ma.gurushealth.ru

Болка по запек, болен за да оди во тоалет, како да се отстрани покажува?

Болка по запекНе секогаш дефекацијата акт може да се донесе на лицето на саканата олеснување, особено во случај кога има тешкотии во дебелото црево движења поврзани со стврднување и бавниот напредок на измет. Болка по запек вознемири многу, така прашања во врска со нивните причини се многу. Најчесто, знаци на болеста се карактеризира со непријатни сензации во пределот на стомакот болки. Исто така, пациентите со оваа патологија е тешко да се оди во тоалет. Она што предизвикува овие симптоми, и како што можете да во кратко време да се намали болката по запек и други негативни појави кои ги кршат вообичаениот стандард на живеење? Прво, ние треба да се разбере основните фактори кои можат да предизвикаат слични симптоми. Најчесто тие може да се должи на следниве компоненти:
  • столче долго одложување;
  • Воспаление или пукнатини во анусот;
  • Растот на хемороиди.

Овие причини да доведе до фактот дека едно лице на запек по болен за да оди во тоалет, тој може да лелекаат стомакот, и постојат Досаѓање чувство во стомакот. Да се ​​ослободи од овие симптоми и спречување на нивното повторно појавување, треба да се консултираат со специјалист. Само тој ќе биде во состојба точно да се идентификува причината, да ги влоши патологија и препише соодветна терапија која ќе се ослободат пациентите од непријатни симптоми. Исто така, треба да се запомни дека не постои самостојно користење на лаксативи и чистење клизма не се во можност да им помогне во случај кога боли стомакот на пациентот по запек. Тоа не само што ги отстранува непријатните симптоми, но тоа исто така може да предизвика зајакнување непријатни симптоми кои го придружуваат задоцнување стол.

Болка во стомакот по запек, како да се отстрани?

Болки по запекПрелиминарните заклучоци за причината за појавата на пациентот такви карактеристики експерт може да се направи врз основа на специфични жалби, но да се направи точна мерки за дијагноза и третман, надворешен преглед на пациентот, палпација, а во некои случаи, дополнителни инструментална испитување, кој ви овозможува да се идентификуваат можните патологии на желудникот и цревата. Најчестите дијагностички опции за да се утврди причината за болката во стомакот по запек се:

  • Комплетна крвна слика;
  • колоноскопија;
  • Брисеви мукозата на анусот;
  • Rectoscopy.

По идентификација со нив причините зошто запек по болните да одат во тоалет и болки во стомакот на, специјалист ќе назначи потребниот третман во специфична ситуација, способноста да се ослободи целосно пациентот за непријатни симптоми.

Во случај кога болката следниве запек што нема да предизвика сериозни нарушувања во гастроинтестиналниот тракт, не е потребна терапија со лекови. Која било процедура третман е доделен специјалист врз основа на специфични фактори, и во зависност од констатираните предуслови и карактеристики кои произлегуваат болест, како и во врска со придружните влоши симптомите.

Болки во стомакот по запекХроничен запек главно се третира преку исправка на исхрана и зголемување на внесот на течности. Тоа е она што придонесува за нормализирање на актите на дефекацијата и ја елиминира можноста за болката потоа. Еден добар ефект се постигнува со зголемување на физичката активност. Секојдневно наутро вежба подобрува дебелото црево тонот со кој спречува појава на запек. Со цел да се елиминира болка која се случи по движењето на дебелото црево, може да се земе обична топла бања во седечка положба. Сите овие методи за отстранување на непријатни симптоми, тоа е многу ефикасен и популарен кај пациентите. Но, ги користат да се донесе само консултација со специјалист и неопходни дијагностички студии.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?
Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?
Може ли да се направи обид за запек во текот на бременоста?Може ли да се направи обид за запек во текот на бременоста?
Запек и чешање на анусотЗапек и чешање на анусот
Распределба за запекРаспределба за запек
Болка во цревата со запек и поБолка во цревата со запек и по
Анализи за запекАнализи за запек
Слабост во запекСлабост во запек
Зошто боли стомакот на дното на хемороиди?Зошто боли стомакот на дното на хемороиди?
Кои се симптомите (знаци) на цревната запек кај возрасните?Кои се симптомите (знаци) на цревната запек кај возрасните?
» » » Болка по запек, болен за да оди во тоалет, како да се отстрани покажува?