ma.gurushealth.ru

Дои или шише

Дои или шише

Видео: Хранење бебе шише Што треба да знаете? Совети за родителите - Унијата на педијатри на Русија

Градите или шише?

Видео: Како да шише храна

Основи за доење

 • Мајчиното млеко е најстариот здрава храна за бебиња.
 • Мајчиното млеко е добро се апсорбира и вари од страна на децата.
 • Во доени бебиња е помалку дијареа и опстипација, и ретко се доживее алергиска реакција.
 • Grudniki заштитена од специфични за болеста анти-инфективен антитела на дојка млеко.
 • Кога доењето резерви на масти мајката се користат за производство на млеко. Таквата исхрана помага да се контролира постпартална крварење и помага во враќањето на матката во нормална големина, без употреба на лекови.
 • Мајчиното млеко е секогаш подготвена за бебе - чисти и свежи.
 • Доење придонесува за воспоставување на блиски контакти меѓу мајката и бебето.
 • Доење спречува overfeeding од бебето ќе престане да цица кога целосно.
 • Доењето е поевтино од хранење мешавини.
 • Доењето веќе не е потреба за шишиња, измијте ги и трансфер од место до место.

Видео: Шише хранење Avent Природни

Основи за хранење од шише

 • Некои жени може да се најде на мислата на доењето непријатно.
 • Доењето не може да биде прифатливо за една мајка или партнер на другите, чие мислење таа ценет.
 • работа или начин на живот на мајката може да не дозволи да се посвети време или најдете потребните услови за доите или транспорт на млеко.
 • Жената може да биде непријатно искуство со доењето во минатото.
 • Татко, деца или други старател може да учествува во хранење на бебето.
 • Мајката може да се задржи поголема независност.
 • Жените кои имаат позитивен тест за ХИВ не треба да дојат.
 • За деца со посебни потреби во однос на здравјето Специјални детето формула може да се бара.


Ако сеуште не може да се донесе одлука, ние препорачуваме да се направи обид да се дои. Одлучува за доволно долг период на таква исхрана - најмалку шест до осум недели - во овој процес се утврдени. И тогаш, ако сакате, можете или да се комбинираат на дојка и шише, или целосно да се преведе на бебето во микс.
Во текот на бременоста и по раѓањето на вашето бебе, вие сте одговорни да и даде можност да изберете здрава исхрана, не е загадена со штетни материи, како и да учествуваат физички активности, кои најдобро ќе придонесе за развојот на вашето дете. Се надеваме дека оваа книга ќе ве инспирираат и ќе ви помогне да се направи попаметен одлуки, земајќи ги предвид прашањата на здравјето и исхраната, кои ќе имаат корист вас и вашето дете.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ризиците од вештачко хранењеРизиците од вештачко хранење
Снимајте и млеко исфрлање рефлексСнимајте и млеко исфрлање рефлекс
Започнете доењетоЗапочнете доењето
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Замена хранење на 4 месеци.Замена хранење на 4 месеци.
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Хранење на бебето во првата година од живототХранење на бебето во првата година од животот
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Додека нега на новороденчеДодека нега на новороденче
» » » Дои или шише