ma.GurusHealth.ru

Панкреатин во панкреасот панкреатитис

панкреатин панкреатитПанкреатин - ензимски препарат за подобрување на варењето, ензими произведени од pancreases свињи и говеда. Препаратот содржи амилаза, протеаза и липаза, кои се составни делови на секреција на панкреасот. Овие супстанции се потребни за варењето на мастите, протеините и uglevodov.Pri болест грешка панкреатит во исхраната предизвикува проблеми, и овој лек помага да се надомести за недостатокот на сопствената ензими, и да се подобри варењето на храната.

Панкреатин се користи кога постои недоволна vneshneseketornoy функција на панкреасот (цистична фиброза, панкреатитис), хронични инфламаторни и дегенеративни заболувања на желудникот, црниот дроб, жолчниот меур, цревата. Се користи и по изложеност или ресекција на овие органи, при нарушена се почитуваат процесот на варењето на храната, гасови и дијареа.

Видео: Елена Malysheva. Третман на акутен панкреатит

Овој лек е исто така прикажан во текот на нормалното функционирање на дигестивниот тракт, кога дозволената грешка во исхраната - .. премногу масна храна, прејадување, алкохол, итн Тоа се дава кај пациенти со нарушена функција џвакање, но исто така и во пациентите пред студија абдоминалната празнина преку рентген или ултразвук.

Лекот е достапен како парична казна во прав или жолтеникаво-сива боја има специфичен мирис. Лекот брзо ја губи својата дејност во киселата средина на стомакот, па тоа е заштитен со школка отпорни на гастричната сокови и растворливи само во цревата. Панкреатин се произведува во форма на разни лекови. Овој "празнични", "Mezim", "Normoenzim", "Biofestal", "Gastenorm", "Pankrenorm", "Pankreazim", "панкреатин 8000" и други.

Употреба на дрога, повеќе бои ефект на лекот, дозата и можните несакани ефекти. Но, она што не беше јасно упатство на оваа дрога, авто-панкреатин панкреатит не е дозволено - сите состаноци лекар. Доза избрани поединечно за секој случај на болеста. Тоа зависи од степенот на панкреатична инсуфициенција. Апчиња зема преку уста за време на оброк или по него. Тие треба да се проголта без џвакање, и да пијат многу вода (овошен сок е дозволено).

Панкреатин - упатство за употреба

Панкреатитис - упатство за употребаВо случај на неправилности во секреторен функција на панкреасот, цистична фиброза, хроничен панкреатит, билијарна болест или во периодот по терапијата со зрачење дрога може да бидат закажани. Таблетите не смее течност, пијат голема количина на течности за време на оброк или по оброкот.

Видео: панкреасот работа, причините за дијабетес, панкреатитис

Упатство за употреба панкреатин доза препиша во зависност од возраста и степенот на секреторен инсуфициенција кај пациентот. Во конвенционалната терапија на панкреатитис доза за возрасни е 1 - 4 пи. на едно време. Ако терапија на панкреасот не даде посакуваниот ефект, во следниве фази на третман на обемот на единечна доза на лекот се зголеми за околу 1,5 - 2 пати.

За деца со цистична фиброза и просечната употреба на дозата на лекот се пресметува во согласност со следните упатства. Во почетната фаза на третманот на деца на возраст од 4 години, износот еднократна на лекови е 1 таблета. 7 за секој кг. За возрасната група од 4 годишна возраст и постари - 1 таблета. по 14 кг.

Како што покажува практиката, времетраењето на супституциска терапија панкреатин може да биде 3-4 дена или од редот на неколку недели или месеци. Во најтешките случаи на панкреатитис терапија може да потрае неколку години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Panzinorm форте (ranzynorm форте) *. Комплекс ензим препарат кој содржи екстракт на слузокожата на…Panzinorm форте (ranzynorm форте) *. Комплекс ензим препарат кој содржи екстракт на слузокожата на…
Holenzim панкреатитHolenzim панкреатит
Ензими за гастритисЕнзими за гастритис
Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?Сладолед со панкреатитис, е можно тоа?
Dysbacteriosis панкреатитDysbacteriosis панкреатит
Слаба панкреасотСлаба панкреасот
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Панкреатин (rancreatinum). изготвување на ензим од pancreases на колење на добиток. Аморфни парична…Панкреатин (rancreatinum). изготвување на ензим од pancreases на колење на добиток. Аморфни парична…
Digestal (digestal) *. Дражеј содржат панкреатин (200 mg), жолчката екстракт добиток (25 mg),…Digestal (digestal) *. Дражеј содржат панкреатин (200 mg), жолчката екстракт добиток (25 mg),…
Karsil панкреатитKarsil панкреатит
» » » Панкреатин во панкреасот панкреатитис