ma.gurushealth.ru

Релаксирачка масажа за бебето.

Видео: Целосна масажа на телото за доенчиња

Речиси сите новороденото теле стисната до свиткани рацете и нозете цврсто компресирана камери. Овие манифестации се природни. Во текот на првиот месец на мускулите на бебето се во добра форма, затоа што трошки имаше долго време да седат во стомакот на мајка ми во ограничен, непријатна позиција. Но, ако мускули ќе биде во позиција за подолго време, од трошките ќе биде тешко да го совладате нови движи рацете и нозете, укинување на главата. Да им помогне на вашето дете, можете да го користите релаксирачка масажа. Дали масажа може да се користи табела на масажа. Трошење мора да биде 2 пати на ден, пред хранење.

Релаксирачка масажа за бебето. Рака мускулите.

1. Прво изврши галење нагоре и надолу движење во насока од рамото до рака.

2. Следна - кружни мелење. Поврзете се со палецот и показалецот во круг околу рачката на бебето и внимателно да се движите напред и назад, со поместување на раката од рамото до зглобот.

3. Внимателно отворена дланка на бебето и се стави палецот во неа. Потоа следат потези во насока од средината на дланка на вашите раце.

1. галење од колковите на нозете.

2. Нежно месете го внатрешната и надворешната површина на бутовите.

3. Ануларни свиток од колковите на нозете (аналогно манипулација на рачки).

4. Масажа на внатрешната површина на нозете за да се направи во трошки од позиција на грбот. Нозете трошки мачкам лесно притисната со прстите.

5. Земете ногата од трошките на глуждот со една рака, додека на палецот на втора рака милува и се фаќа за внатрешната површина на стапалото.

6. Се подготви за нога "осум". Почнувајќи од средината на стапалото, прст да доведе до база на прстите, pyatochku плик и да се врати на почетната позиција.

1. Става бебето на стомак.

2. назад масажа започнува со удари во насока на рамената до половината. Вратот масажа на бебето не може да биде!

3. мачкам на половината - го следат милува движења од coccyx на надворешната карличните коски.

Видео: Масажа за бебиња

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Класична терапевтска масажаКласична терапевтска масажа
Како да ги собереш, се одржи и да се пренесе новороденчеКако да ги собереш, се одржи и да се пренесе новороденче
Гимнастика за децаГимнастика за деца
А сет на вежби за чистење на зглобовитеА сет на вежби за чистење на зглобовите
А сет на вежби за спречување на хемороидиА сет на вежби за спречување на хемороиди
Авто-масажа на стврднувањеАвто-масажа на стврднување
КозметологијаКозметологија
КозметологијаКозметологија
Сложена задача во дебелите жениСложена задача во дебелите жени
Техники авто-масажаТехники авто-масажа
» » » Релаксирачка масажа за бебето.