ma.GurusHealth.ru

Детето боли панкреасот што го прават?

Панкреасот боли бебезаболување на панкреасот може да се случи кај децата од сите возрасти, вклучувајќи ги и бебињата и малите деца. Во овој случај, болеста на детето не е како се изговара како кај возрасни: акутен панкреатит е релативно ретка, и хроничен панкреатитис може да биде асимптоматски, без изразена болка и варење.

Дијагностицира болест на панкреасот кај детето може да биде во текот на ултразвук и крв хемија. Причината за одење на лекар може да биде промена во однесувањето на детето, губење на апетитот, да плаче и поспаност.

Во акутен панкреатит кај децата боли стомакот не е толку силна како кај возрасни: Болката обично е локализиран во горниот дел на стомакот и околу папокот, треска, гадење и повраќање. Причината за нејзиниот развој најчесто е алергиска реакција на храна или лекови, особено кога нивните неконтролирани прием.

Во повеќето случаи, акутен панкреатит придружени со едем на панкреасот, што е причина за нејзината болка. Многу помалку болести придружени со гноен процеси, но тоа обично се случува во присуство на вродени аномалии на дигестивниот систем.

Видео: Болка во стомакот - три можни причини. Живеат здрав! (2015/12/16)

Како по правило, панкреасот боли дете во кршење на бебето исхрана, долги периоди помеѓу оброците, како и присуство во исхраната на храна како колбаси, чипс, крекери зачинета, газирани пијалаци, масти, масни меса, итн Бебе здравствена закана може да се јаде слатки со алкохол, брза храна и конзервирана храна.

Таква храна претерано активира панкреасот и предизвикува прекумерно производство на сокови, делумно одливи што може негативно да влијае на неговата ткаенина. Причината за панкреатитис кај децата може да биде абдоминална траума или назад, како и прекумерната физички оптоварувања на детето предизвикана од нејзините вирус.

За оваа причина, особено децата треба моќ и контрола на придржувањето оброк. Но ако се уште панкреасот боли детето и во текот на истражувањето откри панкреатитис, третманот треба да се започне без одлагање. Прво на сите, тоа е потребно да се организираме и да се обезбеди храна за одмор.

Оваа болест треба да биде под постојан медицински надзор. Кога соодветно избрани третман и во согласност со сите препораки, прогнозата е поволна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кома панкреатитКома панкреатит
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?Главоболка со панкреатит, зошто има главоболка?
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Фамотидин панкреатитФамотидин панкреатит
Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапијаРеактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Акутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхранаАкутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхрана
» » » Детето боли панкреасот што го прават?