ma.gurushealth.ru

Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати

Видео: кујна за секој вкус - храна за сите вкусови - кујна за сите вкусови - Applemantis ТВ

Научниците од Кореја Институтот за наука и технологија (Кист) покажаа својата кујна службеник - робот Ciros, во рамките на глобалната конкуренција «Роботот Светот 2012".

Ciros, третата верзија на робот, од развој започна во 2005 година, има за цел да им помогне околу куќата, го прават едноставни задолженија.

Можете да го замолите за да се подготви салата, сецкани краставица и додадете го сосот во чинија.

Според зборовите на Кист научници, Ciros е во состојба да ги препознаат заедничките предмети на кујната апарати како што се микробранова печка, мијалник, фрижидер и машина за миење садови. Тоа е разумно да се анализира на теренот, дизајн шема на движење на соба кујната. Вештачка интелигенција робот е резултат на соработка помеѓу неколку високи Кореја роботиката лаборатории, вклучувајќи го и Националниот универзитет во Сеул, Кореја Институтот за наука и технологија (Јужна Кореа), Универзитетот Кореја Sungkyukwan и технологија (POSTECH). Така, Ciros е последниот поглед на робот во Кореја роботиката.

робот главата вклучува стереоскопски 3D камера и IR сензор е сличен на Microsoft Kinect, кој тој го користи да го признае објекти. Покрај тоа, робустен систем за препознавање на говор со чувствителни микрофон, робот прави многу внимателни и одговорни. Бот должина 160 cm. висок и тежи големите робот 330 фунти (150 кг), и се движи во било која насока благодарение на тркалата. погонскиот систем е во состојба да се открие и да се избегнат пречките, благодарение на близината на ласерски далекомер за каросеријата на поддршка и шест ултразвучни сензори во неговото тело.

вешти раце, се идентични со оние кои се развиени за Хубо (уште еден робот развиен во Јужна Кореа), тој може да вешто се справи со различни предмети и алатки.

Во претходните верзии на робот е опремен со можност да се прелива пијалок преку грлото, и избави ги на послужавник. Роботот е способен да квалитативно товар и истовар на машината за миење садови. На крајот, истражувачите планираат да се изгради и да се програмира робот кој може да се изврши секој чекор на подготовка на храната, со сечење на состојки за чистење кујнски апарати во своето место. Тоа е реалноста во следните неколку години, но напредокот е очигледен. се во тек во САД, Германија и Јапонија слични проекти, истражувачите се натпреваруваат за производство на роботи за годишниот конкурс на домашни роботи кои можат да вршат едноставни задачи како што се оди на спиење во една чаша на каша.

Роботот Светот 2012 година се одржа од 25 до 28 октомври, таа го привлекува многу професионалци да ги покажат своите роботи да го забрза производството во светот.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
ФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациентиФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациенти
Робот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САДРобот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САД
Telerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основанTelerobotizirovannaya систем за третман на рак на мочниот меур во САД основан
Информации за пациентите роботски хирургијаИнформации за пациентите роботски хирургија
Роботски систем за биопсија на мозокот symbisРоботски систем за биопсија на мозокот symbis
Робот вади стомакот на деца проголта батерииРобот вади стомакот на деца проголта батерии
Италијански механичка протетска рака победи во ЈапонијаИталијански механичка протетска рака победи во Јапонија
Молекуларна роботи - асистенти во создавање на нови лековиМолекуларна роботи - асистенти во создавање на нови лекови
Робот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чеканРобот-црв, тој не се плаши од тешки удари со чекан
Робот октопод ќе се третираат пациенти од внатреРобот октопод ќе се третираат пациенти од внатре
» » » Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати