ma.gurushealth.ru

Што е Нормално наведуваш?

Што е Нормално наведуваш?

"Учење" мамка - релативно нов тренд во бебешка, иако неговите поддржувачи тврдат дека тоа е "добро заборавени старите".

Тие веруваат дека телото на детето не му треба многу храна "возрасни" и многу фокусирани, за природата на мајчиното млеко и мали количини на различни мами. Во старите денови, според "педагошка" хранење теоретичарите, мајка ми не готви "децата" житарици и супи, никој не знаеше за специјални јадења за деца, но детето не даде многу возрасни храна, но само постепено се прошири својата палета на јадења. Но бебето е една и пол година донесен на заедничка маса и нема потреба од "вештачки" детски оброци. Се разбира, во тие денови, возрасни храна е едноставен и здрав, не содржи различни "прехранбени адитиви" или "деликатеси во странство." Доминираат варени, варен и печени јадења со свежи "локално" производи.
Оваа теорија е далеку од сигурно, но добро организиран доење (ако мајка многу млеко бебето е здраво и има добар апетит) воведување на "педагошка" хранење може да донесе добри плодови.
Кои се главните принципи за воведување на "педагошка" комплементарни храна?

Детето е љубопитни дека во плоча на мајка ми?


Се верува дека по шест месеци детето почнува да се прашувам што јаде мајка. Деца моли за храна од јадења на мајка ми: многу деца се подготвени да јадат леб, парчиња зеленчук, итн Со воведувањето на "педагошка" хранење користење на таков интерес, и веднаш почнуваат да се запознае детето со еден оброк за возрасни.

Обидете се - но само малку


Се предлага да се тестираат на детето мала количина на производот - на врвот на една лажичка. Течни јадења се бебе од чаша - е исполнет со околу една лажичка на дното. Поддржувачите на "педагошка" хранење веруваат дека мала доза на кој било производ нема да има штетни ефекти врз бебето постаро од шест месеци.

Видео: Настава наведуваш - д-р Komarovsky

А малку на сè


"Учење" мамка дозволува да ја пробате одеднаш неколку видови на храна. страна на бебето може да се произведуваат различни производи - леб, морков, јаболко, суво (парче не мора да се урнат и да бидат доволно големи - дека детето не може да го турне во устата целосно и ова задави).

Бидете внимателни!


Поддржувачите на таква исхрана не се земе во предвид фактот дека децата можат да имаат алергиска реакција, дури и од "мали дози", и кога таквиот мешан сет на производи родителите не веднаш да се утврди што е причината за проблемот. Затоа, сите исти не е неопходно да им даде храна да се обидете повеќе од еден тип во исто време. Тоа е пожелно да се, исто така, изврши слични експерименти со деца со дигестивни проблеми. Покрај тоа, вие не треба да се даде на вашето дете премногу "егзотична", остар, пржени, пушеле храна, подготвена храна, различни колбаси, конзервирана храна. Но, ако семејството е секогаш на маса едноставна и здрава храна е доминирана од страна на варени и задушени јадења, не постои итна и премногу солена храна, воведувањето на ваквите хранење е доволно прифатливо.

Прејадување не го даде!


"Учење" мамка ти овозможува да задржи вашето бебе заинтересирани за храна - мали количини на нова храна разбуди љубопитноста на детето, но не дозволувајте тоа да оди на ситост. Се препорачува да се ограничи на примерок за дете за 10 месеци: Детето јаде само 5-6 лажици дохрана, по што тој ги нуди мајчиното млеко. Детето е секогаш "интересни" се обиде тоа, храната станува принуда и награда.
Ако детето се допадна секој сад, не му дозволи да јадат премногу: тој може да "прејадување" се ензимски дефект (болки во стомакот, дијареа, повраќање), и голема време е во состојба да го изгуби интересот за храна. Ако детето pereel и почнаа да го губат интерес за храна, може да се обиде да го запре давајќи му мами за неколку дена, додека детето повторно побара храна "од плоча на мајка ми."

Лажица за лажица


Во исто време мајка ми се обидува да се научи детето да се користи лажица - таа го храни од неа плоча и дава рака "лични" лажица.
Со овој педагошки комплементарни храна постепено се користи за добивање на храна за бебиња, и постепено прилагодување на гастроинтестиналниот тракт на храна за возрасни. Ако детето сака да се обиде на храна за возрасни пред шест месеци, тој не треба да се дозволи тоа. Не јадете во присуство на детето пред тој ќе биде во можност да барем малку да учествува во овој оброк.
Настава на мамката не е замена за доење, поради тоа што нејзините поддржувачи веруваат дека мајчиното млеко детето доволно за да се 10-11 месеци, кога бебето ќе почне да јаде на иста маса големи делови. Дополнителни пиење дете со таква мамка, во согласност со своите поддржувачи, исто така, не е потребно, како што тој ја пие млеко. Ако детето е воведен за "учење" мамка, како ќе оди без велејќи дека првото бебе може да плукаат сите производи, а потоа почнуваат да јадат подобро. Во исто време, големо внимание се посветува на заеднички оброк кога седи на маса и целото семејство јаде со ентузијазам.
Кога педагошки комплементарни бебе хранење не ќе јадат на 200 g на храна, бидејќи неговото тело укрепени млеко, тоа не треба. Според педијатри, вежбање мамка, дете до 1-1,5 години не треба да се јаде многу. Тие веруваат дека тоа е залог за идните добар апетит и здрав системот за варење.

Со избирање само за вас ..


Се разбира, оваа теорија не е неоспорно. Таа има и позитивни и негативни страни. Не секое дете е да се има доволно "храна интерес" за да започне да се обиде цврста храна. Исто така, треба да бидат претпазливи на "пауза" возрасни храна, бидејќи дури и мала количина на производот е понекогаш доволно за сериозни повреди на здравјето на бебето. Сепак, овој систем, се повеќе и повеќе родители се заинтересирани, бидејќи, како што ветува да ги намамат добро организирана настава - многу примамливо, особено за мајки, чии деца не јадат сите видови на "кулинарски задоволства". Во некои големи градови постојат дури и посебни советници за да помогне во организацијата на "педагошка" мамка.

Видео: детска и педагошки наведуваш: што е тоа, добрите и лошите страни

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ноќ хранење на бебетоНоќ хранење на бебето
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Бананите и друга храна кај дете со дијареаБананите и друга храна кај дете со дијареа
А малку за млечни кујниА малку за млечни кујни
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
Дијареа по одвикнувањеДијареа по одвикнување
Што е детето млеко е подобро?Што е детето млеко е подобро?
Тројки на тежината на дететоТројки на тежината на детето
» » » Што е Нормално наведуваш?