ma.gurushealth.ru

Дали панкреасот панкреатитис опасно и што тоа води?

Видео: Како опасни панкреатит

Дали панкреатитис опасно?Панкреатитис наречен воспалителен процес, кои се изложени на панкреасот. Жлезда се наоѓа на левата страна на телото на желудникот. Оваа мала големината на телото игра клучна улога во животот на организмот. Тој не само што лачи ензими за варење, кои влегуваат низ канал во дуоденумот, но, исто така, го фрла во крвта на хормонот инсулин се вклучени во регулацијата на метаболизмот на јаглени хидрати. Воспаление на жлездата се јавува како резултат на фактот дека ензими, за било кои причини, не удира во цревата почнуваат да се вари на клетките на телото.

Очигледно е дека панкреатит е многу опасно и се заканува Plachenov последици. За тоа што точно последиците што предизвикува, како веројатно оштетување на други органи? Болеста може да се случи во различни начини, а потоа да се каже, или акутно или хронично разбира.

Видео: Како опасни заушки

Во акутен панкреатит, воспалителниот процес е крајно опасно, бидејќи тоа е многу брзо. Ако немате време да им помогне на болните, болеста доведува до смрт. Активни ензими не само вари ткиво жлезда, но, исто така, се намали на крвните садови, во крвта и да влезат во крвотокот на други органи, да ги оштети. Ова води кон развој на срцеви, респираторни или ренална инсуфициенција. Во стомакот ѕид може да бидат оштетени, што предизвикува крварење и фистули. Гнил процес во некротичното ткиво е опасно и се заканува дека може да доведе до сепса. Во некои случаи, панкреатитис доведува до нарушување на структурата на мозокот. Недостаток на инсулин завршува дијабетес.

Како опасни хроничен панкреатит? Воспалението во оваа форма не се развива толку брзо како во акутен панкреатит, но од ткиво на панкреас уништување случува постојано. Ова доведува до разни компликации.

Постојаното крварење поради распаѓа садови предизвика анемија и пад на притисок во телото. Хронично воспаление е опасно од фактот дека на поголем ризик од рак. вроден ткиво се заменува со сврзното ткиво, што доведува до формирање на псевдоцисти и го нарушува дигестивниот процес. Хроничен панкреатитис води до намалување на имунитетот и слабо заштитени телото станува одбрана против различни инфекции.

Од сите погоре, може да се заклучи колку е сериозна закана е болест. Последиците се најмногу за жалење. Но, тие може да се избегне ако следете ги следниве чекори за да се спречи болеста на време за да се оди на лекар и изведување на сите на неговите препораки, ако е потребно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Амброзија панкреатитАмброзија панкреатит
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Стеноза на панкреасотСтеноза на панкреасот
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Крварење во панкреатитис, крварење во панкреасотКрварење во панкреатитис, крварење во панкреасот
Слабост и вртоглавица во панкреатитСлабост и вртоглавица во панкреатит
Празнични панкреатитПразнични панкреатит
Октреотид панкреатитОктреотид панкреатит
Dieback клетките на панкреасотDieback клетките на панкреасот
» » » Дали панкреасот панкреатитис опасно и што тоа води?