ma.gurushealth.ru

Колку треба детето да се напише

Колку треба детето да се напише

Видео: Колку спиење треба новороденче

Деца се различни, но скоро сите од урината треба да бидат распределени 4-15 пати на ден.

Ако детето urinates помалку од 4 пати на ден, можеби, тој е болен или дехидрирани. Разговарајте со вашиот лекар.

Во оценување на ефикасноста на мочниот меур секој влажни пелени е еднаков на еден, дури и ако детето urinated во него 2-3. Во соодветната област провери кутија (I).

Експертите советуваат. Некои еднократна употреба пелени се абсорбента, така што е тешко да се утврди дали тие се влажни. Користете графички бар на пелени. Тие ќе ви помогнат да се разјаснат статусот на пелени.

Видео: Што треба да знаете ДЕТЕ влезат во класа 1!

Како влажни - влажни доволно? Одговорот на ова прашање зависи од тоа колку ви се хранат вашето бебе (дојка или шише) и она што возраста на детето, бидејќи во првите неколку дена, можеби ќе треба многу помалку од 8 - 10 пелени на ден, како што велат во книгите. Од новороденчињата, активно хранење од шише, ние може да се очекува околу пет влажни пелени на ден за првите два дена. Децата кои се доени, е тешко да се процени ситуацијата во првите неколку дена пред да навистина пристигне во млекото на мајката. Иако децата кои се доени се што им е потребно, од колострумот, овој прв форма на мајчиното млеко доаѓа во многу мали количини. Ова е причината поради која децата поретко доени пишам, понекогаш 2-3 пати на ден, и во многу помали количини, додека млекото на своите мајки не ќе пристигне во полна сила (околу 2-5 дена по раѓањето). Кога ќе стигнат до оваа "млеко" пресвртница во производство на млеко, а потоа можете да очекувате дека вашето бебе ќе се израмни, нејзините врсници, се хранат од шише, и ќе им даде минимум 5 (ако не и 8 или 10) од влажни пелени на секои 24 часа. Кога на бебето пијалоци и pees "во полн капацитет", додека стандардот се смета за 8-10 пелени на ден. Ако се чувствувате дека вашето дете не пишувам толку многу, како што треба, тоа е сериозна причина да се побара помош и инспекција на вашиот педијатар.

Барај неколку капки во голем пелена

Дефиниција на мала количина на урина во суперапсорбенс еднократна пелена новороденче понекогаш може да се спореди со наоѓање на игла во haystack. Едвај дури и да се утврди дали влажна пелена, обидувајќи се да се направи памук или крпа повлечен во неа на предниот дел на пелени во близина на пенисот кај новородени машки и пониски на перинеумот, новороденчето девојки. Бидете трпеливи. Со текот на времето, тоа ќе биде полесно да се утврди следните мокрење и тешкотии при наоѓање на "мокро место" делумно ќе бидат отстранети. Таа ќе се одржи само неколку дена, и ќе се судрите со овој проблем, наместо на тешки течноста од пелени и ќе се смеат, сеќавајќи памук брисеви и ткива. За повеќе информации за утврдување на содржината на пелени е претставен во "Уметност и наука на менување на пелени."

Сподели на социјални мрежи:

Слични
За еднократна употреба пелени за новороденчињаЗа еднократна употреба пелени за новороденчиња
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
МокрењеМокрење
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Истекувањето на мали шишиња на детето формулаИстекувањето на мали шишиња на детето формула
Додека нега на новороденчеДодека нега на новороденче
Дали детето доволно млеко? Колку млеко треба дојка, месечно детеДали детето доволно млеко? Колку млеко треба дојка, месечно дете
» » » Колку треба детето да се напише