ma.gurushealth.ru

Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија

Реактивни панкреатит кај децаВоспаление на панкреасот - честа болест, што е многу подмладена во последниве години. Ако порано напади на панкреатит често страдаат од постарата генерација, сега дијагнозата често се стави на ученици, студенти и многу мали деца.

Најчестиот вид на панкреатитис во детството се смета реактивни панкреатитис. Тоа се издвојува од педијатри и гастроентеролози во посебна категорија, со оглед на инфламаторен одговор на панкреасот започнува во одговор на било воспалителни или инфективен процес кај децата и адолесцентите. Затоа, причина за почетокот на нападот на панкреатитис може да се реактивни како гастритис предизвикани од неправилна исхрана, и префрлен на бебето ладна или труење со храна.

Главните симптоми на реактивни панкреатит се:

  • постојана болка, која е локализиран во горниот дел на стомакот на детето или се шири во текот на целата површина, давајќи назад;
  • повеќе водени столици;
  • зголемување на слаба треска, често до 37 ° C, а понекогаш и над;
  • постарите деца може да се доживее гадење и повтори повраќање;

Кога горенаведените симптоми треба веднаш да се консултираат со лекар, специјалист кои испитуваат дете, потврди дијагнозата и пропишува третман. Колку порано третманот е почнат детето, толку помалку шанси на сериозни компликации и транзицијата на реактивните форми на хроничниот панкреатит.

Лекување и исхрана со реактивен панкреатитис кај децата

Третман на деца со напад на реактивни воспаление на панкреасот во повеќето случаи се спроведува во болница околу часовникот под надзор на лекар. Впрочем, течни столици, повраќање брзо може да дехидрираат телото на мало дете, што ќе предизвика непоправлива штета на здравјето на луѓето.

Како по правило, третманот на реактивни панкреатит кај деца и адолесценти се направи без операција, и се состои од терапија со лекови за намалување на болката и отстранување на повраќање и лабава столица. Како потпора на напад третман се смета панкреасот реактивни воспаление за да се обезбеди најмалку оптоварување на телото на пациентот со помош на строга диета и дигестивни ензими.

Исхрана, како и третман со реактивен панкреатитис дете пропишани од страна на лекар, врз основа на возраста и тежината на болеста. Во секој случај е прикажано прекумерно пиење, фракционо и чести (барем 6-8 пати) pureed храна лесно сварлива храна.

На болно дете исхрана исклучува газирани пијалаци, пушеле, конзервирана храна, месо и риба супа, масти месо и силна чај, ротквица, грав и зелка. Според општите препораки на лекарите-гастроентеролози основа на исхраната на реактивна панкреатитис болно дете треба да биде зеленчук, pureed супи, житарици, omelets, зеленчук, пире од моркови, компири и цвекло, малку маснотии урда, како и диететски месо - зајак, Турција, пилешко (ако не се алергични) .

Обично, лекарите препорачуваат родителите по закрепнувањето на децата постојано се придржуваат до препорачаната исхрана, со цел да се избегне повторување на болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeneyСимптоми на авион панкреатитис, третманот на симптоми на панкреасот izmeney
Масло панкреатитис може да биде панкреасот?Масло панкреатитис може да биде панкреасот?
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Тери панкреатит, што е тоа?Тери панкреатит, што е тоа?
Протеини панкреатитПротеини панкреатит
Реактивни панкреасот државата променаРеактивни панкреасот државата промена
Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?Смрт од панкреасот панкреатитис, морталитетот (смрт), тоа е смртоносна, ако тоа е можно да се умре?
Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?Зголемување на панкреасот на дете (деца), што да правам?
Симптоми на панкреатитис holangiogennogoСимптоми на панкреатитис holangiogennogo
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
» » » Реактивни панкреасот симптоми на детето, исхрана терапија