ma.gurushealth.ru

Што витамини се погодни за деца од 2 години. Витамини за 2-годишно дете.

Прашањето за употреба на фармацијата на витамини за здраво бебе останува отворена: не постои консензус помеѓу лекарите и до денес не. Повеќето педијатри веруваат дека земањето витамини за превенција на децата не предизвикува оштетување на здравјето, доколку се исполнети следните дози и предупредувања за употреба.
Што витамини се погодни за деца од 2 години. Витамини за 2-годишно дете.

Прашањето за употреба на фармацијата на витамини за здраво бебе останува отворена: не постои консензус помеѓу лекарите и до денес не. Повеќето педијатри веруваат дека земањето витамини за превенција на децата не предизвикува оштетување на здравјето, доколку се исполнети следните дози и предупредувања за употреба. Бидете сигурни да се запамети дека само специјалните витамини за деца погоден за деца. Тие се разликуваат од подготовките доза за возрасни и компоненти состав. За деца до 2 години постои лесен образец - сирупи, растворлив прав за додавање на млеко или друга храна како засладувач. Често тоа е витамин Д, кој децата веќе добиваат од 3-4 недели, и сите останати Витамини - деца од една година. Но, педијатри едногласно тврдат дека најоптимално витамин за деца - тоа е мајчиното млеко. бремените Треба да добиете витамин комплекси за бремени жени и доилки, а потоа, тоа е кога бебе добие право витамини преку млекото на неговата мајка.

За деца од 2-годишна возраст спектар на синтетички витамини е многу широк. Децата навистина ми се допаѓа витамини во форма на гума мармалад. Деца од 4 години, витамини и минерали е веќе утврдено во форма на таблети за џвакање, таблети или дражеи. Ако вашето дете има нетолеранција на млеко, еден од најбогатите извори на калциум, потоа пропишува минерални комплекс на калциум со ензим кој помага вари млеко и млечни производи (Лактоза). Дете во исхраната не е доволно месо, обично се најде недостаток на железо. Во овој случај, потребните витамини и минерали за деца zhelezom- често настинеш - витамин комплекси со висока содржина на витамин Ц.

На прв поглед, исто витамин комплекси може да се разликуваат во составот. Фармацевти споделување на витамини во подготовките на првата, втората и третата генерација. витамини за деца од 2 letV витамини Првата генерација - една компонента, на пример, аскорбинска киселина, витамини А, Д, Е Тие често се доделуваат за терапевтски цели. На пример, во слаба поглед испуштаат витамин А, како и за спречување или лекување на рахитис испуштаат витамин Д. Витамини нарекува втората генерација мултивитамини комплекси со додадена минерали. Телото многу витамини се многу подобро се апсорбира со минерали. На пример, за апсорпција на калциум минерални бара витамин Д и магнезиум во адекватни количини. Во третата генерација витамини вклучуваат витамини, микро и macrocells и лековити растенија (дивата роза екстракт, спирулина), ензими (лактоза), овошни сокови. Ова се проширува опсегот на нивното влијание.

При изборот витамини секогаш треба да учат внимателно составот на супстанции кои можат да предизвикаат алергија, и да се договорат за изборот на индивидуалните карактеристики на детето. На пример, алергија на цитрус, ги собереш на подготовка со витамин Ц содржината од различно потекло, а не од овие плодови, но, на пример, рибизла или шипинки. Се витамини најдобрите во оф-сезона, кога под влијание на недостаток на свежо овошје и зеленчук, по текот на антибиотици, за време на епидемии, како и емоционална или ментален стрес, во случај на неправилно или монотон храна, како и децата родени или живеат во еколошки предизвикувачки области. Тие најдобро се земаат наутро или попладне по оброкот, додека витамини тон и подобро се апсорбираат. Чувајте витамини треба да биде на ладно, темно и суво место, и не заборавајте да го ограничи пристапот до нив се деца. Пред да ви даде секое витамин дополнувања на вашето дете, треба да се консултирате со вашиот педијатар.

Витамини за 2-годишно дете

Витамини за деца на возраст од две години се потребни за да се гарантира здравје и соодветна форма. Лекарите препорачуваат да се воздржат од вештачки аналози на оваа возраст и се обидуваат да ги добијат преку балансирана исхрана.

Витаминот А е во млекото, како крем масло и зеленчук, риба, жолчка од јајце. Го штити телото на детето од пелена осип, дерматитис, бронхитис, има позитивен ефект на око.

Витаминот Д е вклучен во метаболизмот на калциумот, ги зајакнува коските и зглобовите, го спречува рахитис. Не заборавајте да го вклучите на детето мени риба, масло, сирење и млеко.

Витамин Е, одличен антиоксиданс, кој го обновува ткивото, кога недостатокот на бебето може да биде проблем со наборен бара тежина. Вклучи храна за бебиња, црниот дроб, ореви, семки, житарки од цели зрна.

Витамин К се бори со крварење, можно е да го надополнува резерви на свињите црниот дроб, спанаќ, карфиол.

Витаминот Ц го поддржува нормалното детско имунолошкиот систем се бори против вирусни болести и алергии. Испрати вашето дете повеќе свеж зеленчук, овошје и бобинки, особено црна рибизла, зелен грав, пиперки, зелка, јагоди.

Витаминот Б1 е присутна во грав, компири, пченка, леќата. Нејзиното присуство во телото на две години за деца го штити бебето од проблеми со спиењето, нерасположеност, зголемена чувствителност.

Витамин Б2 промовира раст и синтеза на хемоглобин. Се хранат вашето бебе риба, живина, печурки, јајца и млечни производи.

Ако зборуваме за витамини за деца на возраст од 2 години, лекарите советуваат да изберете производи кои имаат над витамини и следните додатоци. Цинк, кој го зајакнува имунолошкиот систем за бакар промовира формирањето на клетки krovi- манган, кој го подобрува процесот на асимилација на калциум и фосфор и минерални метаболизмот се подобрува. За целосен развој на бебето нема да го спречи селен, бидејќи го штити клетките од gibeli- јод од морски алги, со своите чудесни својства за нормализација на тироидната zhelezy- екстракт од морков сок да се подобри видот и ментален развој.

Витамини за бебе 2 години се од витално значење, особено во оф-сезона, во случај на примање на бебето антибиотици, во отсуство на апетит и слаб дете, не разновидна исхрана во неповолни услови на животната средина.

Детски Витамини: зошто, што, кога ..

име "витамини" Тоа доаѓа од латинскиот збор - "Вита", Што значи живот. Витамините се потребни од страна на возрасните и децата. Тие се неопходни за нормално метаболички процеси, како и за раст и регенерација на ткивото, заштити бебето од штетните фактори на животната средина. Подеднакво важни за телото на детето се минерали. Минерали - е "градежен материјал", Што е од суштинско значење за нормален физички и ментален развој. Покрај тоа, недостатокот од нив може да ја намали способноста на телото да ги апсорбира витамини. Затоа е многу важно вистинската рамнотежа на витамини и минерали.
Во современи услови на побарувачката за овие супстанции се зголемува значително. Сиромашна средина, слабеење одбрана на телото, психо-емоционален стрес, кој, за жал, се изложени и деца, сето ова е причина за хиповитаминоза.

Да се ​​обезбеди соодветна доза на витамини и минерали во телото на детето со храна не е секогаш можно. Прво, не сите минерали се апсорбира од храната во сто проценти. На пример, калиум можат да бидат асимилирани од 70-90%, цинк - од 10-30%, додека железо само 7% -10%. Тоа зависи од различни фактори, како на индивидуалните карактеристики на телото, производот, методи на неговите методи подготовка и складирање. дури и најпознатите "витамини кои содржат" производи ги загубат своите корисни својства во процесот на готвење. На пример, печење, и особено за готвење во микробранова печка не додадете производи корисни квалитети. За да се обезбеди целосна физичка, ментална и интелектуалниот развој на детето, децата, лекарите препорачуваат редовно внесување на витамин комплекси, понекогаш оставајќи изборот на дискреција на татковци и мајки или мотивирање на целта на дрога материјалната благосостојба на семејството. Сепак, родителите при изборот на витамин комплекс треба да се запомни дека цената на тоа е поврзано со квалитетот, бидејќи производството на децата лекови се многу скапи и бара согласност со многу стандарди.

За деца треба само да се купи витамини на децата. Тие се разликуваат од колеги дозирање и составот на нивните составни компоненти за возрасни, што заврши на 50 до 100% од дневните потреби на телото на детето.

За деца 0-2 години, фармацевтите имаат развиено лесен образец - сирупи, растворлив прав, додадени на млеко или сад како засладувачи. Меѓутоа, во еден глас производители и лекарите велат дека најдобро за вашето бебе "витамин" - мајчиното млеко. Затоа, на родилката треба да бидете сигурни да се земе витамин комплекси за бремени жени и доилки (на пример, Lady`s формула "пренатална". "пренатална Оптима"), Тогаш детето ќе ги добие во адаптирана верзија за вашето тело преку мајчиното млеко.
За деца од 2-годишна возраст спектар на витамински препарати е повеќе различни. Меѓу Бебињата витамини се многу популарни во форма на мармалад џвакање што се обоени смешно мали животни (на пример, "VitaMishki" Kid`s со формулата) линии. Деца од 4 години може да се купи за џвакање таблети, пастили, таблети.
На возраст од четири витамини и минерали, веќе може да се именува врз основа. На пример, за деца со млеко нетолеранција, кој е еден од најбогатите извори на калциум, минерал комплекс на калциум може да биде доделен на лактаза - ензим кој помага вари млеко и млечни производи (Kid`s формула "KaltsiyMishki"). Децата во исхраната се ниски во месо, обично страдаат од недостаток на железо во организмот. Тие може да се препорача витамини и минерали со додавање на железо. Често болни деца препорачливо витамин комплекси со висока содржина на витамин Ц (Kid`s со формулата "Повеќе од мултивитамин").

Витамински препарати се разликуваат во составот

Витамини првата генерација составена од една компонента. Примери на такви лекови може да биде аскорбинска киселина, витамин Е, витамин А, витамин D. Тие обично се администрираат од страна на лекарите со терапевтски цели за симптоматологија. На пример, влошување на витамин А се администрира за превенција и третман на рахитис комплекс - витамин D.

втората генерација Витамини мултивитамини комплекси често се дополнети со минерали. Тие имаат неколку предности во однос на своите претходници и многу подобро се апсорбираат во врска со минерали. На пример, тоа е познато дека за нормална апсорпција на калциум е потребно, во присуство на подготовка на витамин Д и магнезиум во еквивалентен износ.

на третата генерација на витамини (Kid`s формула) содржи во својот состав не само витамини, микро и макронутриенти, но, исто така, билки (дивата роза екстракт, слатководни алга спирулина), ензими (лактоза), овошни сокови, кои во голема мера се проширува опсегот на своите активности. Сепак, опсегот на витамини за деца се уште е мал.

При изборот витамини родители, прв од сите, треба да бидат водени од страна на индивидуалните карактеристики на детето. Посебно внимание треба да се посвети на нивните составни делови, кои можат да предизвикаат алергии. Ако детето има тенденција да се алергиски реакции за лимони, портокали, грејпфрут, најдобро е да ги собереш на подготовка со содржина на витамин Ц не е генерирана од агруми, и, на пример, рибизли, се зголеми колковите или Ацерола - растенија со висока содржина на витамин Ц. Како по правило, овие лекови не предизвикуваат алергии.

Што витамини и хранливи состојки важни за вашето дете?
Витамин А - Го подобрува видот, кожата, косата и ноктите
Бета-каротин - ефект на визуелна острина, промовира раст
Витамин Д3 - е важно за спречување на рахитис, е вклучен во метаболизмот на калциумот, ја зајакнува коскено ткиво.
Витамин Е - антиоксидант е потребно за обнова на ткивата
Витамин Ц - имуномодулатор, го зајакнува имунолошкиот систем
Витамин Б1 - е потребен за метаболизмот на протеини и вода-сол
Витамин Б2 - фактор на раст е вклучена во синтезата на хемоглобинот
Витамин Б3 -Uchastvuet во редокс процеси
Витамин Б5 - неопходни за метаболизмот на јаглени хидрати
Витамин Б6 - е важна за нормална функција на централниот и периферниот нервен систем
Витамин Б12 -Uchastvuet хематопоеза во процесите
Фолна киселина - нормализира на кардиоваскуларниот систем е од суштинско значење за процесот на хематопоеза
Биотин -Uchastvuet во метаболизмот на мастите и регулирање на нервниот систем
Витамин К1 - неопходни за нормално згрутчување на крвта
Калциум - зајакнува коските и забите, промовира раст
Магнезиум -Uchastvuet во метаболизмот на калциумот, е неопходни минерални метаболизмот и за пренос на нервните импулси
Цинк -has immunoukreplyayuschim имот
Бакар - е потребно за формирање на крвни клетки
Железо - спречува анемија, влијае на формирање на хемоглобинот
Манган - Тоа ја подобрува апсорпцијата на калциум и фосфор, кои се вклучени во метаболизмот на минералите
Јод (од морски алги) - нормализира активноста на тироидната жлезда
Селен - антиоксиданс. Ги штити клетките од смртта
Хром - Забрзува на дејството на инсулинот и го стимулира производството на енергија
Молибден - Тоа е потребно за апсорпција на железо
Бор - Треба да се оптимизира на метаболизмот и зајакнување на коските
Ванадиум - учествува во метаболизмот на глукоза и масти, развој на коските и забите
Никел - суштинско значење за нормално биохемиски процеси на телото
метаболизмот лимен -Vliyaet
Холин - го подобрува метаболизмот на липидите
Инозитол - го подобрува метаболизмот на липидите
Рутин -Ukreplyaet ѕидот на крвните садови
екстракт од јачмен сок има тоник ефект пука
хлорелата -

Б витамини и хлорофил
Спирулината-витамин Б и есенцијални минерали
Екстракт на сок од луцерка - корисни протеини, го активира метаболизмот
Ориз трици екстракт се концентрира на варењето -Improves
Сув екстракт од сок од морков, замрзнати - Ја подобрува растот и визија, влијае на менталниот развој на детето

Сите овие компоненти се дел од комплекси Kid`s формула. Треба да бидете во можност да го избере најдобриот витамини за вашето дете.
Многу деца не ми се допаѓа витамини во форма на таблети за џвакање. Тоа е за нив ние објави единствен витамин комплекс "VitaMishki"Конфигурирани во форма на таблетки за џвакање мармалад. Пастили се обликувани како мечки, и четири различни вкусови: јагода, лимон, портокал и цреша.

"VitaMishki" - внимателно балансирана мешавина на витамини и елементи во трагови потребни од страна на децата. Тие се толку вкусни дека нивниот прием ќе се земе вашето дете за незаборавно искуство.

Витамин Совети:

Витамините се охрабруваат да преземе на оф-сезона, кога има недостиг на свеж зеленчук и овошје, за време на епидемии, по преземањето на антибиотици дете со емоционална и ментална преоптоварување, во случај на неправилна и монотон храна, со слаб апетит, како и деца кои живеат во еколошки неповолни области.
Витамински додатоци треба да се земаат наутро или попладне часа после јадење, бидејќи Тие тон на телото и се подобро се апсорбираат.
Земете витамин препарати мора да биде строго утврдени во доза коментар според нивната возраст. Предозирање е многу опасно за бебето.
Пред употреба, треба да се обрне внимание на рокот на употреба на лекот.
Продавница мултивитамини подобро на ладно, суво и темно место, но не во фрижидер, и секогаш далеку од бебето. Впрочем, "вкусни слатки" сме толку среќни дека тој нема да се двоуми да јадат цела тегла.
Пред купување на витамини треба да се консултирате со вашиот лекар.

Знаци на недостаток на витамини и минерали во дете

Тестови за витамини и минерални составот на крвта да се направи во обична клиниката не може, затоа, не е секогаш лесно да се утврди што точно се водат за исчезнати хранливи материи вашето дете. Сепак, постојат надворешни знаци на хиповитаминоза, што може да привлече прелиминарните заклучоци: олабавување забите, крварење на гингивата, бледило, крварење, бавно заздравување на рани, како и честите настинки - бара витамин Ц.

Сува кожа, кршливи нокти и коса - знак на недостаток на витамин Ф.

Замор, намален апетит, мрачно расположение - можеби детето му недостасува витамин Б1. Пукнатини во аглите на устата, улцерација јазик, зголемена осетливост на очите - симптом, што укажува на недостаток на витамин B2. Анемија, слабост, замор, болки во јазикот, лошо расположение - може да им треба дополнителна витамин Б12.

Мултивитамини за деца

за deteyVitaminy Витамини - еден од најдобрите средства за одржување на здравјето на детето. Ако лекарот смета дека тие се потребни, не занемарување на совет на лекар и да ги следат мудри совети.

Педијатри веќе долго време истакна дека во текот на зимата и пролетта, многу деца стануваат летаргични и апатични. Тие имаат недостаток на апетит и летаргија почитуваат. Тоа е очигледно знаци на недостаток на витамини, па затоа е подобро да не се чека за овие непријатни симптоми и да се грижи однапред за здравјето на бебето. Ако вашиот син или ќерка страдаат од настинки, тие имаат кршливи нокти, а кожата е сува и ронлив, потребно е да се преземат итни мерки - имено, да им даде на вашето дете витамини. Се разбира, во тоа, вашето дете треба да јадат право и избалансиран. Само во овој случај, резултатот ќе биде позитивен.

Потребната доза на витамини

Најдобар извор на витамини и минерали - природни производи, па ако имате соодветно мислев преку исхраната на вашето дете, ќе биде во можност за да се избегне витамин дефицит (тешка недостаток на витамин) и витамини (мал недостаток на витамин).

Се разбира, ако зборуваме за периодот на зима-пролет, тоа е лесно да се недостаток на витамини се уште не може да се избегне, бидејќи овошје и зеленчук не се богати со природни супстанции, и во лето и есен.

Дури и ако салати и свежи сокови ќе бидат присутни во вашата исхрана, како и изобилство на зеленчук јадења, сите се исти хранливи материи нема да биде доволно, ако само затоа што дел од витамини исчезнуваат по термичка обработка. Да се ​​направи до потребата на организмот за витамини, треба да го задржи својот витамински препарати.

Како да се витамини дете?

Витамин комплекси се добри дека тие не треба да трае повеќе од еднаш на ден. Тоа е најдобро да се пие сируп или таблета за време или веднаш по оброк, по можност во утринските часови. Во овој период на бебето е особено активна и добро во состојба да апсорбира хранливи материи.

Запомни дека нема да бидат резервирани за идна употреба витамини, како и повеќето од нив не се акумулира во телото. Единствениот витамини кои можат да се одложи "во резерва" - растворливи во масти А, Д, Е, но тие се токсични и затоа опасно.

Ако се одлучи за капки сируп, гел или витамин, потребно е да се строго ги следат на дозата. Прво на сите, се сеќавам дека тие мора да се правилно складирани: тегла треба да се чува на темно место, подалеку од дофат на вашето дете. Нека биде кабинет или на полица, каде на дете едноставно не се.

Ако почнат да даваат на вашето дете витамини, се обрне внимание на реакцијата на неговото тело. Ако образите на детето, вцрвенето појави иритираше, дијатеза, или осип, треба да престанете да го земате лекот. Други симптоми, како што се дијареја или повраќање, исто така, треба да биде индикација дека детето не се вклопуваат во комплексот на витамини. Ако може да се обидете да се чувствуваат на бебето ќе бидат прилагодени назад кон тоник.

Составот на витамини за бебето

Како по правило, постојат неколку групи на витамини. Ако тие се една компонента, тоа најчесто се пропишани за медицински цели. Ова може да биде аскорбинска киселина, витамин Б, и А, Е, Д однос на мултивитамини, тие обично се состои од неколку компоненти. Кога се користи правилно, тие имаат благотворно влијание врз телото на детето.

Друга група на витамини - комбинација на витамин комплекс со макро-и микронутриенти, како и растителни екстракти и ензими.

И двете групи се прикажани како превентивна мерка, но во изборот на комплексот треба да се пристапи намерно. Најдобро е да се консултирате со надлежниот лекар, кој ќе ги советува најдобар избор за вашето дете.

При изборот витамини имајте во предвид возраста на остатоци. Кога станува збор за новороденчињата, сите витамини тој добива од мајчиното млеко (или детето формула). За правилен развој на бебето покажува витамин Д 3, кој е назначен од страна на лекар.

Во текот на растот трошки треба калциум. Тоа може да се добиени од природни производи, но тоа е најдобро да се пие сам. Покрај тоа, детето ќе треба текот на витамини и минерали кои ќе го зајакне неговото тело.

Ако вашето бебе е болен, нека се опорави по утврдувањето витамин средства. Тие треба да бидат присутни и железо потребни за одржување на здравјето и силата витамин C. Кога градинка дете, исто така ќе треба витамин комплекс да се зајакне неговиот имунолошки систем, одржување на нервниот систем и умот, па не заборавајте да се спроведе текот на витаминска терапија.

Забележете исто така областа во која живеете. Во многу региони, тоа е прашање на недостаток на јод, од суштинско значење за да се заврши работата тела, особено на тироидната жлезда. За да се компензира за недостатокот на овој микроелемент, ги собереш на лекови, кои ќе присуствуваат.

Ако детето страда од алергии, дека не е лесно да ги собереш комплекс од витамини, бидејќи бебето бара строга диета. Во меѓувреме, витаминска терапија треба да се врши најмалку два пати годишно, но пристапот на изборот на лекови треба да биде со претпазливост. Нуди дете одреден опсег, бидете сигурни дека не постојат алергени и штетни бои.

подготовка фолк е за имунитетот на детето

Според статистичките податоци, деца страдаат од просек од околу 8-10 пати респираторни заболувања со различна тежина и протокот на време. Овие инфекции се јавуваат од студ да кашла, од ниска температура за да се загрее.
Секој знае дека во цел дека ќе се разболат поретко, потребно е да се зајакне имунолошкиот систем на бебето, но тоа е подобро да се користи народни лекови за имунитетот на детето.

Многу добар како пијалок кој го подобрува здравјето на бебето е суво Vodicka. За неговата подготовка вие само треба да се прелива вода што врие и нека суво грозје. Давање на вашето дете наместо компот. Ова Vodicka е богата со витамин Ц, кој помага на телото да се спротивстави на вирусни инфекции дете.

Одлично го зајакнува имунолошкиот систем nastoyaka прополис, кој може да се капе во бебе млеко, и да им даде да пие на празен стомак. Бројот на капки зависи од возраста на бебето. Деца на возраст од 3 години може да се даде 3-5 капки секој ден за еден месец, а потоа направи пауза минатиот месец. Постарите деца доволно 7-10 капки од тинктура од прополис.

Одлична алатка за бебето имунитет е брусница. 1 кг брусница е потребно да се меле во мелница за месо со 2 лимони, додадете 1 чаша мед. Оваа мешавина треба да се консумира 2-3 пати на ден за 1-2 лажици чај или топло компот.

Лук и кромид се секогаш беше против настинка, па нивната употреба е секогаш добредојдена во нивната сурова форма.

Во прилог на популарен начин за подобрување на имунитетот на детето може да направи посебни билки за зајакнување на имунолошкиот систем. Ваквите алатки се погодни за имунитетот на детето и возрасните, на пример, витамин лушпа. И, се разбира, не заборавајте за стврднување.

Останете здрави!

Преглед витамин-минерал комплекси

Киндер Biovital Гел

Денес, никој не се сомнева дека витамини потребни од страна на телото за одржување на многу од нејзините функции. Прашања и сомнежи се јавуваат кога станува збор за децата. На која возраст и како да им даде на вашето дете витамини? Што комплекси се допаѓа? Ќе почнат да даваат на вашето дете витамини потребни за време на него одвикнување од градите. Ова може да се направи паралелно со воведувањето на дополнителна храна. Многу детски житарици, пире од компири, сок, млеко формули содржат витамини во дози неопходни бебе. Grudnichki погоден витамин комплекси во форма на капки или гел. Тие може да се додаде на храна за бебиња, по доза е наведено во резимето.

Киндер Biovital гел содржи сите компоненти во количини кои се земаат предвид потребите на телото на детето. Подготовката е комплекс од витамини Б се многу важни за деца, како и витамини А и Ц, нормализирање на метаболизмот и го зајакнува имунолошкиот систем. Калциум промовира нормален развој на коските и забите. Лецитин зголемува usvoyamost витамини и, исто така, има исклучително важна заштитен ефект на целиот нервен систем на одгледување на организмот. содржина на витамин Д g Biovital гел, од една страна, обезбедува ефективна превенција на рахитис кај деца и, од друга страна, тоа не предизвикува токсични ефекти поврзани со една доза на витамин Д гел може да се користи за лекување на усната шуплина мукозните мембрани.

Мулти - Батерии Бебе капки - високо ефективни, обезбедување на раст и правилен развој на детето, формирање и одржување на имунитет, превенција на рахитис кај децата. Тоа е од витално значење за да се обезбеди на детето полн со јод по раѓањето, особено за спречување на заостанати во развојот на когнитивните сфера што се мозокот на бебето и когнитивната функција најинтензивно се развие до 2 години. За оптимална апсорпција на јод потребно адекватен внес на протеини, железо, цинк, бакар, витамини А и Е. Сите овие витамини и минерали се оптимално балансирана во комплекс мулти - Бебе јазичиња. Важно е да се напомене дека ко-администрација на Мулти - Батерии и прилагодени мешавини млеко е можно.

Pikovit

Откако на возраст од година, заедно со горенаведените лекови, експертите препорачуваат збогатена сирупи. Па, ако составот на сируп во прилог на витамини кои содржат железо и јод. Pikovit сируп се користи како превентивна агент за услови кои вклучуваат зголемени потреби за витамини: во отсуство на апетит и неправилни, неисправни или монотоно исхрана за време на опоравување од болест, за подобрување на отпорноста на телото. Витамини, витамин А, D, PP, Д-пантенол C. Не се препорачува за употреба Pikovit во комбинација со други производи кои содржат витамини. Сируп содржи шеќер (3G. Во 5 ml.), Вештачки храна бои, природни ароматски супстанции. Алергиски реакции се преосетливи на компоненти на лекот.

Витрум

За постарите деца (од 2 години) соодветни витамини во форма на таблети за џвакање, пастили, бонбони, концентрирани пијалаци. Витрум Деца (2 години) - таблети за џвакање во форма на фигури на животни со светлина јагода вкус и мирис. Комплексот содржи сите потребни витамини и минерали, вклучително и фолна киселина, калциум, фосфор, јод, железо. Средства за врзување (шеќер, боја за храна) може да предизвика алергиски реакции на компоненти од формулацијата.

Болни деца, особено страдаат од алергиски заболувања, дефицит на витамин повеќе изразени. Затоа, мора многу внимателно да се пријде на прашањето за храна и дополнителни витамини корекција на овие деца. За деца со алергии Alvito - оптимално решение. Деца под 6 годишна возраст се препорачува да се формира сируп, а потоа 6 години - и сируп и таблет. комплекс за безбедност е потврдена од страна на бројни студии.
Мулти - Батерии Кид (од 1 година до 4 години) и мулти - Батерии Јуниор (за деца од 4 години) - содржи 11 витамини и минерали потребни 7 години дози. Како дел од без вештачки конзерванси, бои, глутен, шеќер, за намалување на ризикот од несакани реакции, па Витамини повеќе јазичиња може, исто така, се препорачува за деца со алергии. Таблети за џвакање со добар вкус, заедно со витамини А, Е, Д, Ц, Б, PP содржат минерали железо, цинк, манган, бакар, јод, селен, хром. Доза на витамини и минерали се целосно во согласност со Европската фармакопеја.

Како да им даде на децата витамини?

Неопходно е да се учат на вашето дете да се осигура дека витамини - тоа не е бонбони и тие треба да имаат малку секој ден. Ако детето одбива да апчиња или сируп, нудат витамини во поинаква форма. Но, во секој случај, не ги принудуваат или едуцираат син или ќерка непоколебливи непријателство кон сите витамини. Предложете таблети, сирупи во ситуација на играта, да се објаснат нивната корисност во инфантилната јазик (по сите, тоа е само ти и јас знаеме како витамини се од суштинско значење за здравјето), покажувајќи во исто време на нивната љубов. И позитивен резултат сигурно ќе влијае не само физички, туку и на психо-емоционални здравјето на детето.

Според согледувањата на психолози, како резултат на редовното внесување на витамини кај децата го подобрува расположението, ја намалува сериозноста на агресија и страв, ја зголемува продуктивноста на активност на играта, нормално спиењето и апетитот, го активира когнитивната активност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nutridrink панкреатитNutridrink панкреатит
Хипервитаминоза d кај деца симптоми и третманХипервитаминоза d кај деца симптоми и третман
Превенција на кариесПревенција на кариес
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. PolivitavinyМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Polivitaviny
Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?
Треба да го земам витамини за очи?Треба да го земам витамини за очи?
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
Хранење деца со хронична бубрежна инсуфициенција. Дисплазија во ренална инсуфициенцијаХранење деца со хронична бубрежна инсуфициенција. Дисплазија во ренална инсуфициенција
» » » Што витамини се погодни за деца од 2 години. Витамини за 2-годишно дете.