ma.gurushealth.ru

Како да се хранат доволно бебето

Видео: Детето не јаде цврста храна | Мојата Трикот е како да се хранат бебето

Како да се хранат доволно бебето

Видео: Како да го нахрани бебето ако тој одбива да јаде

Кога мајката е доењето, што се однесуваа на две главни прашања: дали бебето доволно млеко, а ако не е направено доволно за да се зголеми нивниот број, и дали таа храна ќе му наштети на бебето, што се храни мајката.

Хранење и тежина


Сите мајки се секогаш се плаши од дете неухранетост. Многу Чаби дете со многу набори (според мислењето на модерната педијатрија - здебелена и склони кон метаболички нарушувања) сепак останува идеал за сите мајки кои сонуваат за истото дете. Сите деца се развиваат различно, и не секогаш однадвор тенки дете всушност неухранет или тежи помалку од нормално. Само кај децата, како и кај возрасните, различни телото устав.
За да се утврди дали детето ги добива, точниот износ на млеко, имаат прибегнаа кон мерење. Со тежина се одвива пред и по јадење во истата пелени, дури и ако детето има urinated. Разликата меѓу резултатите од мерењето * е износот на цица млеко. Типично, контрола на мерењето се врши во текот на денот за сите храна за. Но, како што еден американски студија покажа деца со тежина од по секоја хранење негативно влијае на доењето. Мајка грижи, троши многу време за оваа постапка. Подобро е да го направите ова: да ги земат на бебето на одреден ден пред јадење, а една недела да го земат во истата пелени и raspashonkah во истиот час, исто така, да се хранат и да видиме колку додаде тој. Значи, вие треба да ги земат на вашето бебе еднаш неделно. Ако нема знаци на акутна болест, една недела со бебе ништо страшно ќе се случи, дури и ако млеко нема да биде во изобилство.
Зголемување на телесната тежина - уште еден показател за соодветна исхрана. По првата загуба во првата недела (обично 5-8% од тежината при раѓањето, или околу 170-280 гр) деца кои примаат доволно храна, се додава во просек од 115-180 g неделно во текот на првата недела, т . д. 450-900 грама месечно во текот на првите 6 месеци, а околу 350-450 грама месечно во текот на период од шест месеци до една година. Во првите шест месеци, детето се зголемува на околу 2,5-3 см месечно. Тежина и раст на детето, до некоја мера зависи од неговото тело. Ако телесната тежина е нешто помалку од предвидениот обем на развој, тоа не е причина да се грижите - многу деца се стекнување на тежина на различни начини. Повеќе важен показател е бројот на пати на ден на детето urinates. Број "се опишува како" пелена е обично околу 2 пати поголем од бројот на храна за. Исто така, важно е редовно малтери. Кога неухранетост кај дете почнува запек, тој ретко уринираат постојано whines.
Ако кривата на маса расте бавно, тогаш се е во ред, бебето се храни. Ако тоа се случува, тогаш треба да се провери бројот на смрди млеко во различни периоди од денот. Тоа е важно да се дефинира - на мама малку млеко или дете со апетит изјава проблем? По хранење, обидете се да се декантира. Ако мајчиното млеко е лево, контактирајте со вашиот педијатар. Причината за слаб апетит кај детето може да биде на различни инфекции.
Детето не можат да добијат доволно млеко, ако тој пие многу вода или билен чај. Дури 100-150 мл течност (што е околу 15% од вкупниот волумен на течност на ден), пиење на бебето во првите месеци од животот, може да доведе до слаба зголемување на телесната тежина, бидејќи не постои вода на хранливи материи и калории потребно. Се разбира, има и деца со "незадржлив" апетитот (ова може да укажува на сериозни невролошки проблеми или почетокот дијабетес) кои можат да пијат многу млеко, дури и ако тие добиваат многу други течности. Но, повеќето деца не молзат завршува до степен во кој тие добиваат дополнителни пијалок.
Со недостаток на дополнување млеко не влезе веднаш. Обидете се да се опуштите, да спијат, да оди. Често, износот на млеко од такви едноставни мерки се зголемува. Обидете се, исто така, со поголема веројатност да го нахрани бебето, тоа е многу погодна за производство на млеко. Доење се многу важни мир на умот и позитивни емоции. И можете да ги добиете во секое хранење, додека преземање на вашето дете и чувство на необјасниво врска со него.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Детето сака да пиеДетето сака да пие
Кризата од три месеци во детеКризата од три месеци во дете
Инциденти првата храна заИнциденти првата храна за
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Зошто детето одбива дојкатаЗошто детето одбива дојката
Разбере шема на развојот на децатаРазбере шема на развојот на децата
Прашања кои се појавуваат на младите мајкиПрашања кои се појавуваат на младите мајки
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Распоред на хранење новороденче до една годинаРаспоред на хранење новороденче до една година
Ноќ хранење на бебетоНоќ хранење на бебето
» » » Како да се хранат доволно бебето