ma.GurusHealth.ru

Одби панкреасот

одби панкреасотНајважниот орган во состав на гастроинтестиналниот тракт - на панкреасот. И ако ние се претпостави дека неговите функции треба да се расипува, тоа може да доведе до дестабилизација на целиот здравје.

Ако негираше панкреасот, тоа е многу јасно се манифестира нејзините симптоми:

  • силна болка во левиот горен квадрант;
  • зостер карактер болка;
  • надуеност;
  • брановидна гадење, не престануваат, со beefed-up неконтролирано повраќање;
  • болка стивнаа во свиткана позиција.

Акутни напади се снимаат тешко малку антиспазмотици ефект, повраќање станува неконтролирано, го намалува грчеви во стомакот.

Симптоми на инсуфициенција на панкреасот

Динамички набљудување на премин на човечката состојба на пациентот се утврдува од страна на порастот на температурата за да се subfebrile индикатори.

Дополнителни симптоми, кои може да се утврди неуспехот на работата на панкреасот, а не да ги мешаме со манифестација на други болести:

  • дијареа;
  • зголемена замолчени рефлекс;
  • тахикардија;
  • ненадејни напади на треска и потење;
  • пожолтување на кожата и белките на очите.

Неуспехот на панкреасотРетко, но понекогаш, тој човек некако преживеа акутна форма на панкреатит, и болеста помина во хронична форма. Ова се случува ако во рана фаза на симптомите на болка болест не се манифестира во полна сила, беше само повраќање и фрустрација на стол, а едно лице може да се земе обичен напад на варење.

Ако не се лекува панкреатитис добива хронични и акутни периодично, особено во кршење на исхрана, по срдечна празникот или задоволство страна на морето на алкохол. Хронична форма на панкреатит различни зголемување сензација на панкреасот, а потоа постои чувство на исполнетост во ребрата, тешкотии при дишењето.

Кога таа ги негираше панкреасот, главен симптом, се разбира, силна болка, која може да се опколена и се даде дури и долниот дел на грбот. Акутна болка е вродено во точната локализација - во горниот дел на стомакот, околу папокот. Интензитетот и траењето на болката зависи од развојот на воспалителниот процес. На повеќето акутна болка, до тешка шок, се карактеризира со акутен панкреатит.

Кога херпес природата на болката е толку силна што тие лесно може да се меша со симптоми на болест дегенеративни диск, холециститис, пиелонефрит, слепо црево. Општи услови збунети панкреасот не е изненадувачки, бидејќи и покрај силата на болката, се сосема различни - досадна Досаѓање, остри сечење, силни грчеви, или до неколку дена континуирано трае болката на среден интензитет.

Што треба да направам ако негираше панкреасот?

Ако негираше панкреасотКога станува јасно дека болката поврзани со неуспехот на панкреасот, без лекар веќе не се направи. Па, ако се уште има сила да оди до самиот прием. Често мора да се јавите на терапевтот да вашиот дом, или да се однесува на "Брза помош". Со акутна форма на болеста е препорачливо итна хоспитализација, до хирургија. Со егзацербација на хроничен панкреатитис може да остане во надвор пациентот третман.

Во секој случај, првата акција во случај на неуспех на панкреасот - прием antispasmodic, аналгетик, анти-инфламаторни лекови, транзицијата кон "глад" диета, алкална пиење. Кога лабораториска потврда на варијации во нивото на шеќер пациентот се доделени од инсулин, истовремено со Фармацевтски препарати кои содржат ензими.

Еден од чекорите кои треба да се преземат веднаш - транзиција кон строга диета. Бидејќи тоа ќе вклучуваат значителни промени во животниот стил, но за доброто на здравјето и животот треба да оди на таква жртва. И ако тоа е здрава хранлива храна, освен за посебни диетални оброци жртва, можете постепено може да се навикнат на целото семејство исхрана.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зафат, се чувствувам панкреасотЗафат, се чувствувам панкреасот
Умерена панкреатитУмерена панкреатит
Знаци и симптоми на панкреатит болест, за лекување на болести на панкреасот?Знаци и симптоми на панкреатит болест, за лекување на болести на панкреасот?
Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?
Hiccups во панкреатит и рак на панкреасотHiccups во панкреатит и рак на панкреасот
Клиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасотКлиниката (клинички) третман на панкреатитис и панкреасот
Опструкција на панкреасотОпструкција на панкреасот
Панкреасот апсцесПанкреасот апсцес
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Панкреасот оток во панкреатитПанкреасот оток во панкреатит