ma.gurushealth.ru

Како да се искапат новороденче

Како да се искапат новороденче

Покрај тоа што често ќе ја избрише на бебето со влажна крпа, потребно е да се капе.

Доенчиња и мали деца да не се искапат почесто 2-3 пати неделно. Додека не падне на остатоци од папочната врвца, не го потопувајте дете во вода. Наместо тоа, избришете го со мека, влажна крпа, ставајќи го во близина леген со топла вода.

Остатоците од папочна врвца може да лачат лигава материја, така што во првите неколку дена, областа околу папокот треба да остане чиста и сува. Со помош на памук натопен во алкохол, отстранување на изолацијата што може да се случи се додека остатоците од папочната врвца не исчезнува, што ќе се случи во две или три недели. После тоа, во рок од неколку дена папокот може да биде малку крварење, што понекогаш е причина за пенетрација на бактерии кои можат да предизвикаат апсцес, болка и црвенило. Ако тоа се случи, или ако pripuhnet областа околу папокот и во рок од неколку дена ќе биде влажна, покажуваат детето на лекар. За време на првиот преглед, лекарот е потребно да се обрне внимание на папокот, но ако си оди за да биде нешто да се проблеми, него или здравјето на посетител кажам.

Ако детето е обрежан, местото од каде што кожичката, може да се примени мал завој е отстранета. Таа повеќе не е во еден ден или два е, и не треба да се применуваат нови завој. Ако се користи специјален patch, тоа ќе почне да заостанува по неколку дена. Не се обиде да ја отстрани, дури и ако тоа ќе исчезне сама по себе. А мала количина на гел кој може да се препорача хирург, кој се применува на влажна или благо крварење на кожата ќе се спречи лепење на пелени на раната или пелена. Подоцна, со цел да многу внимателно да се отстранат остатоците на кожичката на пенисот, можете да го користите мека, топла влажна крпа.

Може да се избрише бебето со влажна крпа, поставен на површина покриена со смет. За да се спречи хипотермија бебе, покријте го со крпа. Започнете со главата носи влажна крпа (без сапун) околу очите и устата. Потоа влажната салфетка во вода со мала количина на течност бебето сапун и нежно да се урне. Не заборавајте да го избрише на кожата набори на вратот, зад ушите, под рацете, во препоните, и момчиња и под скротумот. Конечно се третираат кожата на бебето со влажна крпа без сапун.

Кога папокот е сува, може да се искапат вашето бебе во специјално дизајнирани за овој бебе бања или лавабото. Како и со бришење, водата треба да биде пријатно топло, а во секој случај не е жешко. длабочината на водата не смее да надмине пет сантиметри. Пред да се започне да се соблечам на бебето, бидете сигурни дека сите право на вашите прсти (крпи, сапун, крпа). Ако сте заборавиле нешто или на телефон заѕвони, отстранување на детето од вода и понесете со вас. Не го оставајте вашето дете без надзор, дури и во када со вода од само 2-5 сантиметри.

Ако, соблекување на детето, ќе најдете дека пелената е валкано, тогаш пред да го стави во вода, избришете задникот како и обично. Можеби вие би сакале да се продолжи да се избрише целата работа (како што направи пред паѓањето на папочната врвца), а потоа да се исплакнат со када. Ако сакате да користите шампон (не мора да го стори тоа во секое капење, особено ако природата не ги обдарил вашиот син бујна шеф на косата), со сите средства да бидете сигурни дека шампонот или вода, која ќе стане неговиот рамна, не се погоди на бебето очите, носот и устата.

На оваа возраст, бебето нема да се обрне внимание на гумени патки и други играчки. Некои деца да мирувам, кога тие се потопува во вода, но тоа е обично чувство на топлина и љубов раце милува да дејствува на нив смирувачки. Продолжена капење новороденче не се потребни, па дури и неразумно, бидејќи продолжената изложеност на вода води до пресушување на кожата и да предизвика иритација. (Тоа е поради оваа причина дека бебето не треба да се капеле секој ден.) Неколку месеци подоцна, кога тој ќе уживаат на прскање и играјќи си во вода, капење, може да се водат на потребни за да се мијат темелно време.

Од влажни бебето е многу лесно да се супер. Веднаш по капење на бебето треба да се заврши во крпа - тоа ќе ви помогне подобро да се задржи топлината. Вие не треба влажна, writhing, за да се лизга од рацете на вашето дете.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прва помош за ненадејна породувањетоПрва помош за ненадејна породувањето
Папокот болести кај децатаПапокот болести кај децата
Здравствен надзорЗдравствен надзор
Развојот и функцијата на папочната врвца. Узи нормално папочнатаРазвојот и функцијата на папочната врвца. Узи нормално папочната
Родени надвор од болница, надвор од болницаРодени надвор од болница, надвор од болница
Папокот новороденче, како да се справи папокотПапокот новороденче, како да се справи папокот
Делови на телото кај новороденчињаДелови на телото кај новороденчиња
Аномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочнатаАномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочната
Примарната тоалет новороденче наПримарната тоалет новороденче на
Третман на папочната врвца новороденчето. Папочната рана може да стане портал инфекција. Развој на…Третман на папочната врвца новороденчето. Папочната рана може да стане портал инфекција. Развој на…
» » » Како да се искапат новороденче