ma.gurushealth.ru

Панкреасот оток во панкреатит

Оток на панкреасотАкутен панкреатит во повеќето случаи се развива од транзицијата кон воспаление на панкреасот на други органи, обично - со жолчното кесе и билијарниот тракт. Во благи случаи на панкреатитис се случи само на панкреасот оток во потешки - со прогресивна динамика некроза. Ова се случува затоа жолчката од жолчниот канал, се фрла во панкреасот.

Акутен едем на панкреасот наречен катаралната панкреатитис. Во оваа состојба на железо се зголемија во обем, оток може да ги покрие ретроперитонеална масти, како и попречно ткиво на дебелото црево. Хистолошки преглед на катаралната панкреатитис покажува присуство на интерстицијална ткиво едем, крварење зони малите и умерена дегенеративни промени во вроден ткиво.

Општата состојба на пациентот со акутен панкреатит се влошува, тој е нервозен, често менување на својата позиција во кревет. Неговите маки силна, проширување на грбот, болка во горниот дел на стомакот и во левиот горен квадрант. Таму е повраќање, зголемена телесна температура, пулсот. Ако состојбата на пациентот не се подобри по употребата на специјални лечење на операција.

На симптоми и третман на едем на панкреасот

Симптоми на панкреасот едемТреба да се напомене дека постои некоја сличност меѓу симптоми на заболување на панкреасот. Прво на сите, тоа е болка во епигастрична регионот и стомакот. Исто така, болката може да се појават во областа на левиот горен квадрант, грбот и левата плешка.

Третман на едем на панкреасот на манифестација на симптоми на панкреатитис се врши со помош на специјални медицински препарати и урамнотежена исхрана. Тоа е многу важно да не се пие алкохол или чад. Ако болеста е акутна или се случува во акутна форма, треба да се земе лекови кои помагаат да се намали производството на гастричниот сок, како и средствата што им припаѓаат компоненти на составот на жолчката ензимот тип-бесплатно.

За време на третманот, отокот може да се користи слаб чај и не-газирани алкална минерална вода. Треба да се напомене дека по конзумирање на големи количини на пржени, зачинета или масна храна се зголемува болката. Под влијание на топлина, болка засилена, тие може да се намали само со помош на студ.

Отекување на рак на панкреасот

Отекување на рак на панкреасотПод рак на панкреасот се разбере прилично голем сериозни болест која се карактеризира со присуство на тумор во телото на ткаенината. Постојат четири фази на болеста. На прв туморот се карактеризира со релативно мали димензии и не издавам надвор од ткивото на телото. Во вториот чекор оток почнува да им пријде на околните органи. Во третата фаза се карактеризира со тоа што, отекување продолжува да желудникот, дебелото црево и слезината. Четвртиот туморот се шири низ лимфните јазли.

Во таква болест како рак на панкреасот често се јавуваат отоци во одредени делови од телото, но најчесто - на екстремитетите и нозете. Во исто време, постои зголемување на локалните температурата на телото. Во некои случаи, оток на рак на панкреасот се придружени со болка. Кожата станува мазна, сува и лушпеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Capitate панкреатитCapitate панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Dieback клетките на панкреасотDieback клетките на панкреасот
Панкреасот, црниот дроб и жолчкатаПанкреасот, црниот дроб и жолчката
Претставките во акутен панкреатитПретставките во акутен панкреатит