секогаш се базира на конкретниот случај. Дрога терапија на хроничен колитис со постојана запек вклучува давање на лаксативи пациентот.

Но, лекови сам лекови често не даде посакуваниот ефект. Затоа, во оваа форма на оваа цревна патологија бара не само сеопфатен третман, но исто така и помошни методи:

  • Чистење и microclysters содржи во својот состав дејствува директно на цревата или хербални лекови;
  • Масажа на стомакот, им помага на олеснување грчеви ѕидовите на цревата и го олеснува столче излез;
  • физиотерапија;
  • Спа третман со користење на одреден тип на минерална вода.

Ние не треба да заборавиме на третман на хроничен колитис, запек и употребата на специјални диети, против која патологии терапија на цревната тече од најуспешните. Од напорно стол кој ја придружува оваа болест се јавува како резултат на слабеењето на перисталтиката на дебелото црево и намалување на неговиот тон, исхрана обезбедува за вклучување во исхраната на храна која е богата со растителни влакна.

Лаксативно дејство на цревото, потребни за запек кои го придружуваат хроничен колитис, најмногу е изразено во лебот, која во својот состав на пченични трици или ispechonnogo од 'рж брашно. Како и стимулира перисталтиката и свежо овошје и зеленчук, особено цвекло.

Во прилог на таквите содржини исхраната терапија висок влакна и обезбедува зголемување на внесот на течности која го промовира втечнување на измет. Со овој тек на патолошките воспаление на дебелото црево пијат на ден треба да биде најмалку 2 литри на овошје или хербални concoctions, слабо сварено чај, компоти и желеа.

Ние не треба да заборавиме дека честите клизма и лаксативи прием со текот на времето да придонесе за зајакнување на запек. Затоа, да се злоупотребат нивната употреба не треба да биде во хроничен колитис. Наместо таблети најдобрите добиваат соодветните билка супа, како што тоа го има истиот ефект, но не предизвикува зависност. Сите препораки за третман на болести со такви симптоми треба да дојде од експерт кој знае сите нијанси на болеста кај одреден пациент, и ги зема во предвид во задачата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
На симптомите на синдром на нервозно дебело цревоНа симптомите на синдром на нервозно дебело црево
Класификација на улцеративен колитисКласификација на улцеративен колитис
Ректално крварење причини и симптомиРектално крварење причини и симптоми
Третман на спастична колитисТретман на спастична колитис
Лево-страна колитис, дебелото цревоЛево-страна колитис, дебелото црево
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Улцеративен колитис синдроми: болка, запек, крварењеУлцеративен колитис синдроми: болка, запек, крварење
Siptomy десен колитисSiptomy десен колитис
Крв во столицата во колитисКрв во столицата во колитис
Запек. Механизми на развој на запекЗапек. Механизми на развој на запек