ma.gurushealth.ru

Lure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранат

Lure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранат

Видео: 10 причини да се воведе цврста храна

Порано или подоцна секое дете доаѓа време кога тој беше повеќе не е доволно за оние хранливи материи кои доаѓаат од мајчиното млеко или формула млеко.

Видео: дохрана на вашето бебе. убавина KSU

Претходно се сметаше дека првиот комплементарни храна треба да почнат да даваат на вашето дете кога тој има првиот заб. Ова правило има смисла - на крајот на краиштата се даде на бебето храна, која тој се уште не е во можност да се џвака, неприродно. Сепак, денешните деца се често прв заби се појави во почетокот на 4 месеци, кога системот за варење се уште не е подготвена за воведување на дополнителна храна. Во исто време, некои деца поради рахитис болест или генетски предиспозиции заби почнуваат да се појавуваат по една година. Почетокот на администрацијата на првата исхрана може да доведе до целосно отфрлање на него, како и неможноста да се џвака и голта цврста храна.
На возраст од околу шест месеци, мајка ми доста добра исхрана - и детето се доени е опремена со се што е потребно. Rebenku- "шише бебе" за целосна власт до околу 5 месеци е доволно добро прилагодени формула. Но, мајчиното млеко, или мешавина од висок квалитет во одредена фаза на развој, не може да ги задоволи сите потреби на брзо растечки организам. Детето треба повеќе минерали, протеини, јаглехидрати, витамини, влакна.
Обично кога детето се доени се јавува во 5-6 месеци. Тоа беше во тоа време, се препорачува да се воведе цврста храна во прв план. За децата со "bottle-" мамка воведе малку порано - во 4,5-5 месеци.
Некои родители се обидуваат да се учат на бебето да се повеќе храна "возрасни" и да започне да ги намамат porridges и супи речиси од 1,5-2 месеци. Но, во оваа возраст, детето едноставно не може да апсорбира хранливи материи од друга храна во прилог на млеко или адаптирана формула. Таквите дохрана е неприфатливо и често завршува со сериозни нарушувања на дигестивниот детето кои бараат долгорочен третман во болница. Не ризикувате.Со вашиот здравјето и животот на бебето, а не да се воведе цврста храна пред крајниот рок!
Понекогаш овие експерименти со моќта на детето не даде премногу очигледни последици во зародиш, но да доведе до хроничен гастритис, заболување на црниот дроб и метаболички нарушувања уште од предучилишна и училишна возраст. Тоа не е неопходно да се слуша до ненадлежен совети и брзање на мамката, не може, исто така, им даде на вашето дете на различни храна пред ограничување на возраста.
Многу баби, па дури и постарата генерација на лекарите советува почеток да ги намамат почетокот на упатување на правилата на дохрана на 20-30-годишна возраст. Сепак, ваквите правила постоеле во времето на недостаток на висок квалитет на детето формула - за замена на млеко, кога дете- "шише бебе" хранат разредена кравјо млеко или мешавина од лош квалитет. Па дури и grudnichki добиваат неисправни млеко како мајките исхрана во постојан недостиг од најважните производи (месо, млеко, јајца, урда, сирење, овошје) не дозволува за нормално квантитетот и квалитетот на млекото. Се разбира, со оваа власт кај децата неизбежно откриени анемија, рахитис, недостаток на витамини. Така децата мораа да се воведе цврста храна, а тие страдаат од дијатеза и варење. Но, на почетокот на воведувањето на дополнителна храна обично спречува нормална апсорпција на дури и мајчиното млеко.
Треба да се напомене дека денешната педијатри и нутриционисти се согласуваат за оптимална возраст за прво хранење, но има и исклучоци. Често може да се појави во продажба на тегла со пире од компири или торба на каша која ќе бидат наведени многу помала возраст се препорачува за почетокот на нивната употреба (Понекогаш 2-3 месеци). Ако ова не е посебен за здрава храна, која е воведена внатрешно болните, децата, не треба да се оди на за рекламирање. Премногу случувања во детските "популарни" беше организирана исхрана на децата производителите на храна да се прошири на пазарот за корисниците на своите производи.
Намамат - среден тип на исхрана, помага да постепено се одвикне детето од градите на мајката, и се подготвува за преминот од течна храна на повеќе густа. Секое дете на свој начин гледа на транзиција кон нови видови на храна.
Некои деца кои биле ексклузивно доени, наведуваш на долго присутни повеќе од запознавање. Не инсистираат прво на голем број на јаде хранење - дозволувајте бебето да се обиде, да се запознаат со нов вкус за тоа. Многу деца и после една година претпочитаат "Мајчино млеко" или останатите производи на млеко смеса. Секогаш се сеќавам дека вашето дете - единствена индивидуа, па неговиот апетит, вкусови и навики може да се разликуваат од вкусови или сосед Настасја Егор. Едно дете е во година само јаде со лажица речиси без загуби и успешно да се џвака солидна парчиња, а другиот поради различни obstoyatelstv4 успева да земе една лажица од само две години, и успешно се џвака почнува многу подоцна. Но, може да се забележи дека еден веќе не се во градинка пијалаци е од шише со цуцла и сите деца јадат сами. Па треба време вашето бебе, дали да се грижите себеси и непотребни страв детето малтретирање?
Имајте на ум дека многу често е првиот воведување на цврста храна (иако во самиот терен) завршува повраќање. Физиолошки повраќање - е природна реакција на неподготвени оралната слузница и грло бебе на цврста храна грутки (дури и ако храната е пире). Подоцнежните воведување на дополнителна храна, уште потешко детето да научи да ги голтаат храната за возрасни. Тоа е причината зошто воведувањето на дополнителна храна треба да започне околу 5 месеци, со мали порции и го прават тоа подобро пред јадење (доење или мешавина). Исто така треба да се даде на детето постепено помалку прав храна. Понекогаш децата, мамката која беше воведена премногу доцна и премногу долго за да се поднесуваат само во хомогенизирана форма, за долго време не може правилно да ги проголта цврста храна. овие деца околу 3-3,5 години за конечно да почнат да јадат бланширан производи, но тие го прават тоа многу колебливо.

воведување на комплементарни храна
На возраст од 5-6 месеци, детето почнува да се движи, побарувачката за енергија се зголемува, па затоа, количината на храна треба да достигне околу 1 литар млеко дневно. Се должи на фактот дека само мајчиното млеко или адаптирана формула млеко не може да се обезбеди потребниот износ на калории дете треба да започне воведувањето на исхраната на детето различни и високо-калорична храна. Покрај тоа, хранење администрација промовира навикнуваат на деца до возрасни храна, а по одбивањето.
Потребните услови за почеток на дохрана се: минималната возраст од 5 месеци, присуството на добро развиена рефлекс на голтање на храната, подготвеноста на детето да се заложат за џвакање движења, на почетокот на почетнички и зрелоста на гастроинтестиналниот тракт да се вари на нова храна.
Од 5-6 месеци од почетокот на обуката наведуваш - воведувањето на исхраната на бебето овошје (јаболка, банани) и зеленчук (морков, кромид, компири, зелка) во форма на пире.
На возраст од 6-7 месеци во исхраната вклучуваат ориз и пченка каша, и од 7-8 месеци - различни зеленчук пире со додавање на мелено месо, риба или пилешко. Со само 8-9 месеци, можете да почнете да се хранат бебето цитрус овошје и млечни производи во мали количини, како и жолчка од јајце. И од 9-10 месеци почнуваат да "kusochkovoe" куки исхрана, croutons, сецкани овошје и зеленчук.
На почетокот на додавање на дополнителна храна наутро и пред спиење детето продолжува да добива мајчиното млеко, а вториот, третиот и четвртиот исхрана постепено се заменува наведуваш.
Во текот на првата година од животот поради неисправни развој на уринарниот систем за храна на детето треба да биде сосема малку сол, бидејќи незрели бубрезите не можат да се справат со одгледување на големи количини на сол.
Потполно созревање на гастроинтестиналниот тракт на детето заврши околу три години. Со оваа возраст, најголем дел од производите може да се вари. Исклучоците се печурки, зачинета, пржена храна и зачини.

Што е подобро - житарици, овошје, зеленчук или месо? Како да се воведе цврста храна?
Во моментов не постојат строги правила за тоа што е најдобро наведуваш. Многу родители не можат да чекаат да се започне хранење на бебето различни видови храна. Но, јас не би ве советуваме да се брза. Што не е во брзање? Дете ќе имате живот. Повеќето родители доаѓаат во мојата канцеларија, прашајте за совет. Тука се главните препораки на кој мајка ми, детето или на неговиот лекар може да направи измени.
Повеќето бебиња јас би Ви препорачуваме да започнете со ориз житни - тие вкус не е остар, и поголемиот дел од децата од нив нема да се откажат. Покрај тоа, тие имаат многу железо и хранливи материи, и алергија на ориз е многу ретка. Подгответе ориз снегулки во мајчиното млеко, или мешавина од вода. За конзистентност тоа треба да биде нешто како супа да се цедеше од лажица. Ако бебето ќе има следниот пат кога ќе може да се направи малку подебел. Во прво време, детето е веројатно да се јаде половина од децата лажица еднаш или два пати на ден, но наскоро дел ќе се зголеми на лажица (иако треба да се хранат со остатоците со мали деца лажица) два пати дневно.
Ако детето е безбедно да се јаде ориз житни најмалку четири дена по ред, можете да се обидете овес или јачмен, или можете да се обратите директно на зеленчук или овошје. Бидете сигурни да се почека најмалку четири дена пред да се даде на вашето дете на нова храна, во случај тоа ќе се манифестира алергиска реакција. Тогаш тоа ќе биде полесно да се разбере како на производот ја предизвика. Алергии на храна почесто кај децата во семејства каде што некој е веќе страдаат од алергија на храна или други алергиски заболувања - астма, поленска треска или егзема.
Како и за овошје и зеленчук, јас препорачуваме да започнете со «Фаза 1» пире од компири (или, ако сакате да се подготви себе пире од компири, тоа треба да бидат темелно рендан) од портокал зеленчук (морков или слатки компири), а потоа жолта (на пример, тиквички), а потоа зелена (на пр грашок или боранија). Грашок и грав припаѓа на бобово стаблото семејството (како кикирики), што значи дека постои некаков ризик од алергиска реакција. Кога на бебето се навикнува на овие видови на зеленчук, обидете се да се даде на овошје, како што круши или портокали (исто така «Фаза 1» пире многу ситно земјата).
Во она време да се хранат бебето? Првично, во секое време погодно за вас, кои не ги прекршуваат вашиот секојдневен режим (ако немате режим, јас го препорачувам да инсталирате). Имам еден месец или два доилка најстариот син на каша со зеленчук или овошје во утринските часови, не е премногу рано, и ориз со зеленчук за вечера, а потоа почнал да јаде три пати на ден. По неколку месеци, повеќето деца почнуваат да јадат три пати на ден, идеално истовремени со целото семејство, и што да се стремиме.
Кога да започнете со исхраната на децата «Фаза 2" (не толку уништен «Фаза 1")? Веднаш штом бебето обидете целиот спектар на «Фаза 1" и се чувствуваат дека тоа нема да им наштети на храна погуста структура. Ако не сте сигурни, само да го пробате - ако детето не ќе јадат, издвои и обидете се повторно за една недела. Кога детето оди на «Фаза 2", може да се додаде на неговата исхрана дури и некои храна. Ако се подготват самите пире од компири, обидете се да мелење или каша со пилешко или мисиркино.
Алергија на храна предизвикува симптоми како што се оток на црвенило на лицето или осип, повраќање, дијареа, или останување без здив отежнато дишење. Ако видите барем еден од овие симптоми, веднаш јавете се кај вашиот лекар. Ако бебето е тешко дишење, го нарекуваат "брза помош."

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Дои или шишеДои или шише
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Што е Нормално наведуваш?Што е Нормално наведуваш?
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?
» » » Lure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранат