ma.GurusHealth.ru

Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?

Видео: Од она што боли срцето, црниот дроб, слезината и панкреасот! Што да правам!

Тоа боли црниот дроб и панкреасотво панкреасот болка имаат нивната специфичност - имаат херпес активност и локализирани на левата страна. Тоа е зајакната по јадење и пиење алкохол. Ако боли панкреасот, постојат надуеност и тежина во стомакот, понекогаш - повраќање. Причините може да биде панкреатитис (главната причина), болести на билијарниот тракт, автоимуни заболувања и други.

Да се ​​елиминира синдром се сложени лекови кои имаат за цел да ја намали активноста на панкреасните ензими. Ако боли панкреасот и црниот дроб, треба да ги следат строга диета без зачинета и масна храна, и трае околу 2 литри вода дневно за да се отстранат отровите. Олабавување на симптомите ќе му помогне на пациентот прилог на местото на ладни облози.

Видео: Зошто боли црниот дроб и панкреасот Како да го направите

Болка во црниот дроб се наоѓа на десната страна. Тие можат да бидат убод, влечење, болки. Ако боли црниот дроб, а потоа, како по правило, не се гадење, повраќање, запек, дијареа, жолтица. Причини вклучуваат хепатитис, цироза на црниот дроб, холециститис, траума и болести на панкреасот, цревата и други.

Да се ​​елиминира синдром треба да се gepatoprotektory (Gepabene, Карс, Essentiale), cholagogue (Allohol, Holemaks, Hofitol) и антиспазмотици. Неопходно е да се следат строга диета која ги исклучува прием на акутни и мрсна храна. Се препорачува да се пијат минерална вода без гас.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дискинезија на панкреасотДискинезија на панкреасот
Лекови, лекови за болка апчиња панкреасотЛекови, лекови за болка апчиња панкреасот
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Ултразвук во третман на црниот дроб и панкреасотУлтразвук во третман на црниот дроб и панкреасот
Каде ве боли панкреасот?Каде ве боли панкреасот?
Октреотид панкреатитОктреотид панкреатит
Тоа боли панкреасот во текот на бременостаТоа боли панкреасот во текот на бременоста
Панкреасот, црниот дроб и жолчкатаПанкреасот, црниот дроб и жолчката
Црево, панкреас и дуоденумот со панкреатитисЦрево, панкреас и дуоденумот со панкреатитис
Детето боли панкреасот што го прават?Детето боли панкреасот што го прават?
» » » Боли црниот дроб и панкреасот, што да правам?