ma.gurushealth.ru

Папокот новороденче, како да се справи папокот

Папокот новороденче, како да се справи папокот

Видео: Како да се грижи за новороденче папокот? Како да се справи папокот зелена боја и хидроген пероксид?

Папочната рана - ова е еден од деловите на телото на новороденчето, кои, како што изгледа, бара најголемо внимание.

Видео: Како да се грижи за новороденче папокот? одвртете го клипот

По папочната врвца е витален линк помеѓу мајката и детето, таа брзо станува бескорисни кога детето е родено и почнува да јаде и дишат на сопствените. Може да се очекува дека трупецот на папочната врвца почнува да се исуши и да падне во текот на првите недели од животот (да бидам попрецизен, од една до пет недели). Во меѓувреме, можете да се одморите, знаејќи дека на крвните садови, со што уште помина преку неа, затворени, а на трупецот на папочната врвца и папокот на вашето дете веќе не имаат директна комуникација со било кој дел од телото.


Нека оди
Многу млади родители се многу креативни во грижата на папочната трупецот. За најголем дел нега на папочната трупецот е само чека за кога ќе се исуши и да падне. Иако некои медицински професионалци се применуваат посебни штити од инфекција пурпурна решение по раѓањето, додека други препорачуваат нежно триење на трупецот на папочната врвца со алкохол, така што тоа останува чисто и суво, но во последниве години вообичаените совети на педијатри - не прават ништо на сите. Ако се остави сама, во повеќето случаи, трупецот папочната врвца ќе исчезне сама по себе. Дури и ако не се случува да ги избрише на раната со алкохол, ние веруваме дека се 'уште им помага за да се забрза процесот на сушење се должи на фактот дека кожата околу трупецот периодично се отстранува и на база на трупецот и отвори. Во тој случај, ако се плашат да му наштети на вашето дете, може да биде смирен знаејќи дека повеќето култот на нервни завршетоци таму, а децата не чувствуваат никаква болка или непријатност, додека нежно се грижи за папочната рана. Се разбира, тие може да се грижи или да реагираат на чувството на студ, но можете да замислите што нивните чувства се слични на оние кои вас искуство, за перење на лак за нокти: може да биде малку ладно, но дефинитивно безболна. Не е толку важно што трупецот на техниката на папочната врвца за обработка ќе препорача вашиот лекар и она што на крајот се избере: најкорисните пристап кон грижата за Ранко - тоа е за да се избегне непотребно трупецот влага (види поглавје за капење.).

кавгаџии navels
Некои од вас може да имаат корист од една мала предупредување: не сите од пенушката на папочната врвца се однесува според планот. Некои од најчестите проблеми кои сме се соочиле вклучуваат следново

Видео: утро тоалет и папокот новороденче третман

одложен. Некои трупците покажуваат завидна упорност и не сакаат да падне, и покрај дневниот стимулација. Иако спектар време во поделбата на трупецот е нормално до пет недели, потребно е да се разговара за однесувањето на трупецот граничи со вашиот педијатар да дознаете дали е можно со него да се направи нешто.

плач. По трупецот папочната врвца е веќе формирана папочната рана, исто така, треба време да се лекува. Ако продолжи да се навлажни или формира мала розова самото место, која не сака да се исуши, вашиот педијатар може да го користат на лек наречен сребро нитрат со цел да се забрза процесот на лекување. Ретко од папочната рана може гној и / или околните кожата може да стане црвени и набабрени. Ако тоа се случи, не одложување, се покаже на детето на лекар, бидејќи во оваа возраст на секоја потенцијална инфекција бара итно внимание. Оваа инфекција во папокот на новороденче е обично имаат потреба од медицински третман, антибиотици и блиски набљудување.


крварење. Кога трупецот папочната врвца паѓа далеку, не бидете изненадени ако се придружени со мало крварење. Најдобар начин ние го нашол да се објасни крварење: ова е слично на ситуацијата кога не постои краста и ја повлекува малку нормална кожа. Крварење, ако тоа се случи, ќе биде со краток век и мали.

Конкавна наспроти конвексен
Дали некогаш сте се гледаше на свој папокот, и се прашував дали прашањето зошто вашиот лекар ако сте родени, не направи ништо за да папокот е мала, конкавни и уредни? Наскоро ќе се најде себе си, ако уште не најде дека конкавни или конвексни папокот вашиот новороденче не е предмет на контрола. На крајот, што се однесува до папокот издржавме вашиот новороденче зависи од тоа колку на лекување лузна од пенушката на папочната врвца.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прва помош за ненадејна породувањетоПрва помош за ненадејна породувањето
Папокот болести кај децатаПапокот болести кај децата
Метод папочната артериски катетер е отстранета. Индикации за отстранување на папочната катетерМетод папочната артериски катетер е отстранета. Индикации за отстранување на папочната катетер
Прикачување на папочната врвца. плацентарна функцијаПрикачување на папочната врвца. плацентарна функција
16 Недели од бременоста, што се случува?16 Недели од бременоста, што се случува?
Делови на телото кај новороденчињаДелови на телото кај новороденчиња
Како да се искапат новороденчеКако да се искапат новороденче
Аномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочнатаАномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочната
Примарната тоалет новороденче наПримарната тоалет новороденче на
Третман на папочната врвца новороденчето. Папочната рана може да стане портал инфекција. Развој на…Третман на папочната врвца новороденчето. Папочната рана може да стане портал инфекција. Развој на…
» » » Папокот новороденче, како да се справи папокот