ma.gurushealth.ru

Осип од пелени, третман

Осип од пелени, третман

Видео: Црвенило на пелени - д-р Komarovsky

Мошне често, сето она што се појавува како иритација или црвенило на кожата во областа на пелени, - осип пелена. Иако постојат неколку видови и причини за овој осип, што за среќа не се појави, многу често во неонаталниот период ..

Видео: Споредба на пелени / пелени алергија како да се третираат. нашето искуство

Се верува дека постојат 2 типа на осип, кои ќе можат лично да се сретнат и кои се предизвикани од иритација контакт и квасец. Контакт со урина и измет понекогаш може да биде доволно за да предизвика иритација на кожата. Во други случаи, од типот на квасец познат како Candida albicans, одговорен за појавата на значајни црвенило и иритација. Candida е многу добро се дистрибуира во влажна топли области, која им помага да се објасни зошто оваа габа е пред се избира пелени - еден од највидливите области на телото на бебето, кое може да биде постојано влажна премногу. Кога Кандида наоѓа својот пат во устата на бебето, габа може да предизвика бели како рани, дамки - состојба наречена инфективни заболувања. Редовна промена на пелена бебе (на секои неколку часа во текот на денот) и да останат на кожата за воздух за да се исуши пред да ја стави на нова пелена, дефинитивно може да ги намали шансите за добивање на квасец осип.


А малку на бебето во прав
Бебе во прав е главната цел за намалување на влага и потенцијални иритација на кожата набори и често се користи не само во пелена, но, исто така, под рацете и во двојно (или тројно) збира образи. Додека некои родители се постојано користење на бебето во прав, додека други (вклучувајќи не и нас) никогаш не го направиле тоа. Ако одлучите да се справи со влага со користење на бебето во прав, внимавајте да го користат внимателно, така што на крајот на вашето дете ќе се лежи во средината на облак од прав. И уште поважно, купи бебе во прав, без талк (најчеста алтернатива - прав врз основа на пченкарно брашно), бидејќи талк може да предизвика иритација и хемиски пневмонија во бели дробови дишеле своето бебе.

третман пелена осип


Пелена осип третман зависи од коренот. Ако иритација вината, едноставно да се избегне контакт со детето, така што тоа предизвикува иритација, без разлика дали тоа е посебен вид на сапун, детергент, па дури и иритирачки стол. Обично, тоа е доволно. Исто така, употребата на цинк оксид креми, масти или пиши гел производи кои се формира заштитна бариера на границата контакт на кожата во состојба да им помогне, и сериозноста на добиената иритација. Конечно, мека-counter стероидни креми, како што се хидрокортизон, често се во можност да се намали црвенило и болка. Родителите треба секогаш да се разговара за употребата на овој вид на третман со лекар на вашето дете поради можна штета на кожата, која може да биде предизвикана од неправилна или продолжена употреба на стероиди, но и поради можноста дека стероид крем е во состојба сам да се зајакне осип предизвикан од всушност, габа на квасец. Квасец инфекции бараат антифунгални креми специјално подготвени, од кои некои се продаваат без рецепт, додека други може да се купи само на рецепт од лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ДефекацијатаДефекацијата
Долу со валкани пелениДолу со валкани пелени
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
МокрењеМокрење
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Како да се искапат новороденчеКако да се искапат новороденче
Осип кај дете на лице, тело, боја, пелена осип наОсип кај дете на лице, тело, боја, пелена осип на
Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебетоШто ви е потребно за да се однесе во болница за бебето
» » » Осип од пелени, третман