ma.gurushealth.ru

Медицински робот мечето за деца

Видео: cool ПРОНАЈДОКОТ 2016 | Преклопување одбор млазницата Велосипеди 🔌 Медицински Роботот 🔌 животот за заштеда на 🔌

Како што може да се стави на медицински робот болно дете за подобрување на расположението и да ги следат нив?

Се разбира, што го прави убав играчки како мечето.

Таа отиде на овој начин, научниците од Масачусетс Институтот за технологија (САД), под раководство на Синтија Breeze (Синтија Breazeal), добро познат експерт во областа на личните роботи.

Тие создадоа huggable бебе, сино-зелена мечка, која треба да помогне да се справат со болката и го одвлекува вниманието од манипулација на деца за долго време. На пример, во областа на онкологијата одделенија или реанимација.

Сега дека нашите паметни телефони станаа толку паметен што тие може да се зборува за нас, велат истражувачите од МИТ може да направи доволно интелигентни робот кој може лесно да се забавуваат на детето и да се подобри неговото расположение. Мечка huggable, во која беа тестирани експерти MIT Media Lab и лекарите Бостон, успешно да се справат со овие проблеми.

Според една симпатична атрактивни лице крие паметен телефон и мрежа од сензори кои реагираат на допир на мечка. Кога стимулација на сензори робот реагира поздрав дете. Тоа може да поддржува едноставен разговор, разбира шеги, смета дека од сложувалката.

Научниците велат дека huggable чини дека некои интелигентни системи со вештачка интелигенција, и навистина треба да им се допадне на децата. Родителите се со користење на компјутер да се испише текстот од друго место, и ќе го носи да разговараат со своите деца, удирајќи ја духовитост.

За време на пилот студија, која беше спроведена во Детската болница Бостон (Бостонскиот деца&rsquo-болница), болните деца можат да комуницираат со робот-мечка во нивните одделенија. Тие ја потресе неговата шепа, изјави шеги (децата се изјасниле дека тој не знае на која било), играње едноставни игри (како што Јас шпион).

Истражувачите се уште не ја завршиле својата работа, со цел да се направи дефинитивни заклучоци за ефектот на робот на квалитетот на животот на младите пациенти во болница, но првичните резултати се охрабрувачки. Тие тврдат дека ова е само првиот чекор на патот на нови високо-технолошки робот кој штотуку дизајниран. Тоа ќе ги земе предвид сите добрите и лошите страни huggable.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
ФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациентиФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациенти
Научниците развија нов метод за враќање на нервно ткивоНаучниците развија нов метод за враќање на нервно ткиво
Робот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САДРобот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САД
Telerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основанTelerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основан
Роботски систем за биопсија на мозокот symbisРоботски систем за биопсија на мозокот symbis
Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салатиВо светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати
Робот вади стомакот на деца проголта батерииРобот вади стомакот на деца проголта батерии
Молекуларна роботи - асистенти во создавање на нови лековиМолекуларна роботи - асистенти во создавање на нови лекови
Робот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чеканРобот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чекан
Робот октопод ќе се третираат пациенти од внатреРобот октопод ќе се третираат пациенти од внатре
» » » Медицински робот мечето за деца