ma.GurusHealth.ru

Хроничен панкреатитис и бременоста

Хроничен панкреатит во текот на бременостаМошне често, бременост и хроничен панкреатит одат рака под рака. Дијагностицира хроничниот панкреатит во текот на бременоста е прилично тешка задача за медицинскиот персонал, бидејќи телото на жената, и без тоа, постои огромна промена, а тоа го прави тешко да се дијагностицира правилно.

Осврнувајќи се на статистиките, можеме да кажеме дека оваа болест влијае 1 жена во 4000 здрави. Најчесто, панкреатитис прави се чувствува во подоцнежните фази. Убаво е да се знае дека болеста не се влијае на текот на бременоста и крај. Покрај тоа, плод во исто време не страдаат.

Видео: Симптомите на хроничниот гастритис кај децата!

Хроничен панкреатитис може да се манифестира како резултат на присуство на следниве фактори:

 • Употребата на алкохол за долго време.
 • Болести на гастроинтестиналниот тракт.
 • Абнормалности во режим на власт.
 • Земање лекови за долг период на време.
 • Инфективни и вирусни заболувања.
 • Генетската предиспозиција кон болеста.

Но, тоа може да предизвика панкреатит во текот на бременоста? Тоа е многу едноставен: во врска со растечкиот фетус во внатрешноста, матката е значително се зголеми во големина, а со тоа стегајќи панкреасот и неговите канали. Како резултат на тоа, железо почнува samorazedaniya процес. Тоа е причината зошто бремените жени страдаат од токсемија, променливите вкусови, прејадување и други проблеми. Ваквите појави доведе до фактот дека панкреасот страда од метеж, а тоа може да доведе до хроничен панкреатит. Дури и прием на различни витамин комплекси може да биде полн панкреасот.

хроничен панкреатит и бременостаКако да се утврди хроничен панкреатит во текот на бременоста? Постојат главните симптоми и знаци за појава на оваа сериозна болест.

 • Болка во левата страна или во горниот дел на стомакот, и болката на херпес зостер карактер.
 • Надуеност.
 • Набиен образование во областа на папокот, доста болно.
 • Гадење, повраќање, дијареа.
 • губење на тежината, аверзија кон храна.
 • Dysbacteriosis.
 • Алергии на одредени видови храна.

Ако сте бремени и се идентификувани во присуство на овие симптоми, веднаш консултирајте се со доктор. Дијагноза на хроничен панкреатит ќе биде само ултразвучно испитување, тестови на крвта, урината и столицата. Истражувањето не донесе штета на фетусот. Но, Х-зраци и компјутеризирана томографија мора да се откаже поради овие манипулации се контраиндицирани во "интересна позиција".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Capitate панкреатитCapitate панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Влошување на панкреатит во текот на бременостаВлошување на панкреатит во текот на бременоста
Хроничен панкреатитис кај децата симптоми и третманХроничен панкреатитис кај децата симптоми и третман
Опструктивни хроничен панкреатитОпструктивни хроничен панкреатит
На латентна форма за хроничен панкреатитНа латентна форма за хроничен панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Хронична повторливи панкреатитис, релапсХронична повторливи панкреатитис, релапс
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
» » » Хроничен панкреатитис и бременоста